medialstar medialstar komentáře u knih

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Tohle prostě vypadalo slibně i přes zařazení do young adult, které nevyhledávám. A taky že jo. Doporučuji všem nadšencům pro thrillery. Tenhle strčí do kapsy ledacos. Další autorův kus si pohlídám, snad se dočkáme. Kéž by.

11.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Byla jsem tam. V tom pokoji, v té kuchyni, v té škole, všude. I v jejich hlavách. Dvořáková umí tak parádně přepínat mezi postavami. Některým čtenářům chyběla hloubka, důvody. Ale mně se právě líbí ta kulometná palba, tím to právě člověka rozseká. Symboliku vran chápu jako příměru k bezpodmínečné lásce. V ptačí rodince je všechno tak, jak má. To jen člověk si navzájem dělá sviňárny. A taky nakonec i těm vránám... Ať je to jak chce, zase maximální spokojenost. Každá autorčina kniha je totálně jiná a to mě vážně baví.

11.03.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Vlídný a moudrý humor, u kterého se není třeba za břicho popadat. Promluvá způsobem, u kterého je mi zkrátka dobře na duši a vtip je příjemným bonusem. A to se cení vysoko.

03.01.2021 5 z 5

Díky tazateli, který nesoudí, nepodsouvá a nikam zpovídané netlačí se dostaneme pod pokličku života osmi samotářů. Každý má své důvody úniku, někdo je nohama na zemi víc, někdo o něco méně. Co však nejde upřít ani jednomu z příběhů jsou silné momenty a moudrá slova. Zajímavá je leckdy nevědomá shoda v cítění přírody (fascinace řekou...). Knihu jsem si koupila a to bylo věru dobré rozhodnutí. Budu se k ní vracet. Fotky snad netřeba vyzdvihovat. Absolutní symbióza k textu.

21.03.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro mě dokonalost sama. Od začátku do konce vám nedá vydechnout. Několikrát mě při čtení zamrazilo a to se mi snad u žádné jiné ještě nestalo. Forma i obsah znepokojující a opět se mi potvrzuje, že mnohem děsivější je to nevyřčené, to, co si sami dokážeme vsugerovat. Sami sobě dokážeme být tím největším děsem. Stále ve mně příběh rezonuje a ať už je pravda kdekoliv, je to mistrně zpracováno. Pro fanoušky Blair Witch nutnost. Skvělé!

25.10.2017 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Nebojím se, že knihy v klasické podobě zaniknou. Že je dokáže jakékoliv médium vytlačit nebo snad zcela nahradit. Protože to, co se odehrává mezi námi a knihou je magická chvíle, obřad. Displej nemá šanci. Tento příběh je toho důkazem. Odpočinkové čtení, které nemá větší ambice, než jen být oslavou lásky ke knihám, důležitosti přátelství a naději. Velmi milé čtení.

05.07.2022 5 z 5

Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Dobrý proti severáku / Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Zábavné, svižné a vtipné, ale nechybí tomu ani vážnost. Aź s podivem, jak má Glattauer ženské prokouknuté. Neříkám, že nemám drobné výhrady, mě zkrátka baví to nevyřčené, co by kdyby snění, ale i když v druhé části spadli Leo s Emmi do reality, nebylo to vůbec špatné. Holt osud jde také s dobou a může spřádat nitky i ve virtuálním světě. :-)

12.10.2016 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Baladický příběh, na který určitě nezapomenu. Vyprávění vás vtáhne, vůni bylin i léta cítite až v nose. Její touha po sběru byla její záchranou i zhoubou. Byť je příběh zasazen do současnosti, dýchá na vás atmosféra starých časů na venkově. Možná, že od této chvíle si při nazouvání bot na chalupě vzpomenu na Annu.... Čarokrásné.

17.01.2016 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Po návratu z Vysokých Tater jsem si řekla, teď je správny čas na tuto knihu. A potvrdilo se. Příběh, který vás přemístí do hor, kde kráčíte po stopách rodiny, přítele z dětsví a hledáte své místo na zemi. A ať už je to někde nahoře či dole, Cognetti vás vytrhne z vaší reality a vezme vás na výlet, který za to stojí.

13.07.2019 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Příroda je prostě nevyčerpatelný zdroj zázraků. Při čtení si každý musí uvědomit svoji malost nebo spíše to, že jsme jen součástí neuvěřitelného kolosu, o kterém toho víme pořád strašně málo. Autorova kniha o stromech byla ve sdělení pro mě silnější, ale ani tady jsem neměla pocit, že mi je dáváno málo. Leckomu může vadit jednoduchá forma, jak kdyby si s vámi autor povídal někde u kafíčka, ale mě to právě baví. Na co to balit do škrobenosti. Těším se na další počtení.

11.08.2017 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Zcela neuváženě jsem ji přečetla za jediné odpoledne a teď mám hlavu bolavou. Neboť dávka tíhy, která mi byla naložena naráz, je docela slušná. Ani nevím co o knize říct. Spletité osudy několika lidí, vzájemně provázané, ale stejně se tam každý cití tak sám a naděje je tak vrtkavá a hned mizí, sotva se objeví.. Talent autorky je nepochybně potvrzen, matoucí pro mě bylo pouze množství postav. Budu si muset znovu přečíst Do tmy, třeba mi to lépe zapadne do sebe. Tohle se musí nechat v hlavě zaležet. Prvotina mě pohltila o kousek více, ale i v tomto případě se jednalo o vyjímečný zážitek. Velké plus také za obálku.

09.07.2017 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Tak tohle se moc povedlo. Věrohodně vykreslené prostředí i postavy. Promyšlené, neustále udržující v napětí. Rozhodně budu doporučovat dále, přijde mi mnohem lepší, jak některé současné protěžované detektivní bestsellery. Filmové zpracování budu vyhlížet s netrpělivostí.

09.07.2017

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Po přečtení zcela jistě změníte pohled na stromy i na les. Vzhledem k tomu, že jsem ji četla na jeden zátah, mi vadilo občasné kolovrátkové opakování. Jak kdyby autor zapomněl, že už to předtím jednou napsal... Líbí se mi, že se nejedná o žádné ezo povídačky vycucané z prstu, ale o podložená fakta výzkumem, i když samozřejmě špetka informací bude postavená jen na domněnkách. Ale úžasných a moudrých. Doporučuji úplně všem, bez vyjímek.

09.06.2017 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Kniha, u které máte chuť si dělat výpisky. Plno myšlenek, krásných přirovnání i vtipného nadhledu. Nechá vás nahlédnout pod pokličku až s nezvyklou otevřeností. Dominik Duka prý prohlásil, že jeden Czendlik pro církev není problém, horší by bylo, kdyby jich bylo deset. A ono je to přesně naopak. Protože přesně takových lidí potřebuje nejen církev ale i svět všobecně co nejvíc. S chutí pomáhat, činit dobro bez nároku, být něčím užitečný a ne jen proplouvat životem. To samozřejmě může člověk i bez víry. Ať si každý zvolí vlastní cestu. Pro věřící může být kniha lehce kontroverzní. Ale přečíst by si ji měl každý, kdo má otevřené srdce. Po dočtení ho mám možná ještě otevřenější, než dřív.

18.12.2016 5 z 5

Rozmanitá sbírka osob, povah a situací z policejní praxe. Tam nuda nehrozí. Psáno svižně, bez vaty a s vtipem. Má lehká nedůvěra byla šmahem rozmetána po pár řádcích. Milé překvapení. A navíc Syrový poslouchá dobrou muziku. :-)

29.12.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Naprosto jsem byla vtažena do děje. Ani k tomu nemám moc co dodat. Velká spokojenost.

28.07.2019 5 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

I když už lecos zaznělo v dřívějších knihách, stejně to nevadí. Přistupuju k této knize tak, že to může být pro někoho první autorův titul a proto je třeba vše znovu odvyprávět. Protože dělá osvětu a moc dobrou. Uvažuje logicky, rozumně a klidně přizná i vlastní chyby, z kterých se poučil. Pokud začnete číst Wohllebena, stejně jako já se asi pustíte do všech dalších. Neudělat to by byla chyba.

18.03.2019 5 z 5

Nejúžasnější den Nejúžasnější den Kaira Rouda

Jakožto fanda všech knižních psychoušů jsem titul nemohla vynechat. Šokující konec se opravdu nekoná, možná pro ty, kteří podobné téma čtou poprvé. Čte se to ovšem výborně a díky ponechaným zadním vrátkům se třeba ještě s Paulem Stromem potkáme. Nebránila bych se.

19.01.2019 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Mám ráda, když věci v příběhu nejsou takové, jako na první pohled vypadají. Střádají se tajné plány a intriky a postupně to všechno do sebe zapadá. Tady mi byla naservírovaná řádná porce, která měla spád, žádná extra vata okolo, pěkně to frčelo a nebýt až takřka polopatického finále, které si mohly dámy autorky odpustit a zakončit to o pár stran dřív, vlastně nemám co vytknout. A i když se nejedná, jak již výše zaznělo, o originální téma, tak mi to vůbec nevadilo, protože takových thrillerů bych si klidně přečetla mnohem víc a těšila se, co nového za sviňárničky se dá ještě vymyslet. :-)

08.08.2018 5 z 5

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Vyvedený thriller. Děj se pěkně rozehraje, netušíte, odkud vítr vane a když myslíte, že ano, jste vyvedeni z omylu. Nepůsobí to překombinovaně, vše je uvěřitelné a zpětně do sebe zapadá. Originální, čtivé, i když občas zbytečně doslova popisující. Umím si představit knihu zfilmovanou. Snad to někoho neinspiruje k převedení do reality, i když nedělám si iluze, co se všechno děje...

07.02.2018 5 z 5