MiJant MiJant komentáře u knih

Osamelosť Osamelosť Zofia Bystrzycka

Kniha prečítaná, v príbehu povojnovej Varšavy doktorka na ministerstve rieši dilemu, či má radšej liečiť deti v nemocnici ako sedieť v úrade. V súkromí sa pokúša zachraňovať manželstvo, vymaniť sa z kruhu osamotenia s pomocou kolegyne. Mňa zaujal spisovateľkin spôsob písania, ktorý je veľmi čítavý, za čo dávam väčšinu bodov.

19.12.2023 4 z 5

Architektov učeň Architektov učeň Elif Shafak

Nádherné čítanie, opisuje príbeh chlapca a jeho slona, ktorý sa stane učňom architekta, a spolu s ďalšími postavia veľa nádherných stavieb v Istanbule. Román má snáď vymyslený dej, zato napínavý a úžasný v opisoch krásy mesta, jeho obyvateľov, vladárov, zmysel pre spravodlivosť jeho hrdinu, ale na základe skutočností. A toto práve ja milujem: fikcia s históriou a zanesením deja do skutočného prostredia. Podarená kniha!

06.11.2023 5 z 5

Poklad pána Isakowitza Poklad pána Isakowitza Danny Wattin

Strastiplná cesta a dejiny rodiny židovských emigrantov a ich predkov. Čitateľným štýlom píše švédsky autor o hľadaní ukrytého pokladu pradedečka.

29.09.2023 3 z 5

Poznám tajomstvo Poznám tajomstvo Tess Gerritsen

Pre milovníkov hororu aby sa moc nebáli...

06.09.2023 3 z 5

Veľký plán Veľký plán Stephen William Hawking

Trošku z iného súdku: kniha ma veľmi zaujala, i keď nie som kvantový fyzik, aj tak podaná veľmi svojsky a ohľaduplne k teologikom aj sympatizantom všeobecnej teórie relativity, i ked v tomto prípade aj M-teórie.

07.08.2023 4 z 5

Synovia a milenci Synovia a milenci David Herbert Lawrence

Fakt nie pre každého, ale dočítal som, a pravdepodobne budem pokračovať v sérii... Veľmi podrobne rozobraté osobnosti!!!

03.07.2023 2 z 5

Čudákova dcéra Čudákova dcéra Kate Mosse

(SPOILER) Ďalšia pekná knižka od autorky, popravde som čakal viac sľubovaného horou, i keď som bol spokojný s tým menej (moc nemusím). Zamotávali sa mi názvy miest, domov, občas aj ľudí, ešteže k tomu bola mapka okolia, do ktorej som bol nútený nahliadať. Hodnotenie u mňa za 3, zatial sa mi najviac páčila autorkina trilógia Labyrint, Hrobka, Citadela. Čakajú ma ešte ďalšie tituly od nej: "Oheň nás spasí" a najnovšia "Mesto sĺz". Tak sa teším, kedy na budúce...

18.06.2023 3 z 5

O sto rokov bude všetko zabudnuté O sto rokov bude všetko zabudnuté Per Arne Totland

Ok, také easy fajn čítanie, príbeh oblúbených prelínaní časových dejov, zmienka o skutočých historických postavách, mi tam Lenin pripadal ako turista... Skrátka bavilo ma to, dej skoro bondovka. Hviezdičky zaslúžené.

22.05.2023 4 z 5

Sobáš z rozumu Sobáš z rozumu Mary Balogh

Prečítané...

03.05.2023 3 z 5

Rady skúseného diabla Rady skúseného diabla C. S. Lewis (p)

Neuveriteľné!! Aj také knihy sa píšu? A čítajú? To mi nešlo, sorry, mínus bod...

18.04.2023

Božská komédia: Očistec Božská komédia: Očistec Dante Alighieri

Na čítanie takejto literatúry musí mať človek asi "vlohy". Určite zaujímavý obsah, mne sa nepodarilo ešte dočítať , hlavne kvôli pomalému chápaniu textu. i ked všeobecne najznámejšie dielo Danteho, ktorého neochvejne vedie Vergílius až k jeho vysnívanej láske Beatrice.

26.03.2023 2 z 5

Dům v stráni Dům v stráni Martin Kukučín

Mňa najviac zaujal krásny opis prírody, nádherného teraz dovolenkového ostrova Brač a jednoduchého ale ťažkého života ľudí.

26.03.2023 4 z 5

Sprisahanie v Prešporku Sprisahanie v Prešporku Michaela Važanová

Aj tak sa dá dozvedieť niečo o histórii Slovenska, panovníkoch, šľachty a služobníctve, a pomeroch medzi Uhrami, Slovákmi a Rakúšanmi, aj keď na vymyslenom príbehu.

09.03.2023 3 z 5

999 - Posledný strážca 999 - Posledný strážca Carlo Adolfo Martigli

Konečne som knižku dočítal, musel som sa dosť sústrediť, aby som sa nestratil, aj tak sa to stavalo. Ale inak ten dej príbehu bol dobre vymyslený vo dvoch dejinných líniách, dej niečo ako "sv. grál", kritika politiky cirkvi a hodnostárov vrátane najvyšších. Keďže nie som Talian, mená som si musel poriadne strážiť a triediť. Páčili sa mi dejinné súvislosti, spomenuté objavenie Ameriky, mocenské záujmy zúčastnených. V 19. storočí vykreslený nástup fašizmu a na konci dopísané príbehy postáv. Zhrnutie: vlastne dobre že som si knihu prečítal, poučil sa, prinieslo efekt "čítanie ma baví", mám to za sebou.

08.03.2023 3 z 5

Povesti a legendy: Medzi láskou a smrťou Povesti a legendy: Medzi láskou a smrťou Anton Pižurný

Pekne sa to číta, 15. povesti od Devína cez Zobor až Ľubovňu.

26.01.2023 3 z 5

Meč slepého rytiera Meč slepého rytiera Milan Húževka

Kto má rád históriu podanú v príbehoch dávnych čias si príde na svoje. Všetky knižky od spisovateľa Milana Húževku sa čítajú rozprávkovo, akoby mi ich hovoril starý otec.

17.01.2023 4 z 5

Leonardo: Génius a rebel Leonardo: Génius a rebel Massimo Polidoro

Baví ma čítať o skutočnosti v histórii prostredníctvom pútavého príbehu..

04.12.2022 5 z 5

Komisár Palmu Komisár Palmu Mika Waltari

... také onaké...

25.08.2022 1 z 5

Dobrý deň smútok Dobrý deň smútok Françoise Sagan (p)

Knižku som našiel u babky v hornej knižnici, som myslel že malá oddychovka. Ale čítať psychologické opisy postáv tejto spisovateľky bolo veľmi zaujímavé. To môžem, keď mám na to zrovna chuť. A vôbec, bol som zvedavý na záver, ešte dobre že som si neprečítal prebal. Inak fajn čítanie, cítiť s postavami.

02.12.2021 3 z 5

Hrobka Hrobka Kate Mosse

Definícia hudby použitá v tejto knihe: "Hudba je umelecká forma, v ktorej sa zoraďujú zvuky a ticho.
Poznanie vyjadrené tóninou, teda melódiou a harmóniou, vyjadrenie rytmom, teda tempom a metrom, a pokiaľ ide o vlastnosti zvuku, tak tremolo, dynamikou a štruktúrou, Jedným slovom, hudba je osobnou reakciou na vibrácie.

16.11.2021 4 z 5