milamarus Online milamarus komentáře u knih

Vyšehradský hřbitov Vyšehradský hřbitov Alois Josef Fojtů

Jednoduše koncipovaná, nadčasová publikace, jejíž hlavní část tvoří seznam vybraných osobností naší historie. Žel není možné s ní opustit brány ústřední knihovny, takže kdo se chce hřbitovem projít, bude sedět.

Celkem jde o 123 položek, tj. jméno osobnosti a pár heslovitých informací, přičemž položky č. 56 a č. 96 jsou obsáhlejší, neb v sobě skrývají jmen hned několik. // Můžete je číst popořadě, můžete využít jmenný rejstřík a přeskakovat.... A kdybyste se náhodou mezi těmi malíři, spisovateli, sochaři, básníky a hudebními skladateli ztratili, je tu také záchranný plánek.

Dávám maximální počet hvězdiček.

CITÁT:
Očíslování hrobů je provedeno tak, aby bylo možno účelně projít celým hřbitovem.

30.12.2023 5 z 5

Mistr houslí Jan Kubelík Mistr houslí Jan Kubelík Hubert Doležil

Šedesát let chtění a pravidelného cvičení (ano, i o prázdninách). Z toho vyplývající úspěchy doma i v zahraničí, nadšené ovace, obdiv a sláva... Tak by se dalo shrnout toto vyprávění. Houslista Jan Kubelík byl ale také malý hošík a měl starostlivou maminku; byl manžel a otec. // Vydáno rok po jeho smrti. S hřejivým přivlastňovacím zájmenem „našeho“ hned v úvodu. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Otakar Ševčík (1852-1934)
- František Pácal (1865-1938)
- Alfréd Holeček (1907-1989)
- Bohuslav Lhotský (1879-1930)
- Zdeněk Fibich (1850-1900)

---------------------------------
ÚRYVEK:
(...) Zvláště v Londýně koncertoval tak často, že tam jeho jméno z novin a návěstí na rozích znali i lidé, kteří ho sami neslyšeli hrát, a ani jinak se s ním nesetkali. Stala se tam jednou příhoda, že pozdě v noci nemohl Kubelík a dirigent jeho koncertů, rovněž český umělec Oskar Nedbal na cestu do vzdáleného hotelu dostati auto, protože se všechna již vracela domů. Tu měl Nedbal nápad, aby to zkusil s mistrovým jménem, a zavolal na jednoho šoféra prostě: „Kubelík!“ Pomohlo to skutečně; šofér zastavil, pro jistotu se ještě zeptal: „Violinist Kjublajk?“ -- tak totiž toto jméno vyslovovali po anglicku -- ihned otočil a zavezl pány, kam si přáli.

30.12.2023 5 z 5

Bedřich Smetana Bedřich Smetana Hubert Doležil

Příští týden bude téhle knížce sto let. // Sečtělejší čtenáře obsahově asi nepřekvapí, jen jim ledacos ze Smetanova života připomene a rekapitulací jeho díla je inspiruje k poslechu hudby.... Má totiž náležitě obdivný nádech.

Pro úplnost uvádím, že několika verši do ní přispěli Eliška Krásnohorská (1847-1926) a Jaroslav Vrchlický (1853-1912); přičemž z informací dostupných v databázi Národní knihovny ČR není zřejmé, zda tomu tak bylo i v publikacích vydaných Státním nakladatelstvím roku 1934 a 1946. Podle úspornějšího stránkového rozsahu patrně ne.

-------------------------------
CITÁT:
Bez lásky nebyl by mu život životem a právě láskou stával se mu život tak krásným.

29.12.2023 3 z 5

Za Konstantinem Bieblem Za Konstantinem Bieblem Vilém Závada

Navzdory prorežimní rétorice a soudruhu Stalinovi, navzdory neohroženému boji o svět bez válek a bez vykořisťování americkými imperialisty, je to publikace cenná. Jsem ráda, že jsem ji přečetla. Dala mi totiž dobrou nápovědu, kudy se při seznamování s Konstantinem Bieblem vydat, u koho pátrat dál.

Kromě výše jmenovaných jsou to:
- Karel Nový (1890-1980)
- František Branislav (1900-1968)
- Jaroslav Bednář (1889-1976)
- Jan Alda (1901-1970)
- Vladimír Reisel (1919-2007)
- Zdeněk Karel Slabý (1930-2020)
- Josef Rybák (1904-1992)
- Jindřich Hilčr (1921-2003)
- Jan Ryska (1916-1983)
- František Kautman (1927-2016)

------------------------------------
ÚRYVEK:
Byl to básník složité vnitřní problematiky, básník bohaté fantazie, hlubokého citu a vzácné schopnosti předvésti názorně lidi, věci, děje, krajiny. Byl schopen vytvářet kaskádovité básně, plné fantazie a vtipu a uměl napsat básně baladického sevření a šerosvitu i verše, připomínající svou prostotou lidovou píseň.

28.12.2023 5 z 5

Busty, pomníky a pamětní desky osobností hudební kultury v Praze Busty, pomníky a pamětní desky osobností hudební kultury v Praze Stanislav Jareš

Přehledný sešítek, který i třiatřicet let od vydání zůstává platný a každého vnímavého čtenáře zve na procházku hlavní městem. Řadím ho proto mezi pragensie. // Lze si s ním samozřejmě také dobře ověřit, že víte o všech bustách, pomnících a pamětních deskách toho či onoho člověka, neboť... příkladně u takového Antonína Dvořáka (1841-1904) najdete rovných šest artefaktů. A slovutný Bedřich Smetana (1824-1884) jich má dokonce devět!
Pokud jde o jednotlivá doporučení stran výroby a instalace budoucích umělecky ztvárněných připomínek existence našich i cizích hudebních osobností, zní mi logicky. // Dávám maximální počet hvězdiček.

------------------------------------------
CITÁT:
Nedostatek cínu způsobuje měděnku, která dílo znehodnocuje.

28.12.2023 5 z 5

Ticho plné rolniček Ticho plné rolniček Jaroslav Seifert

Půvabná e-publikace, která je k dispozici na webu Městské knihovny v Praze. Najdete v ní deset básní - příkladně: "Na sáňkách“, "Prosinec“ či "Píseň o plamínku svíčky“, přičemž určená je jak starším dětem, tak dospělým. Jen se chtít nechat okouzlit.... // Hodnotím maximálním počtem hvězdiček.

27.12.2023 5 z 5

Měli jsme dva psy Měli jsme dva psy Zdena Wolkerová

Drobná skladovka o rozměrech 17x13 cm, která přibližuje život manželů Wolkerových v letech předválečných a válečných, kdy hledali útěchu a spřízněnou duši, aby zaplnili prázdnotu po ztrátě obou synů. // Hlavní vypravěčkou a paninkou je Zdena Wolkerová; v pozadí stojí Ferdinand Wolker (1873-?); a za nimi ještě služebná Tonička a dobrotivý pan Flek.
Zaznamenané postřehy hřejí a dojímají. Je to čtivé vyprávění. Ozdobené kresbami Marie Vančíkové-Želibské (1913-1992). To k informacím shora doplňuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.

ÚRYVEK:
(...) „Dnes půjdem na Hloučel!“ a Fleur a Fidelio to uvítali radostným poskakováním a štěkotem. Sotva se octli venku na ulici, přímo již zamířili směrem k Hloučeli a přišli-li za město, pelášili rovnou, aniž se už po pánovi ohlédli, k zeleným břehům Hloučele. Než pán za nimi došel, byli oba psi již ve vodě, v níž se brodili a plavali s velkou rozkoší. Hloučel byla jejich eldorádem. Pod jejími rozrytými břehy vybíjeli svou loveckou vášeň. Hledali a honili zde hraboše, rvali kořeny, cítíce tam jejich nory, a nedali si pokoje, dokud je neulovili. Pak jako loveckou trofej přinášeli je páninkovi a kladli mu je k nohám.
„Hle, co jsme ulovili a zde ti to přinášíme. Nejsme pašáci?“
Byli za to pochváleni – a šli lovit zase. Voda byla jejich živel a kdyby se jejich lovecké vlastnosti v náležitém prostředí byly mohly rozvinouti, byli by psi prokázali veliké schopnosti.

27.12.2023 5 z 5

Přísloví ze široka a daleka Přísloví ze široka a daleka Axel Scheffler

Souhlas s předchozími komentáři. Též chci knížku pochválit. Pobavila jsem se. // Jsou tu přísloví z Číny, Ruska, Indie,... přísloví africká i americká; jsou tu jednověté moudrosti Evropanů, přičemž každá je opatřena malou ilustrací, s níž je text jednoznačně zapamatovatelnější. Pro dětské čtenáře hned lákavější. Věřím, že se jim bude líbit. // Škoda jen, že zde není také mapka. Hodila by se k prohloubení zeměpisných znalostí. Pro rozšíření slovní zásoby je však knížka ideální.

Dávám maximální počet hvězdiček a ze všech vybírám tyto tři:
- Kdo chce mít vejce, musí snášet slepičí kdákání.
- Abys poznal cestu před sebou, zeptej se těch, kdo se vracejí zpět.
- Když přineseš do chýše hořící větev, nestěžuj si na kouř.

26.12.2023 5 z 5

Antonín Dvořák, jak žil a co dal národu a světu Antonín Dvořák, jak žil a co dal národu a světu Karel Polman

Povedená publikace, jež byla vydána v jubilejním roce 1941, kdy si mnozí připomínali tohoto českého hudebního velikána a slavili sté výročí jeho narození. // Jde o krátké kapitolky, kterým nechybí napětí, humor a poučení. Jde o vyprávění, z něhož lze čerpat i dnes. // Opatřeno vysvětlivkami hudební terminologie (dirigent, kvartet, symfonie,...). // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Antonín Liehmann (1808-1879)
- Jan Ludevít Procházka (1837-1888)
- Johannes Brahms (1833-1897)
- Hanuš Wihan (1855-1920)
- Petr Iljič Čajkovskij (1840-1893)
- Josef Jan Kovařík (1870-1951)
- Oskar Nedbal (1874-1930)

-----------------------
CITÁT:
Chodil většinou sám a mnohdy ani nevěděli, kde je.

22.12.2023 5 z 5

České středohoří České středohoří Oldřich Holan

Nalezena mezi vyřazenými knihami. Ač v perfektním stavu (nepopsaná, nepolitá, všechny listy drží) a dokonce pro budoucí čtenáře opatřena papírovou záložkou. // Dávám maximální počet hvězdiček. To propojení fotografií s obrazy je chytré! Líbilo.

Jména autorů shora si vypisuji zvlášť. Jsou to:
- Emil Filla (1882-1953)
- Dan Richter (1930-2020)
- Přemysl Straka (1926-2003)
- Herbert Kisza (*1943)

----------------------
CITÁT:
Stačí poodejít několik kroků a nabídne nám zcela jiný pohled, stále však nezaměnitelně náš.

08.12.2023 5 z 5

Listy dvou básníků Listy dvou básníků Jiří Wolker

Cenná publikace o dvou spřízněných duších, které se našly, které si rozuměly a po nějaký čas se vzájemně podporovaly. Na dálku i zblízka, to se ví... Konečně ze Slavětína do Prostějova a z Prostějova do Slavětína to je na mapě jen kousek. // Najdete zde celkem 44 dopisů, z nichž posledních osm bylo napsáno po smrti Jiřího Wolkera a adresováno jeho mamince. // Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a pár řádek opisuji. Jsou z Kosťova dopisu datovaného dnem 30.9.1921, kdy si ještě vykali.

Některé osoby, které jsou v knížce zmíněny:
- Arne Novák (1880-1939)
- Vítězslav Nezval (1900-1958)
- Arnošt Ráž (1884-1925)

-----------------------------------------------
ÚRYVEK:
(...) Napsal jsem v poslední době dvě básničky (jestli to totiž jsou) s trochou větší pozorností, ale nevím, jestli je to na nich znát; posílám Vám je, a když jste nezemřel po těch posledních, tak doufám, že tyto dvě také přežijete. Ono je to také zdravé otužovat nervy, viďte?
A až přijdete do Prahy, tak si jednou pro Vás přijdu a odvedu si Vás někam (do Stromovky sotva, protože už bude zima) do kavárny a dáme si něco teplého, třeba kávu (zmrzlina by také byla dobrá, ale to nesmíme), a budete mi něco hezkého povídat, třeba o Vašem dramatu, a pustím Vás domů až hodně pozdě, každý člověk je sobec. (...)

04.12.2023 5 z 5

Mánesův orloj Mánesův orloj František Hrubín

Jeden ze čtyř “Mánesových orlojů“, na který zde můžete narazit. Jediný, který kalendářní desku nerozebírá, ale nechává se jí inspirovat k vytvoření nového. Navíc veršovaného díla. Děkuji proto za předchozí dva komentáře a přidávám ten svůj. // Přečetla jsem s chutí. // Průměr otištěných reprodukcí činí 15,5 cm.

----------------------------------------
PROSINEC
Za celý rok dala země lidem
hojně darů a teď usíná.
Na střechy sníh položil se s klidem,
vlhký u teplého komína.

Ve stavení život neustává,
všechno se tu chystá na hody,
voní jehličí i kamna žhavá,
je to vůně míru, pohody.

Zimo, obcházej si naše prahy,
krabaťte se, cesty, od zmrazků,
buďsi ještě na sluníčko záhy,
ale stále je čas na lásku!

03.12.2023 4 z 5

Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 (Díl 1) Slavné osobnosti v dějinách Prahy 5 (Díl 1) Hugo Schreiber

Už pár dní knihou listuji, čtu po chvilkách, na přeskáčku... a líbí se mi. Moc se mi líbí! :-) // Jsou tu malíři, spisovatelé, hudební skladatelé, herci, filozofové, sochaři i básníci – pro přehlednost abecedně seřazeni, v jmenném rejstříku řádně zaevidováni, přičemž - a to nesmím opomenout – každý medailon je opatřen portrétní fotografií dané osobnosti, jejíž působení, chcete-li účinek, je sám o sobě při takovém hromadném seznamování nezanedbatelný.
Informacemi kniha čtenáře nepřehltí, v mnohém jen naznačí a další nechává na něm (viz pravidelné odkazy na literaturu, do které lze souběžně nahlédnout). // Dávám maximální počet hvězdiček. // A protože zde převládají muži, vyzdvihuji ženy.

Jsou to:
- Zdeňka Baldová (1885-1958)
- Marina Cvětajevová (1842-1941)
- Leopolda Dostálová (1879-1972)
- Terezie Duchácká (1855-1930)
- Milada Horáková (1901-1950)
- Růžena Jesenská (1863-1940)
- Hana Kvapilová (1860-1907)
- Růžena Nasková (1884-1960)
- Henrietta Sontagová (1806-1854)

02.12.2023 5 z 5

Poklad prísloví Poklad prísloví neznámý - neuveden

Existuje i české vydání. // Našla jsem ho mezi naučnými knihami v dětském oddělení smíchovské knihovny, což může být nedopatření a také podnět k diskuzi,... neboť ano, textu zde není mnoho, ovšem porozumět mu, pochopit ho, dá práci i mé dospělácké hlavě. Potenciál tedy vidím především v obrazové části, která dítě vytrhne z již okoukaných ilustrací, a možná ho zaujme a posune dál.... // Dávám čtyři hvězdičky. Osice, Greena, Hanina61, palka452, Knihomolka506, TaLu,... holky zkuste to. :-)

01.12.2023 4 z 5

Bratr Eichmann Bratr Eichmann Heinar Kipphardt

Famózní konverzačka, která se na česká jeviště z mnoha důvodů nedostane, ale i takhle – na papíře, bez rekvizit – dává tu možnost nechat se dobrovolně pohltit, tj. víc vnímat každé slovo; domyslet si, v jakém rozpoložení, s jakým tónem bylo řečeno, co vyvolalo; ...a snad i v hlavní postavě hledat a vidět kus nevinného člověka, kterým býval. // Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, které ve hře vystupují (nebo o nichž je řeč):
- Avner Less (1916-1987)
- Robert Servatius (1894-1983)
- Heinrich Müller (1900-1945)
- William Lovell Hull (1897-1992)
- Ariel Sharon (1928-2014)
-----------------------------------------------
CITÁT:
Nelžu, nejsem pokrytec, nevytáčím se! Vypovídám tu jen a jen proto, aby se zjistila pravda! Odpovědnost a svědomí – to je záležitost těch, kdo dávají rozkazy, těch, co měli na rozkazy vliv, od generála výš!

21.11.2023 5 z 5

Ptáčkové Ptáčkové Jaromír Zpěvák

Souhlas s předchozími komentáři. Povedená knížka!

------------------------------------------------
LEDŇÁČEK

Na větvičce nad potokem
vodu hlídá bystrým okem.
Mihne-li se v proudu rybka,
vyrazí hned jako šipka,

Na sluníčku jeho peří
září jako drahokam.

20.11.2023 5 z 5

105 roků samoty 105 roků samoty Denis Peričić

Děkuji předchozímu čtenáři za oštítkování knihy. Ani jsem nevěděla, že básně v próze existují, natož co od nich čekat. Je to moje první setkání s nimi. Setkání drsné, krvavé, lstivé, silné,... // Nemám pro ně s jinou knihou srovnání. Chci teď jen vyjádřit onu nepopsatelnou čtenářskou spokojenost, která na mě po otočení poslední strany dolehla. // Přidávám štítek “války“. // Pět.
ÚRYVEK:
(...) A všichni najednou: Habt acht, pohov. A Himmler, jo, tam u Rigy... A ten Himmler, když viděl všechny ty hromady nahejch mrtvol, tak se z toho normálně poblil.
A já se tak zachránil. Himmler se tam přesvědčil, že tohleto jsou nelidský metody, proto pak vymyslel Osvětim.

20.11.2023 5 z 5

Hrátky se zvířátky Hrátky se zvířátky Vlasta Kocmanová

Drobná knížka o rozměrech 13x13 cm, kterou mezi těmi ostatními snadno přehlédnete. // S hodnocením zůstávám u třech hvězdiček - obrazová část mohla být propracovanější, nelíbí se mi ta neostrost. Textová část však svůj účel splní. Krátké říkanky, místy i poučné, rozšiřující slovní zásobu dítěte. Navíc všechny jsou usazené v barevných šmouhách, takže můžete potomka pocvičit i v tomto směru... // Vhodné pro dvanáctou a dvacátou příčku letošní čtenářské výzvy.
--------------
Čmeláci v chlupatém tričku
odmítli chodit na rozcvičku.
Řešili potom u kytek,
jestli je cvičení přežitek.

16.11.2023 3 z 5

Paměti Paměti František Křižík

Cenná jubilejní publikace, po níž můžete sáhnout coby po životopisné knize, stejně tak knize odborné. Dozvíte se totiž, z čeho se skládala a jak fungovala světelná fontána (str. 47); kdo vyhrál konkurs na elektrické osvětlení znovu postavené budovy Národního divadla (str. 51); jaké škody napáchal požár v Křižíkově továrně (str. 77); kdy se uskutečnila poslední jízda koňskou tramvají po Karlově mostě (str. 102) a mnoho dalšího.
Knihu zdobí černobílé snímky (dle předmluvy některé zde publikované vůbec poprvé), přičemž je tu také bohatý jmenný rejstřík. Jeho autorem je kolektiv PhDr. Jana Klepla (1907-1965), pracovníka NTM. To k informacím shora doplňuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.
---------------------------
CITÁT:
Nebylo ještě porozumění a důvěry k elektrickému pohonu a musel jsem dlouho osobně přesvědčovat a přednáškami propagovat výhody elektrického pohonu drah, než jsem dostal svolení ke zkouškám praktickým.

13.11.2023 5 z 5

Praha - město ostrých hran Praha - město ostrých hran Josef Kroutvor

V tom nejlepším slova smyslu zvláštní knížka. // Nezvyklost spočívá v pouhém naťukávání toho či onoho jména, místa, pojmu, události či další knihy, do které lze po zavření této nahlédnout. Ve strategii autora ukázat minulé časy jinak, přerovnat je. A to přináší možnost přerovnání, samostatného přerovnávání i v hlavě čtenáře... // Je tu toho spousta – kapitola o pražských nárožích, jubilejní výstavě, o Devětsilu,... a závěrečná životopisná črta o architektu Františku Zelenkovi (1904-1944). // Líbilo.

-------------------------------------
CITÁT:
Jsme bohužel nepoučitelní, ale nemůžeme být hluší k hlasu dějin, vždyť jinak by už evropská civilizace a demokracie dávno zanikly.

13.11.2023 5 z 5