Mateo67 Mateo67 komentáře u knih

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Dlouhou dobu byla tato kniha čekatelkou na přečtení. Nakonec její čas přišel. Lákavá obálka (která mi však po přečtení ke knize nesedla, místo činu / činů jsem si představovala úplně jinak), chytlavý oxymoron v názvu, krátké přehledné kapitoly, v hlavní roli další svérázná detektiv-žena a její prima kolega, pochmurné prostředí, tíživý příběh, temné násilí. Že by to už někde někdy proběhlo? No, proč ne? A když jako bonus na závěr dostanete dvojnásobné rozuzlení a dvojnásobné odhalení, není nad čím váhat. Já jsem si to užila a rozhodně budu v sérii pokračovat. Dávám 5, tu pátou jako odměnu za to, že se můžu těšit na další díly.

14.12.2021 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Když dvojka je ještě lepší než jednička...
Nedávno jsem se tu vypisovala ze svého nadšení z knihy Divočina. Říkala jsem si, že hned v lednu takovýto objev, to se bude těžko během roku překonávat. A ejhle. Přišel ke mně domů druhý díl Medvědína a já byla náhle “opět na kolenou”:-). A jak ráda. Nechci tuto knihu rozebírat, chci s ní být o samotě a pomaličku ji vstřebávat. Ale s ovacemi ještě nekončím. Knihu jsem totiž poslouchala v audio verzi a byl to jedním slovem koncert! Přednes Pavla Soukupa mě cupoval na kousky, abych se ke konci knihy zase pomalu nacházela, sbírala a scelovala dohromady. Stejně, jako se i dělo všem hrdinům v knize. S žádnou jinou lépe načtenou audioknihou jsem se do této doby nesetkala. A myslím, že ji asi už žádná nepřekoná. Protože zde došlo k naprostému souznění.

20.02.2021 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Moje třetí kniha od autorky a u mě zatím nejlepší. Už jsem si navykla, že v těchto knihách dostávám stejně velkou nebo i větší porci dobře propracované románové linky nežli detektivní, a vůbec mi to nevadí. A mám pocit, že jsem se zatím nikde nesetkala s tak povětšině nepříjemnými postavami (především ženskými) jako v této sérii ( i když tady jich zas tolik nebylo). Což si taky vychutnávám, protože jsou vykresleny precizně a nápaditě, nad rámec jakkoli kvalitní detektivky. A co postava, to uvěřitelné osudný/osudový příběh, který by sám vydal na knihu. 4*, mám před sebou ještě hodně dílů.

14.08.2020 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Vypadá to, že delší pauza prospěla nejen mně, ale i autorovi:-). Konečně s čistým srdcem dávám pět hvězd. Oceňuji, že opravdu nechutných scén bylo pomálu, Erika se konečně začala chovat normálně a moc jí přeju počínající pozitivní změnu v soukromém životě. Snad vydrží aspoň do dalšího dílu:-).
Rychlé, napínavé, odpočinkové.

23.09.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Konečně mezi tolika kvalitními současnými českými autorkami zazářil i muž. Pro mě jeho první kniha, ale určitě si přečtu i další. Na 2. díl Sudetského domu se moc těším. Pohraničí a téma poválečného odsunu Němců není v české literatuře až tak běžné a zde dostáváme porci velmi poctivě a uvěřitelně zpracovanou. Styl vyprávění sice občas trochu zaškobrtne, ale není to nic, co by vás ve čtení nějak víc rušilo. Mnohem horší však byly ne výjimečné chyby zanechané v textu. Tato kniha je natolik kvalitní, že by nakladatelství mělo být schopné si korektury pohlídat.

01.04.2023 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Moderní verze “případů zamčeného pokoje”, jež mi spravila chuť po autorčině knize Jeden z nás. Poslouchala jsem jako audioknihu, u těchto nenáročných knih je to pro mě prima volba (hezky se u toho pracuje), a oceňuji nejen civilní přednes protagonistů, ale i velmi příjemný a k textu se hodící hudební doprovod. Velmi často se mi stává, že mě hudba u audioknih vyloženě ruší, tady tomu tak nebylo. U takovýchto knih necítím potřebu sama vypátrat vraha, prostě poslouchám a jsem zvědavá, jak z toho autorka vybruslí. Zde nejspíš nikdo nebude schopen odhalit pravý motiv vraha (vždyť ani policie ho do konce knihy vlastně nezná), což mě trochu vadilo, proto jsem si s uspokojením vychutnala poslední kapitolu. Ta byla tak nějak nejvíc uvěřitelná:-):-). Víc ale neprozradím.

22.05.2021 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Za mě prima. Už jsem byla “přebryndzovaná” a delší časová proluka mi prospěla. A taky změna hlavní postavy. Kate mi je milejší než Erika, jako plusy vidím neotřelou zápletku (vůbec tu nevadí další, v posledních letech tak oblíbený sériový vrah) i to, že Kate je matkou, má civilní povolání a mnohem bližší vazbu na vraha, než bychom mohli očekávat. Pátou hvězdičku si nechávám na druhý díl, protože věřím, že bude ještě lepší:-).

26.09.2020 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nádhera. Něžná a dojemná. Už navždycky mám novou kamarádku. A prosím, pokud někdy narazíte na ztraceného člověka, nalajnujte mu to. Protože to je to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Každý má mít přece právo prožít svůj “sluníčkový příběh”.

24.07.2020 5 z 5

Ač Plevovo převyprávění může v určitých částech působit trošku zastarale, u mě vyhrává na plné čáře. Robinsonova vytrvalost, s níž krůček po krůčku vítězil nad nástrahami, které mu kladla jak divoká příroda, tak absence jakýchkoli civilizačních výdobytků, mě fascinovala od dětství. A navíc mi právě Plevův Robinson otevřel dvířka k dalším “robinsonádám” všeho druhu.

13.10.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jak se může mít člověk při čtení vážně skvěle, když mu čtení trhá srdce na kousky? S Eleanor a za Eleanor jsem takřka dýchala a každý její krůček, každý její pokrok byl pro mě úlevný.
A Raymonde, tisíceré díky, že jsi tam byl.

09.08.2022 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Předpokládám, že 1. plánem knihy je ztvárnění života rodiny Allbrightových na pozadí nádherné, leč zároveň kruté aljašské krajiny. Román nevtíravě, avšak srozumitelně zpracovává několik vážných společenských témat. Ale ve mně i několik dní po přečtení rezonuje něco jiného. Krása, drsnost, divokost či ryzost aljašské divočiny. Aljaška se stala pro mě tím zásadním hrdinou příběhu. Nevybavuji si, že bych kdy četla podobně úchvatnou knihu!
“Tady mluvila nejhlasitěji sama příroda.” (str. 157)

05.07.2021 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Nestárnoucí klasika. A první krok od pohádek s dobrým koncem nejen k fantasy, ale i k “ dospělácké” literatuře. Hodnotami jako např. vina a trest, statečnost, láska a moudrost, ale i nepoctivost, nenávist a závistivost je přímo nabitá. A přesto nevyznivá moralisticky. Čtenář se díky autorovu vypravěčskému talentu ocitá přímo v centru dění a toto vše tak vnímá nenasilně, podprahově.

06.07.2019 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Pokud čtu náročnější knihy, je třeba poslouchat něco odlehčenějšího. Takže Jussi Olsen dobrá volba. Knihou postupují tři linky: Carlova, Curtova a linka Nete. Tu si pravděpodobně vychutnáte nejlíp, je nejzajímavější a nejpropracovanější, Kdyby nebylo Nete, nebylo by ani Složky 64. Už mám nachystaného Nesmírného.

25.02.2024 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Na základce jsem měla řeckou spolužačku. Byla tmavovlasá, tmavooká a byla jednou z nás. Jen její jméno a příjmení se od našich odlišovalo. Patřila do 1. generace Řeků narozených u nás, takže pro ni život v ČR už musel být mnohem přirozenější a jednodušší než např. pro její rodiče. Zapadla a já si na ni vzpomněla až po mnoha letech, když mi tato kniha poodkryla osudy řeckých emigrantů. Nenapadlo mě dřív se o ně nějak zajímat.
Na knize mně ze začátku hodně vadil jednoduchý vypravěčský styl i jazyk. Téma a precizně propracované postavy mi rychle nabídly možnost na toto zapomenout, náhle jsem nepotřebovala vytříbenou formu, neb jsem hltala stránku za stránkou, dohledávala na internetu a užívala si pasáží popisujících rozličný přístup obou národů k rodinnému životu, vztahům mezi mužem a ženou, ke stravování, oblékání, tradicím A kapitoly, které popisují návraty některých postav domů, do Řecka, byly tak autenticky vykreslené, že jsem chtěla taky společně s nimi stát po ramena v moři, sedět na terase obrostlé omamně vonícími květinami, krmit se olivami či fetou.
Prostě doporučuji.

20.08.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Přečetla jsem od prvního do posledního písmene a pořád jsem neměla dost. Kniha krásná jak vzhledem, tak obsahem. Čtete, usmíváte se a říkáte si, jak je na tom českém světě krásně. A že v něm jsou fajn lidi. Po celou dobu čtení jsem si vybírala etapu, která by mě lákala nejvíc. Aspoň kousek stezky si projít, i když na spaní pod širákem teda nemám. Na některých místech jsem vlastně už byla, aniž bych tušila Určitě k nim přidám další. Pomaloučku polehoučku, ale přidám. A vybírat výlety budu podle knihy, ke které se hodlám pravidelně vracet, protože ten lehoučký, nenásilný, ale skvěle fungující humor si rozhodně nevychutnávám naposled.

01.04.2023 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Nádhera. Vzájemně propletené propracované dějové linie, kdy nevíte, která je zvrácenější, Kim získává velmi zdatnou protihráčku, autorka hlasem Jitky Ježkové vás nenechá ani na chvíli vydechnout, natož abyste knihu, mobil, CD, …. na okamžik odložili. Prostě a jednoduše ďábelské! Moje nejoblíbenější detektivní série i inspektorka.

01.04.2022 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

V tomto příběhu je už od začátku všechno úplně špatně a to tak, že vás čtení fyzicky bolí. Není to Rok kohouta. Je to příběh nešťastné ženy, ovšem “sama sobě vlkem”, takže vám jí nemůže a nebude ani na chvíli líto. Přeplněná a přetékající předsudky, stereotypy a svými pomýlenými pravdami stahuje s sebou a ničí i Agnes, která se snaží, jak jen je vzhledem ke svému věku a vrozenému naturelu schopná, “neutonout a přežít”. Průšvih tu není Agnesin původ, ale to, že Julie na její původ nedokáže zapomenout. Příběh nemá konec, odpovědi na otázky budete hledat marně, zde neexistuje dobré řešení.

27.02.2021 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Pokud byste dali vedle sebe anonymně deset různých knih a zamíchali do nich tři od Dvořákové, myslím, že hodně čtenářů by mělo po jejich přečtení problém je určit. U většiny autorů poznáte jejich rukopis. Dvořáková je spisovatelka mnoha tváří a hlavně svými posledními třemi vydanými knihami ( Vrány, Chirurg, Dědina) dokázala překvapit.
Sítě jsem si vychutnala. U žádné z povídek nemůžete zůstat lhostejní, ať chcete, nebo ne, postavy vás přimějí vytvořit si k nim vztah. Jaký, to už záleží na vás. Nějakou vnitřní síť, ve které jsme lapeni a nevíme, neumíme nebo nechceme z ní ven, má v sobě skrytou téměř každý z nás.
U první a druhé povídky mě mrzel přišel uspěchaný konec. Proto necelých pět hvězd.

29.08.2020 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Prima, objevila jsem další sérii. Série mám ráda. Je to jako by se člověk po delší době vracel na místa, kde to zná a kde je mu dobře. Zároveň mě čtení postrčilo k sebevzdělání o Amiších, o kterých jsem dosud věděla velké nic. K tomu zima až praští, to si ji člověk užívá, když může kdykoliv vystrčit nos do léta. A ten rozpor mezi nádhernou obálku a brutalitou “pod obálkou”. Detektivka/thiller, který si na nic nehraje. Nemusí totiž.

14.08.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Pomalý rozjezd, ale čtenářská výzva a povedená obálka mě u čtení udržely. A někde ke konci první třetiny to ze stránky na stránku začalo a už nepustilo. Nevím, jestli je to tím, že jsem si dala na delší dobu od thrillerů pokoj, ale knihu jsem prostě slupla jako malinu, dvojice vyšetřovatelů mi byla sympatická a rodina si holt musela občas počkat. Takže pro Kaštánka ****, protože pátou dávám sobě, neboť jsem uhodla vraha (já!!:-)) a navíc docela brzy! Ale půjčím mu ji:-).

20.02.2020 5 z 5