Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Proč státy selhávají Proč státy selhávají Daron Acemoglu

Zajímavá kniha, která hovoří o tom, že za úspěch či neúspěch jednotlivých států nemůže inteligence obyvatelstva a geografické podmínky, ale zejména nastavení vnitřních institucí. Země, kde jsou dlouhodobě nastaveny spravedlivé instituce, prosperují o poznání lépe, protože občané mohou ve stabilním prostředí dlouhodobě plánovat své kroky a starat se o svou prosperitu a úspěch. V nestabilním prostředí je pak zbytečné se snažit a přichází rezignace. Kniha je pěkná, přiznám se, že na mě trochu rozsáhlá, základní myšlenka je jasná a možná není nutné ji ukazovat na takové šíři příkladů.

31.01.2016 4 z 5

1000 let ruské rozpínavosti - od počátku k Putinovi 1000 let ruské rozpínavosti - od počátku k Putinovi Douglas Boyd

Zajímavé historické počtení, ze kterého vyplývá, že dějiny se prostě opakují. Je trochu děsivé, že Rusko po všechna ta staletí postupuje v zásadě stejně a snaží se silou rozšiřovat svoje území. Nejvíce mě ale bavilo, jak Evropa po celou dobu dějin shlíží lehce s arogancí na Turecko, nicméně je nucená opakovaně Turecku pomáhat, aby se nedostalo po ruskou nadvládu.

31.01.2016 3 z 5

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

Velmi dobrá kniha pro začátek s Dawkinsem. Jak zde bylo řečeno, není to příliš složité, ani příliš jednoduché. V knize jsou řečeny některé zásadní pravdy, rozdělení světa na geny a memy, které se starají o svou reprodukci pomocí našich těl a myslí, mě poměrně zasáhlo. Nyní čtu Boží blud od stejného autora a to mě zdaleka tolik nebaví.

"Před zápase se hladina testosteronu dvakrát zvýší. U vítěze zůstane na této hladině, u poraženého po zápase klesne"

"Není nutné být rychlejší než liška. Stačí být rychlejší než jiní králíci. To, oč tu běží je vždy mezidruhová konkurence"

04.04.2015 4 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Dvakrát jsem se snažil tuto knihu přečíst, ale ani jednou jsem to nezvládl. Hodně komentujících si tady stěžuje na prvních 60 obtížných stránek knihy, no upřímně, já došel na stranu 190 a nepřišlo mi, že by se ta nuda nějak lepšila...za mě velká nuda a potřetí pokoušet nebudu.

26.11.2014

Džínový svět Džínový svět Radek John

Četl jsem v pubertě a pamatuji si, že se mi kniha moc líbila a že jsem si říkal, jak je ten John super autor a člověk. Bohužel v následujících letech mě přístupem ke spoustě věcí trochu zklamal:)))

Některé citace mám dodnes vypsané:"Jak se jen člověk točí se svými názory jako na obrtlíku. Kdyby si to, co si dokáže zdůvodnit rozložené do několika let, udělal za rok, každý by sám sobě musel plivnout do ksichtu. A jak naivní pro mě bude tenhle deník za rok, za dva?"

09.11.2014 5 z 5

O bláznech jen dobré O bláznech jen dobré Jan Trefulka

Pro mě jedna z nejsilnějších knih, i když uznávám, že má banální děj a že asi velkou díru do světa neudělala. Neskutečně mě bavili vnitřní úvahy hlavního hrdiny, jeho objevení náhlého světa svobody a vědomí že ho od skutečné svobody dělí vztahy s jeho nejbližšími. Jedna z nejdůležitějších knih mého dospívání, proto nemůžu jinak, než dát 5*.

09.11.2014 5 z 5

Všichni tuhle knihu hrozně chválí, ale já se přiznám, že mě příliš nebavila. Děj mě nedokázal patřičně vtáhnout, netěšil jsem se ani na závěrečné rozuzlení a myslím, že podrobnosti z celého příběhu do pár dnů zapomenu. Tím ale knihu nehaním, téměř všichni jí chválí, mě prostě ale evidentně nesedla. Možná je to také dobou, kdysi to možná bylo objevné, ale dnes...prostě jen ohraná variace:)

09.11.2014

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Moje jednoznačně nejoblíbenější kniha od Terryho Pratchetta. Ano, je velmi snadná na čtení, nejsou tu žádné filosofické úvahy, ale Vlahoš je prostě sympaťák a člověk mu drží palce ještě více, než Mrakoplašovi.

30.10.2014 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Viděl jsem film. Řekl jsem si:"Co to sakra bylo?". Pořídil jsem si knihu. Přečetl jsem si ji a řekl:"Co to sakra bylo?". Kniha je skvělá, něco ve vás nechá, konec jsem příliš nepobral, náhledů na jeho výklad je podle mě více. Co je ale důležité, rozhodně se chystám někdy v budoucnu přečíst znovu. Pro mě po dlouhé době jedna ze zásadních knih. A mimochodem ani ten film není špatnej.

29.10.2014 5 z 5

Jak drahá je nepoctivost? Jak drahá je nepoctivost? Dan Ariely

Docela zajímavé, naše chování a poctivost jsou dost propojené nádoby. Samotné podvádění máme v krvi, dělá ho většina z nás. Podruhé bych ale již číst nemusel...

29.10.2014 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Absolutně nejlepší kniha mého života, vřele doporučuji všem. Ke knize byl vytvořen i film (nic moc) a divadlo v Celetné hraje stejnojmenou show (jde o nejdéle reprízované představení).

Kdo dočte tuto knihu, aniž by byl pohnut, nemá srdce:)

28.10.2014

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nevěřil jsem, že tato kniha může být tak dobrá. Jacka Londona mám spjatého s úplně jiným typem literatury. Hluboký příběh člověka, který se vyrovnává se svým osudem pomocí snů/vzpomínek na své předchozí životy.

Neskutečně silné, po přečtení knihy jsem měl pocit neskutečného klidu ve svojí duši.

28.10.2014