MartinJurek MartinJurek komentáře u knih

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Tento francouzský nihilista mě baví. I když tato kniha objektivně nebyla jeho nejlepší, musím dát opět plný počet. A svou porci zábavy jsem dostal i nejnovější knihou. Někdy jsem si sice říkal, že svoji skepsi k životu v knize trochu kazí až přehnaným pozérstvím, kterým si saturuje své komplexy, a ve skutečnosti je autor jen rozežraným frackem, který si stěžuje, že jeho život není dokonalý. Ale vždy mě nakonec MH přesvědčí, že je to citlivý člověk a zarytý humanista. Tedy jen když si aplikuje dávku Captorixu. S vědomím toho mu prominu i trochu lehce pomatené politické názory.

04.01.2020 5 z 5

De(bil)níček De(bil)níček Veronika Lechnerová

Stejně jako autorka sebrala odvahu k psaní možná na základě odezvy na její podcast, i já jsem pouhým nezkušeným recenzentem. Proto nechci být zlý. Hlavní hrdinka a zároveň autorka je ve velké většině aspektů sympatická mladá žena ničím nevycházejíci z průměru. Proto u této knihy teoreticky může existovat potenciál k oslovení ne pouze marginálního publika. Ovšem má to jeden zádrhel. Tohle není kniha, je to spíše průměrné slohové cvičení. V dosti případech jazykově pokulhává, nemá příliš originální vyjadřovací schopnosti. Naopak nádechu obyčejného školského cvičení se vzdaluje svou ironičností a jízlivostí, která zde funguje po vzoru úspěšnějších knih pro ženy jako odlehčující faktor přispívající k větší čtivosti dílka. Jako blog či sloupek muže mít tento literární tvar hodnotu pro okruh věkově a naturelem spřízněných slečen. Jinak bych spíše radil zůstat u mluveného slova. Jako podkres do ouška pro chvíle nevítané samoty nahrazuje takové to povídání u kávičky. :-)

09.05.2021 2 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Kniha o smíření člověka se životem. Filozofický pohled velkého kritika na absenci smyslu a vypořádaní se s tímto nevyhnutelným stavem.

09.02.2020 5 z 5