Meda77 Meda77 komentáře u knih

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Opět Foglarova standardní záležitost, tam kde jiní končí Foglar začíná. Pěkně zpracované dobrodrůžo a zase o partě kluků a zase o klubovně a zase je to dobré. Pro starší nostalgie a krásné vzpomínky a mladší to radši nečtěte, ještě by se mohlo stát, že by jste tomu nerozuměli.

28.11.2021 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

První díl trilogie je klasická Kotletovina. Vulgarita, občas sex a akční děj ve stylu béčkových filmů. Kotleta píše zhruba pořád stejně, takže čtenář ví co očekávat. Jako zábavná beletrie asi v pohodě. 4starsy.

13.09.2022 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Velice zdlouhavé a slabé čtení, neustálé opakování vět a celý příběh, ačkoliv s jiným dějem by mohl fungovat, tady nefunguje. Situace s napětím jsou rozptylovány myšlenkami z minulosti a kazí i ten zbytek atmosféry. Po dočteni čtenář zjistí, že celý děj je totální blbost. Ještě od autora něco přečtu, ale tohle je opravdu k ničemu. Slabé 2 starsy.

12.07.2022 2 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Netřeba představovat, v mládí povinná četba, kterou všichni četli rádi a nepovinně. Skvělý příběh od Twaina.

04.03.2022 4 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Jedna z nejznámějších Stevensonových knih a dnes už klasika. Námořní dobrodružství o honbě za pokladem je krásně vyprávěno. V tehdejší době byla kniha oblíbená, jako dnes piráti z Karibiku. Poctivé 4starsy.

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Souhlasím s většinou není co psát, kdo nezná, zřejmě nepochází ze Země. Prostě povinnost.

22.11.2021 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Karel a Josef Čapek. Neznáte? Tak to o něčem vypovídá. Neznám nikoho kdo by tahle jména neznal a asi bych ani nechtěl. Autoři jasné ikony české nejen pohádkové tvorby. Ať čtete nebo ne, tyhle lidi prostě musíte znát, přes to nejede Pendolíno. A o tvorbě není co psát, to se musí přečíst. Prostě čím víc pruhů, tím víc Adidas. Maximálních 5starsů.

25.11.2021 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Naprostá klasika, jak autor tak kniha. Starším vůbec není potřeba psát něco o obsahu, známe ji všichni. A mladším je to zbytečné, nikdy nemůžou pochopit atmosféru předrevolučních let a pocit číst takovou knihu v té době. Doporučuji. Nostalgie.

22.11.2021 4 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Pan Gajdar byl nejen u většiny povinnou četbou na základní škole, ale taky to byla taková ruská ikona pro mladistvé v tehdejším SSSR, asi něco jako pan Foglar, nebo Zapletal u nás. Knížky mají podobnou tématiku o dobrodružství dorůstajících smradíků v době bez mobilů, Facebooků a pokémonů. Pro dnešní generaci nepředstavitelné, pro minulou generaci samozřejmé. Líbit se bude každému kdo chce zavzpomínat a tentokrát bez povinné četby. Slušné 4starsy.

01.12.2021 4 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Druhý díl je o něco akčnější než první a připadá mi i lepší dějová linie.Na oddechové čtení bez nějakého hloubání nad realitou dění na pohodu, od toho taky beletrie je. Jinak standardní Kotleťák. 4starsy.

13.09.2022 4 z 5

Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Autor je léty prověřeným a zkušeným spisovatelem, takže vás nečeká žádné zklamání. Kniha je určena pro dorost, takže je tak i psaná, ale příběh Kazana je velmi pěkný, takže pro vzpomínku ho přečtou i dospělí. Barí už mě zas tak moc nebavil, myslím, že pokračování už nebylo nutné. Jako celek poctivé 4 starsy.

02.06.2022 4 z 5

Černý korzár Černý korzár Emilio Salgari

Velmi povedeně napsaný román ze 17 století, samý kord, šavle, meč a dýka div že si stím nevypíchnou oči. Děj pěkně plyne, je napínavý a slušnou formou napsaný. Dočkal se i filmové napodobeniny. Slušné 4starsy.

04.03.2022 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Kdo z nás si jako malý smradík nechtěl zrubat nějaký ten bunkr nebo sroubek v odlehlé části národního hospodářství. Pěkná nostalgická vzpomínka na dvojici kamarádů, kterým se to povedlo. Netřeba hledat jiný zájem než pobavit tehdejší mládež, což jde Foglarovi skvěle po celou kariéru. Velmi slušné a pěkné psaní.

28.11.2021 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Třetí a poslední pokračování Kotletovi trilogie je kvalitou stejné jako v předcházejících dílech. Opět je to oddechovka a akční řezaná, kde nepotřebujete nad ničím přemýšlet. Za mě by mohly být díly pouze dva a třetí kniha se dala rozložit mezi ně. Kvalita neklesá, ale už to bylo tak nějak dlouhé. V beletrii 4starsy.

26.09.2022 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Jestli hledáte zábavu a napětí při pěkném detektivním příběhu tak tuhle knihu radši odložte. Neuvěřitelně nudná a po celou délku vyčerpávající četba, která mi připomíná spíše blábol, protože po celou dobu je to jen samé bla bla bla bla. Postavy jsou naprosto pitomé a úplně zbytečné v celém příběhu. Kniha úplně postrádá napětí a dynamický děj. Více napětí zažijete v březnu při podávání daňového přiznání. Dvě starsy jsou pouze za vcelku ucházející sloh a styl psaní, jinak je to jedna z nejhorších knih, které se mi zase poštěstilo najít. Je mnoho průměrných autorů, kteří jsou mnohem lepší. Od tohoto autora už ani řádku. Nedoporučuji.

07.05.2022 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Kniha skvěle psaná i vyprávěná, autor taky není žádný zelenáč. Do oddechové beletrie suprově zapadá. Pěkné dialogy i rozvíjející se děj, který nikam nespěchá, nějaká ta lehčí naivita se dá snadno přehlédnout. Udrží napětí po celou četbu a tak to má být. Poctivé 4.

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Klasika z let našeho dětství, docela nostalgie. Pro mladé jde o poutavý příběh ztroskotance, tedy ne životního, ale trosečníka, který se snaží hlavně přežít a to hlavně bez mobilu a Facebooku.Společnost mu dělá věrný přítel Pátek. [Vážně nejde o den před víkendem.]

06.11.2021 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Krimi příběh, který by fungoval kdyby byl lépe zpracovaný. Nesmrtelný policista, který má do poldy tak daleko jako žába k řidičáku, nesmysly jako ležící pistole v přihrádce auta, které "polda" zanechává všude možně postávat, vážně? A to jako služební zbraň? Pana autora přemohl kvalitní francouzský matroš. Návaznost dění v knize je tak uveřitelná, že vám z toho budou hrůzou přebíhat červené krvinky k bílým. Uvěřitelnost a napětí si kniha rozhodně neudrží. Je mnoho kvalitnějších románů Morrell, Forsyth, Silva, Prescott a hromada dalších autorů, kteří se snaží udržet realitu v příběhu. Toto dílo je jen slabý průměr.Maximum 3starsy a to ještě při zavřených očích a srolovaných ponožkách.

03.04.2022 3 z 5

Čtyři tankisté a pes 1. Čtyři tankisté a pes 1. Janusz Przymanowski

Nezapomenutelný příběh polské tankové posádky a německého ovčáka i po 30letech si ho člověk vybavuje, což se u většiny autorů říct nedá. Skvělý počin od polského autora.

04.03.2022 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Jako povinná četba mě nebavila, ale s věkem člověk ocení. Velmi pěkně napsáno, vynikne zde české myšlení i jazyk.