Mike99 Mike99 komentáře u knih

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Kniha mne zhruba do poloviny až 2/3 neskutečně bavila, wow, ale pak se tam ta lehkost psaní někam trochu vytratila. Z mého pohledu dva méně pochopitelné střihy stranou, "blázinec" a následně dark web. Výsledek knihy spíše očekávaný, cesta k němu divná. Co se týká stylu psaní, fajn, krátké kapitoly, příjemné vyjadřování. Z původně uvažovaných 5* výsledné 4*.

Dotýkáme-li se svých idolů, měli bychom dávat pozor, abychom z nich nesetřeli pozlátko.

16.09.2020 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Dvojice LK jsou prostě špičkou ve svém žánru. Opět velice napínavý příběh, tentokráte drsnější. Přesto čtivé, nelze se odtrhnout. Zase umně propleteno, pokud jsou v průběhu vyšetřování nějaké pochybnosti, jsou zavčas vysvětleny, pro čtenáře žádné falešné stopy. A závěrečná stránka? Že by náznak dalšího pokračování? Už se těším na Lazara.

Jinak jsem si vzpomněl na knihu Deset malých černoušků od Agathy Christie, že by prvotní inspirace?

14.06.2020 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Opět čtivé, navíc děsivé, místy brutální, nutící číst a číst. Děj začíná tam, kde končil naposledy, což je super. Příběh se okamžitě rozjíždí, dozvídáme se konečně podrobnosti o Joonově noční můře, Jurkovi Walterovi. Do hry vstupuje opět krásná, mladá a šikovná Sága, její vliv na vyřešení případu je značný, neméně důležitou část si zase odpracuje Joona. Autoři nám ukazují, že tím zlým nemusí být jen vrazi, že zlo může číhat i za bílým pláštěm. Vnímám to jako varování před zneužitím psychiatrie.
A jak jinak, kniha zase končí tajemstvím, tak, aby se další příběh měl hned kde rozběhnout. Budu se těšit.

31.03.2020 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Jsem veliký fanda této série. Opět skvěle napsáno. Od začátku tři podezřelí, všichni neskuteční záporáci. Nová postava na scéně - Kudla a sehraje důležitou roli. Vyřešení je logické a zároveň zase překvapivé. Mezi Robin a Matthewem to skřípe, ale vypadá to, že to šťastně končí ... Nebo ne? Co přinese Smrtící bílá?
Joan R. je prostě mistr slova, vše je propracované, pečlivě zasazeno do britských reálií, kniha nenudí i přes to velké množství stránek.

17.01.2020 5 z 5

JJ opět nezklamal, tentokrát je však obsah náročnější. Je těžké poznat, kdy se jedná ještě o humor, ironii či sarkasmus nebo jen kritické hodnocení přítomnosti. Probírané události jsou aktuální, hýbou Evropou, světem. Plno myšlenek k zamyšlení. Já byl osobně spokojen.

„Lidé tedy brouzdají internetem a nechávají za sebe myslet ostatní s tím důsledkem, že začínají blbnout.“

„Ale protože už lidé spolu nemluví, začal vyhrávat ten, kdo nejvíckrát zopakuje stejnou věc. Někteří tento talent vypilovali natolik, že si dávají pozor, aby se zopakovali v průběhu několika vteřin. V průběhu několika vteřin.“

04.12.2019 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Moje první kniha od Joan K.R. A musím uznat, ta dáma umí psát, velice rychle jsem zapadl do příběhu, kdy soukromý detektiv po 3 měsících od uzavření sebevraždy je požádán o přešetření policejního vyšetřování. Všechny jeho kroky mají logiku, pomalu postupuje, až získá dojem, že tomu skutečně bylo jinak. Měl jsem tip na 2 možné pachatele, výsledek mě hodně překvapil.
Soukromý detektiv Cormoran Strike je bývalý vojenský vyšetřovatel s částečně amputovanou nohou, sekretářku mu dělá výpomocná síla, která si tu práci náležitě užívá a má k ní veškeré předpoklady.
Kniha je psaná příjemnou formou, je zároveň hutná, mám rád, když se v ději objevují drobné vtípky, hlášky, Určitě si přečtu další příběh.

09.08.2019 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Nemohu si pomoci, ale knihy RB se čtou tak nějak lehce. Příběhy mne baví, stejně jako sledovat druhosledové životní osudy hlavních hrdinů. Náznaky, kdo bude vrahem, tam byly, tak až překvapivé rozuzlení to nebylo, ale i když ... . Už teď se těším na další příběh.

19.03.2023 5 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Svět dvanáctiletých dívek, lze na něm postavit thriller? Myslím, že se to autorce podařilo, postupně jsem si vytvořil seznam 4 podezřelých a čekal na další indicie. Vyústění bylo překvapivé, ale nakonec i logické. Autorka dobře vystihla myšlení a chování všech osob, mne se to líbilo.

21.02.2021 4 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Velice zajímavá myšlenka - možnost dostat druhou šanci na prahu sebevraždy. Odklad rozhodnutí na sedm dní. Nesourodá čtveřice, různé motivy k činu. Velice pěkně psáno, citlivé čtení. Logický a zároveň překvapivý konec.

Čas je divná věc. Není pravda, že je vteřina jako vteřina. Vteřina trvá tak dlouho, jak jí to dovolíme.

Co se děje s románovými postavami, když kniha skončí?

14.09.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha se četla dobře, to LK umí, ale tentokrát mi to přišlo ... jiné ... Jelikož jsem to četl hned po Lovci, to přímé srovnání nedopadlo nejlépe. Příběh mi přišel ze všech keplerovek asi nejméně uvěřitelný, zmrtvýchvstání JW a jeho dokonalé akce při zdravotním omezení, no nevím. Pasáž o natáčení péčka úplně zbytečná, zaplevelující již tak drsný děj. Děj s dvěma otevřenými konci, kampak se to asi vrtne?

26.06.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

RB psát umí, čte se to lehce, tak nějak přirozeně. Líbí se mi i takové ty vtípky, drobné žertíky, ironie, díky kterým se musím u knihy zasmát.
Erika v rámci řešení jiného případu nalezne dětskou kostru a přestože se dozví, o koho se jedná a že uplynulo 26 let od původního vyšetřování, o nelehký případ si řekne. K vyšetřování případu si vyžádá dobré známé Mossovou a Petersona. Můj pocit, že se jednalo jen o nešťastnou náhodu, se potvrdil :-), ale pak mě trochu zmátla postava Gerryho. K vyšetření dopomohla bývalá vyšetřovatelka Amanda Baker.
A co jsme se dozvěděli nového o vysoké blondýnce? Po vyřešení minulého případu byla přeložena do týmu se zaměřením na boj s organizovaným zločinem, s manželem byla těhotná, prodělala přerušení, intimně se sblížila s Petersonem, její švagr dělá nečisté obchody.

27.05.2020 5 z 5

Moje druhá kniha po Staříkovi. Styl a humor J.J. je nezaměnitelný, dobře se to čte. Po přečtení jsem přemýšlel, co tím chtěl autor říci, dle záložky si bere na paškál lidskou chamtivost, já si nejsem tak jistý. Já v tom spíš cítím upozornění na "marketing" a schopnost ovládat / zneužívat masy za nějakým účelem (tady jde o peníze, ale ty cíle mohou být i jiné např. politický úspěch). A zabiják Anders je pouze prostředek k dosažení úspěchu. Jsem zvědav na další knihy autora.

24.05.2019 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Robertovy knihy se čtou velice dobře, popis prostředí velice podrobný, viděl jsem to jako v kině. Děj byl zajímavý, ale na můj vkus možná tentokrát příliš náhod. A konec dle mého názoru (od přistání v Anglii), po tom všem, co se stalo, byl pro mne nevěrohodný. Z toho důvodu dávám pouze 3*.

20.05.2024 3 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

(SPOILER) Další příběh s tím, že byl dán prostor i Ademu, kamarádovi Tristana. Co se týká rozuzlení zápletky, ta byla jasná už od první zmínky o Danversově farmě, kde byl v textu poměrně jasný signál, co se stalo. V další části šlo už jen o to, kdy se k tomu hlavní postavy doberou a jak se to vše seběhlo.
To ale nic nemění na tom, že to bylo jako vždy čtivé. Za mne spokojenost.

18.01.2024 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tak to mne zase bavilo. HH po úspěchu v Austrálii řeší další případ v Bangkoku, po dobu vyšetřování nepije. Líbilo se mi plno zajímavých detailů okolo života v Thajsku, to oceňuji, stejně jako vtip, ironii přikládanou do příběhu. Dokonale vypointováno, závěr poměrně smutný.
HH má sestru Ses s Downovým syndromem, stála se také obětí násilného činu. Otec žije se vzpomínkami na zemřelou manželku, její ztrátu nese těžce.

09.03.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Uplynuly 2 roky, KM a její pomocník mají další případ. Kate stále učí na univerzitě, synovi je 16, TH je v úvodu zatím nepřiznaný gay. Při hledání pravdy se vynořují zásadní nevyjasněné informace, které jsou ze strany policie zpochybňovány, kromě toho se ztratila profesorka z univerzity. Vše je promícháno, napětí se stupňuje. V závěru vše vysvětleno, vyústění lze akceptovat.
Žádné zbytečné odbočky v příběhu, díky menšímu počtu řádků, než jinde, se jedná o rychlé čtení, příběhy nejsou tak hutné. Uvidíme, co se bude dít po založení detektivní agentury.

13.01.2021 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Německo vyhrálo 2. svět.válku, vládne skoro celé Evropě, píše se rok 1964. Do těchto reálií autor zasadil kriminální příběh, kdy je nalezen mrtev vysoký německý pohlavár. Autor rozehrává příběh, kdy sympatický detektiv postupně rozkrývá celé pozadí. Styl psaní vyhovoval. Příběh zajímavý, v závěru drsné pasáže. Ve finále dvojí obrat, zakončení odpovídající. Ocenil jsem i poznámku autora.

Neklaďte otázky, na něž už předem neznáte odpověď.

11.09.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Nosné téma - zneužití sociálních sítí ke spáchání brutálních vražd. RB velice dobře popsal, jak lehce lze zneužít důvěřivost lidí, jak se k nim dostat anonymně …
Tomuto se může člověk jednoduše vyhnout, bohužel na síti nalezneme i ekonomické informace, volně dostupné, stačí si jen dát dohromady 1+1, navíc je vkládá stát, vyhledat si je může kdokoliv, bez omezení … :-(.
Čtivě psané, sledujeme, jak tým Eriky se pomalu blíží k vrahovi.
A co nového u Eriky? Vztah s Jamesem pokračuje, byla přeložena a vytvořila si vlastní vyšetřovací tým.

P.S. Program socialcatfich na vyhledávání skutečně existuje, v ČR blokován z důvodu GDPR.

31.05.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Na detektivní scéně nová postava - Kate Marshallová, 40 let, bývalá policajtka, nyní vyučující na soukromé univerzitě. Svobodná, bývalá alkoholička, 14letý syn Jake vyrůstající u její matky, dítě zplozené během dvou náhodných nocí s nadřízeným policistou, následně odhaleným sériovým vrahem.
Příběh začíná po 15 letech, kdy někdo důsledně napodobuje předchozí vražednou sérii. Kate však původně začíná soukromě pátrat po zmizení jedné dívky, události staré cca 20 let. Pomáhá jí její univerzitní asistent Tristan, empatický mladík.
Styl psaní mi vyhovuje, příběh členěn do krátkých kapitol, což čtení prospívá. Děj je postupně stupňován, pár drsných scén, logicky promyšleno. Za mne spokojenost, uvidíme, co bude dál.

15.03.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Zajímavý příběh řešící zdánlivě vyřešenou 30 let starou vraždu, děj se odvíjí ve dvou časových rovinách. Autorka nám odkrývá pozadí činu a zároveň popisuje, kam se hlavní protagonisté po 30 let posunuli a jejich stávající problémy. Dobře vykonstruováno i následně vysvětleno. Tip na vraha jsem měl jiný.
Co se týká stylu psaní, ten se mi hodně líbil, nevím, zdali je to autorkou či výborným překladem. Poměrně hodně obecných zajímavých úvah a myšlenek. Další knihu si rozhodně přečtu.
P.S. knihy od Stephena Kinga jsem nečetl, pouze jsem viděl pár filmů.

13.12.2019 5 z 5