mikoi mikoi komentáře u knih

Mizení Mizení Jiří Březina

Moje první setkání s autorem. Asi tak - Klevisová to není, ale i tak je to čtivá detektivka s uvěřitelnými postavami i dialogy. Hodně toho teda bylo zjednodušeno a trochu přitaženo za vlasy (např. práce Policie a únik informací), ale na české poměry fajn. Něco bylo předvídatelné, ale to asi v kontextu mělo být. Tomáš Volf je sympatická a "normální" postava, žádné závislosti ani démoni, což je proti severským detektivům příjemná změna Celkově hodnotím pozitivně a jsem zvědavá na další díly.

06.05.2023 4 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

(SPOILER) No... Z anotace jsem čekala něco trochu jiného, ale budiž. Připadá mi, že autorka jela podle nějakého standardního schématu nebo šablony, protože naprosto všechny ty zvraty jsem vytušila předem v podstatě hned od začátku a během čtení si je jen potvrzovala a pomyslně odškrtávala. Včetně MoJo, bratra Jessiky a Belly a toho, co se stalo v minulosti. Protože jsem tak nějak měla pocit, že to všechno už jsem někde četla (ne najednou, samozřejmě, překombinované to bylo velmi), takže žádné překvapení.
A hlavní hrdinka coby neohrožený Robocop unikající všude a všem mě opravdu pobavila, to bylo spíš sci-fi než detektivka nebo thriller. Mám pocit, že Bolton ze všech svých hlavních postav dělá tyhle superhrdinky, které se na jednu stranu perou s nějakými věcmi z minulosti a jsou i psychicky dost mimo, na druhou téměř bez šrámů vyváznou z úplně nereálných situací, viz série s Laney.
Plusové body za čtivost, to musím knize nechat. I když místy jsem se bavila nad překladem ("bezbranná pohřešovaná osoba" je opravdu oficiální policejní termín?).
Mám z knihovny ještě jednu autorčinu knihu, tak jsem zvědavá, jestli to bude lepší. Doufám, že ano

09.06.2023 2 z 5

Muž ve střídavé péči Muž ve střídavé péči Alena Müllerová

Kniha se mi moc líbila a určitě ji doporučuju a předám dále. Přečetla jsem ji prakticky na dva zátahy za pár hodin. Je psána zajímavým úsporným stylem, který ale řekne naprosto vše a velice dobře se čte. Je to sice na první dobrou oddechovka, nicméně téma není zrovna lehké, i když je vlastně tak strašně časté. Milého sobeckého Cyrila bych vykopala z baráku, tak nesympatická mi ta postava byla. A pokud je kniha skutečně autobiografická, jak jsem si přečetla níže, tak klobouk dolů před autorkou.

05.04.2019 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Mary Higgins Clark

No... Byla to taková velká oddechovka, přečteno za dva večery a při cestách MHD. Vraha jsem odhalila v podstatě hned (podle mě je to jasné jak facka :)), takže to pro mě byla docela nuda si na konci potvrdit, že jsem měla pravdu. Co mi vadilo opravdu hodně, byl překlad. Připadá to jen mně, že byl fakt příšerný a nekvalitní? Z několika významů překládaných výrazů si podle mě překladatel v mnoha případech vybral ten nejnevhodnější Jako dočetla jsem, ale těším se na nějakou pořádnou detektivku, kterou si budu po přečtení aspoň nějakou dobu pamatovat.

13.04.2023 2 z 5