_Michelle_ _Michelle_ komentáře u knih

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Slaďárna s hodně nereálným dějem, který mi však v tomto případě vlastně ani nevadil, jelikož byl vyvážen příjemnou atmosférou celé knihy, povedeným popisem jednotlivých míst a čtivostí. Prostě ideální oddechové čtení pro zimní večery. Čekala jsem o trochu víc, ale nejsem nespokojená.

30.01.2022 3 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

(SPOILER) Toto bohužel opravdu nebyl můj šálek kávy. Kniha mě nebavila, ale dočetla jsem ji, abych jí případně nekřivdila, kdyby se její kouzlo ukázalo až ke konci. Jak asi tušíte, kouzlo se nedostavilo. Jednání a smýšlení hlavní hrdinky se mi přímo protivilo. Pracovitost, naivita, bezmezná láska a dobrota pana Bovaryho až nepříjemně kontrastovala s charakterem jeho rozhazovačné a nudící se manželky. Děj mi byl nepříjemný a závěr lze označit za čistou depresi. Jedna znuděná a sobecká ženská zničila svým jednáním sebe i celou svou rodinu, přičemž okradla vlastní dceru o nadějnou budoucnost. Co dodat, snad jen že já osobně bych toto dílo jako povinnou četbu v rámci studia na střední škole nezařazovala. Jsou totiž mnohem přínosnější i čtivější knihy.

17.01.2022 2 z 5

Holky s voctem Holky s voctem Klára Mandausová

Nenáročná jednohubka ze života oživená povedenými ilustracemi. Ideální, když nemáte moc času, ale chcete si něco přečíst.

13.01.2022 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Příjemné čtení o životě. Bez zbytečných příkras, bez balastu, avšak s elegancí a s humorem. Prostě čtivé vyprávění jedné sympatické Češky o jejím životě v Itálii. Kniha splnila veškerá má očekávání a jistě si s radostí přečtu i pokračování.

11.01.2022 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

(SPOILER) Zvláštní a místy až absurdní kniha, u které jsem se nenudila. Zaujaly mě zejména pasáže o "nové" Francině. Nabízely se otázky: "Jak by asi vypadal můj život, kdybych se ocitla ve svém dvacetiletém já? Udělala bych něco jinak"? Zajímavá byla také myšlenka, že ve stáří už balík peněz zas tak moc neznamená. Opravdové přátelství a domov (tam, kde se člověk cítí dobře) však má velkou cenu. Ilustrace, které kniha obsahuje, jsou pěkné, ale je škoda, že jsou všechny umístěny na jednom místě a nikoli u textu, kterému dávají vizuální podobu.

22.11.2021 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nejkrásnější a nejsmutnější kniha, kterou jsem dosud četla. Má v sobě mnoho hlubokých myšlenek podaných velice zajímavou formou. Je o samotě, smutku, přátelství, lásce, hledání, vzpomínkách, životech dospělých, bezbřehé fantazii dětí a především o tom co je a co není důležité. Jako dítě jsem ji nečetla, tak mohu hodnotit pouze očima dospěláka. Až seberu odvahu, zase se k ní vrátím. Už dnes však vím, že bez dojetí a slz se to neobejde.

21.11.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka. Její kniha na mě působí dojmem, že vše na vlastní kůži prožila. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje, udržovat ho v napětí a probouzet nemalou zvědavost. Jen je škoda, že to bylo čtení dost depresivní. Chyběl mi tam jasnější obrys naděje. To však nic nemění na skutečnosti, že jde o výbornou knihu, které dávám bez váhání plný počet hvězdiček.

31.10.2021 5 z 5

Věra Ferbasová Věra Ferbasová Rudolf Mihola

Když jsem na knihu náhodou natrefila v antikvariátu, hned jsem se zaradovala a těšila na zajímavé čtení o herečce, jejíž role (alespoň některé určitě) jsou nezapomenutelné a nestárnoucí. Kniha mě však bohužel moc nezaujala, jelikož je evidentní, že její tvůrce měl nedostatek materiálů, ze kterých by mohl čerpat. Výsledkem jsou tedy jen jakési neucelené střípky z jejího života, které bohužel plují jen tak po povrchu, takže se čtenář nic moc nedoví. Je to škoda. Myslím, že tato skvělá herečka by si zasloužila lepší knihu a její obdivovatelé lepší čtení.

26.10.2021 2 z 5

Nanejvýš čtyři hodiny spánku Nanejvýš čtyři hodiny spánku Marlene Schiappa

Nenáročné a příjemné čtení o útrapách mateřství, organizování času, zaměstnání, vztazích a nově nalezeném přátelství. Kniha je rozdělena na kratší kapitoly. Střídá se vyprávění ze života dvou dávných kamarádek. Tou první je utahaná Emílie, která je ze strany svého muže zanedbávanou manželkou, dále je matkou dvou capartů a ženou v neuspořádané domácnosti. Druhou ženou je Morgane, která má milujícího parnera a časově náročnou práci, přičemž zarputile bojuje o kariérní růst. Líbilo se mi propojení životů těchto hlavních hrdinek, jakož i jejich životní posuny kupředu. Kniha je čtivá. A i když o uvěřitelnosti příběhů by se dalo debatovat, tak se ji v rámci daného žánru nebojím doporučit.

23.10.2021 4 z 5

Brouk Pytlík Brouk Pytlík Ondřej Sekora

Skvělá kniha, která by měla patřit k dětství každého Čecha a neměla by tedy chybět v repertoáru pohádek na dobrou noc. Pobaví se malý posluchač i dospělý předčítač, což je ideální stav.

17.10.2021 5 z 5

PS: Miluju tě PS: Miluju tě Cecelia Ahern

V tomto případě mě více oslovilo filmové zpracování dojemného příběhu o životě po odchodu milovaného člověka. Do knihy jsem se bohužel nemohla začíst, takže jsem ji louskala nepřiměřeně dlouho a dočetla jsem ji vlastně hlavně díky čtenářské výzvě. Je to škoda, protože v námětu knihy jsem viděla velký potenciál.

11.10.2021 3 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Výborná kniha plná nadčasových hlášek. Myslím, že její obsah si užije dítě i dospělý člověk. U předčítání jsem se pobavila a s jistotou můžu říci, že to nebylo naposledy.

12.09.2021 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

V případě této knihy bohužel budu muset plout proti proudu. Dle velkorysého hodnocení čtenářů jsem měla od četby obrovská očekávání. K jejich naplnění však nedošlo. Začátek byl dle mého názoru famózní, jednotlivé stránky jsem přímo hltala, byla jsem zvědavá, co bude dál a pochmurná atmosféra místa se přenesla až ke mně na gauč. Prostřední část knihy se tak nějak začínala vléct a množství podivností narůstalo. Závěr byl neskutečně překombinovaný a měla jsem z něj pocit, že čeho je moc, toho je příliš. Senzace za každou cenu u mně prostě nefunguje. Dávám 3 hvězdičky, a to především za neotřelý nápad a úvod knihy. Pozn. kdyby měl tento počin o polovinu méně stran, tak by se nic nestalo.

02.09.2021 3 z 5

Jak blbá, tak široká Jak blbá, tak široká Halina Pawlowská

Příjemná a humorná knížka, která mi rozjasnila deštivý den. Očekávala jsem pohodu a relax, obojí mi paní Halina s lehkostí a elegancí naservírovala, takže jsem spokojená.

30.08.2021 4 z 5

Strýček Štěpán a veselí přátelé Strýček Štěpán a veselí přátelé Sergej Vladimirovič Michalkov

Hravé rýmy a úžasné obrázky. Hvězdičku strhávám jen za dobovou propagandu.

26.08.2021 4 z 5

Sedm pohádek Sedm pohádek Ondřej Sekora

Nádherné pohádky plné poučení a úžasných ilustrací. Knihu jsem pro svého malinkatého klučinu zakoupila v antikvariátu a jsem nadšená. Společné čtení si užíváme.

24.08.2021 5 z 5

Dávám pouhé dvě hvězdičky, a to ještě z nesprávných důvodů. První důvod: hezké vzpomínky na čtení ságy Stmívání, ke které novela patří. Druhý důvod: pěkná knižní obálka. Kdybych hodnotila pouze obsah knihy, musela bych ji zařadit do kategorie odpad. Z police jsem knížku vytáhla v souvislosti se čtenářskou výzvou, ale lituji, že jsem nesáhla po něčem jiném. Byla to bohužel ztráta času.

12.07.2021 2 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Celkem obstojné pokračování série. Kniha nepřekvapí, ale ani neurazí. Ideální letní oddechovka, u které se dá vypnout.

04.07.2021 3 z 5

Dítě - 3x333 otázek pro dětského lékaře Dítě - 3x333 otázek pro dětského lékaře Miloš Velemínský ml.

Žádný zázrak. Kniha poskytuje spíše útržkovité informace obecného charakteru, není moc čtivá a některé části jsou dnes již zastaralé. Publikaci tedy vrátím majitelce a k jejímu čtení se již vracet nebudu.

03.06.2021 2 z 5

Naše dítě: Než se narodí... Až se narodí Naše dítě: Než se narodí... Až se narodí Jaroslav Feyereisl

Velice detailní kniha, která poskytuje informace o početí, vývoji plodu, těhotenství, komplikacích, léčbě, porodu, šestinedělí a dítěti. Četba splnila má očekávání. Jen stále netuším, proč se knihy s touto tematikou vydávají v tak nepřívětivé gramáži.

13.05.2021 4 z 5