Marthas Marthas komentáře u knih

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Nová postava králova šaška krásně zapadla do nám známých linií a pěkně je oživila. Spousta humoru a zajímavé písňové texty. Pěkně vymyšlené, sice mi sem tam něco uniklo, ale jinak na konci do sebe všechno krásně pasovalo. 3,5/5

06.08.2017 4 z 5

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Obdivuju autorův promyšlený svět, ve kterém má vše svá pravidla a místo. Jeho nádherné dialogy, do kterých se snažil vtěsnat, co nejvíce moudra a poselství. Na druhou stranu jsem mu tak trochu nevěřila, že to vše není nucené. Nedokázala jsem se o postavy bát, dýchat s nimi, umírat, prožívat jejich city, vlastně jsem si celou dobu příběhu připadala jako nezůčastněný divák. Žádné slzy, nic, jen jsem prázdně hltala ten krásný text, s dobrým překladem paní Stárkové a cítila jedno velké nic.

09.07.2017 3 z 5

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

Pokud se ptáte, zda byla kniha lepší než první díl tak odpovídám, ne, nastavovaná kaše taky nikdy nechutná jako normální kaše a nemůžeme to po ní ani chtít a proto hodnocení: 2,5/5 ale jelikož to musí být v celku musím dát tři. Sice tam zas byla známá chyba, kdy si pan autor popletl postavy, ale aspoň tam nebylo stále navalilo se jí a zápory ve větách byly ok= překlad byl ok.
Ze začátku mi to fakt přišlo jako ředění příběhu, něčím hnusným. Bylo to furt samý Tedros to a pak Tedros tam a je moje nej kamarádka opravdu kamarádka, to co bylo v prvním díle pojato v celku nenásilně, se mi zdá, se zde změnilo o stoosmdesát stupňů, charaktery se stále měnili a člověk opravdu nevěděl, kdo je zlý a kdo dobrý, až na pár vyjímek. Ze Sophie se stalo opravdu zlatíčko, ale na to, jak vypadala chytře v prvním díle, mi zde přišla dost hloupoučká, vlastně obě. Takže nás vlastně pan Chainaini všechny v pár věcech vodil za nos, ale trochu průhledně. Vlastně mi přijde, že tento díl nepřinesl nic nového, jen vrátil resp. recykloval to staré, ale na to, jak to většinou dopadá, když se to dělá takto, se to kupodivu dalo i číst. Sice to furt považuju, za vycpávku mezi prvním a třetím dílem, ale říkám, ok, dalo se to přežít, resp. si zatím nepřipadám mrtvá.-) A čekám s čím se pan Chainani vytasí ve třetím díle, ještě štěstí, že ho mám doma, protože ten konec, za ten bych mu urvala hlavu.
A doufám, že to ,co si nadrobil, trochu vylepší a bude to konečně lepší, nebo...

03.07.2017 3 z 5

Bláto a mršiny Bláto a mršiny Ann Granger

Nu, i já jsem z knihy lehce zklamána. Zčásti možná způsobeno i tím, že byla vydána před dovydáním předchozí série, na kterou volně navazuje, takže se tam vyskytuje spoiler.
Ostatním doporučuju přečíst až po posledním dílu série Mitchell and Markby, pokud ho tedy vydají.
Co říci k tomuto dílku více, ze začátku jsem měla pocit, že neexistuje nic jako časová osa, a místní lokalizace, což mne štvalo. Nakonec jsem seznala, že si nejsem jistá, zda v prvním dílu předchozí série toto taky tak bylo, takže budiž. Dále jsem měla ze začátku pocit, že se příběh odehrává mezi kulisami na divadle, nepřišli mi dostatečně vykresleny charaktery postav a jejich odlišností bylo pomálu. Nakonec nevím, zda to mám přičíst tomu, že spisovatelka, mimochodem má oblíbená, už je taková profesionálka, že na to má málo času a musí to šít horkou jehlou anebo je to něčím jiným. Bohužel toto dílko nepatří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy od Ann četla, což ale neznamená, že se nepustím do příštího připravovaného dílu. Prostě jen pochybuju, že je budu kupovat zpětně jako předchozí nedovadanou sérii (tu doufám dovydají, jinak by mě pěkně míchli, za největší sprosťárnu od vydavatelství považuju, když nevydají poslední díl). Hodnotím : 2,5/5
( - knize nepomohlo ani to, že tisk maže,
- i za poznámky překladatelky v textu, celkově poznámky překladatele beru ale musí být pod čarou
+ příjemne mne překvapilo, že i když to vyšlo u MOBY, tak překlad nebyl zas tak hrozný, byl slušný i + minimum tiskových chyb, i když nějaké blbosti tam byly taky a + nebudu muset čekat dlouho na další díl, pokud se to ovšem negativně neprojeví na překladu ) a jelikož musím zaokrouhlovat, zaokrouhlím tentokrát nahoru, od půlky to totiž bylo velmi čtivé, i když některé aspekty se dali snadno odhadnout.

02.07.2017 3 z 5

Dům na Baker Street Dům na Baker Street Michelle Birkby

Kniha nebyla vyloženě špatná ale ani mne neuchvátila, tak jako se to vždy podařilo originálním příběhům Sherlocka Holmese.
Oceňuji na ní převážně tu vytrvalost a píli, kterou paní spisovatelka věnovala tomu, aby shromáždila všechny potřebné info o jeho světě, ale považuju ji spíše než za samostatnou knihu za fanfikci, a tak by se měla brát, v tom případě by stála výše, než takto sama. Překlad byl víceméně bez chyb. Neseděl mi, však ani styl jakým byla psána, který byl ale pro mluvu hospodyně správně zvolený, taky dost popisů brutalit a vlastně ani obálka. Proto 2/5

29.06.2017 2 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

I když mám knížky z této série velmi ráda, zdá se mi, že též trpí nešvarem autora z posledních dob, spousta "hříšných myšlenek", násilí ale slabší zápletky a charaktery postav, na kterých vám prostě něco nesedí.
Tuto sérii jsem měla radši pro její výjimečnost ve tvorbě autora, nebylo tam stejně jako ve Fiorele, tolik násilí, přesto byla nápaditá a měla spád. Teď však se mi poslední dobou zdá, že pan Vondruška už nerozvažuje pro koho je kniha určena, zda pro děti nebo dospělé a do které série patří, prostě ji nějak napíše a napíše jí bohužel podle šablony Oldřicha z Chlumu.
Jedinečnost a rozdíly v jednotlivých sériích se stírají, což rozhodně není dobře ani pro jednu sérii a brzy to pocítí i autor sám...

24.06.2017 3 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Co jsem kritizovala u předchozího dílu byly hlavně nesympatické postavy - tento nešvar byl v tomto díle vychytán, takže jsem si některé postavy oblíbila a jiné jsem nesnášela dál. Psychologie postav byla snad uvěřitelnější.
Problém stále vidím v tom, že svět, ve kterém se kniha odehrává, je velmi složitý a mně se po tomto díle stala nemilá věc, můj mozek okamžitě zapomněl děj, protože ho tak úplně nechápal - tahle kniha a zdá se celá série - je s tou matikou, pro mne naprosto nepochopitelná. Místo, aby byl člověk uchvácen dějem a překvapen a nakonci si řekl vau, tak si na konci řekne a o čem to vlastně bylo a přemýšlí o vlastní pitomosti a omezenosti... Ano, autorka to má vymyšlené, ale zahltí vás takovým množstvím info, že některé z vás úplně odvaří - nu prostě to nikdy nepochopíte anebo alespoň ne v celém rozsahu a to je dle mého cíl, aby byl čtenář zmaten a nemohl případně odhalit nějaké nesrovnalosti ve světě jí vymyšleném.

20.06.2017 2 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Jako dlouholeté fanince Hercula Poirota mi samozřejmě nemohl uniknout ani tento počin paně Sucheta.
Co se mi na knize líbilo byla bohatá fotografická příloha a jako zajímavost a překvapení z knihy si odnáším i to, že pan Suchet nejen dobře hraje ale i fotí, některá fota jsou ostatně z jeho dílny.
Krásná je ostatně i fotka na obálce, jejíž autorkou je Siobhan Hooperová, u nás ji převáděla Kateřina Stárková.
Je zde i rejstřík, který jsem nepotřebovala, nějaké komentáře překladatelky.
Musím ale souhlasit s názory ostatních v tom, že nahrazení titulu Lady Agatha nebylo příliš šťastné a snad bylo i nadužíváno jeho používání, což knihu srazilo o jednu hvězdu dolů. Dále se mi zdálo, že text je sem tam hůře pochopitelný, stále jsem se musela vracet a připomínat si o čem se hovoří, což mohlo být ale způsobeno tím, že mi neslouží už tak soustředění.
Dala bych teoreticky 3 a půl hvězdy, ale jelikož to nejde dávám 4 a hodnotím spíše pozitivně, už jen práce na knize je obdivuhodná a ukazuje nám, jaké je to být v kůži slavného herce a že život s Herculem nebyl vždy med.

15.06.2017 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Na knize oceňuju to neustálé napětí a zvraty. Zklamala mne ale spousta chyb, které nevím, z čeho přesně pramenily, některé možná byly překladem. Byly tam obraty typu "navalilo se jí", co to proboha je, jako chápu, že se dá dost těžko říct udělalo se jí na zvracení, tak aby to nevypadalo blbě ale stejně... Navíc se dost často stávalo, že se asi autorovi pletly postavy a ty záporné věty.-) Knížka by měla na 3,5 ale na 4 nemá, jelikož to zase někdo lehce odbyl, kdo ale, autor?
Stejně ale oceňuju autorovu invenci, a těším se až si přečtu další díl. Uvidíme bude lepší, horší anebo stejně dobrý.-)

01.06.2017 3 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Nu, stále více bizardní a líbí se mi to stále méně a a méně.
Překlad slušný až na to, že bych já nikdy se svými chabými znalostmi angličtiny neřekla, že mužská zdrobnělina jména je Gaby, pokud vím, tak je zdrobnělina ženská a správný překlad by tedy měl být Gabe.
Navíc to tentokráte bylo dost průhledné, neodhalila jsem to sice celé, ale to jen proto, že to zásadní, co autorka prozradila, okamžitě zacpala dalšími detaily o jiných postavách a já to zapomněla.-)

31.05.2017 2 z 5

Čestný špionský Čestný špionský Ally Carter

Kniha má štěstí, že je tak čtivá. Dala bych i vyšší hodnocení, ale to množství gramatických a korektorkých chyb ji jasně řadí níž do průměru, kdybych si ji byla nucená koupit, možná bych se tak naštvala, že bych dala jen dvě hvězdy.

26.05.2017 3 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Ano, tenhle díl se mi zdál lépe napsaný nebo přeložený, to nemohu posoudit. Až na jednu chybu, kdy uniklo pomotání jmen...
Ten sloh je stále dosti jednoduchý, ale kniha se právě proto krásně a rychle čte.
Za mne by to tedy bylo 2,5 hvězdy - půlku ale udělit nemůžu, tak opět dvě, ale tentokráte žádnej propadák ze strany nakladatelství.

06.05.2017 2 z 5

Isla a šťastné konce Isla a šťastné konce Stephanie Perkins

Pokud bych měla hodnotit knihu, byla dobrá, pokud bych měla hodnotit knihu jako část celé trilogie a porovnat ji. Zdála se mi nejlepší, mohlo to být i tím, že jsem se dokázala s hrdinkou a jejími postoji nejsnáze stotožnit, až nepříjemně mi připomínala mě.
I gramatických chyb a selhání vydavatelsví, se mi zdálo, tam moc nebylo. Já bych ale řekla, že na ten konec se jako vždy dá navázat dalším pokráčkem, prostě není úplně uzavřený.
Komu se líbil první díl, měl by se mu líbit i tento. Doporučuju. Sem tam to má i nějaké myšlenky jako přidanou hodnotu umělecky laděného příběhu.

30.04.2017 4 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Podle mne se tato kniha autorovi opravdu nepovedla, a to jsem z jeho portfolia přečetla už leccos, líbila se mi dokonce mnohem méně než třeba Ledový oheň a tu opravdu nemám ráda a i než série Oblačný ostrov.
Přišlo mi to s prominutím jako kříženec vyvražďovačky a YA, nu slátanina.
Ale to neznamená, že to budu pitvat víc, koneckonců na to může mít každý jiný názor. A nerada bych zase odepsala nějakou sérii svými neuváženými slovy. Jen proto, že mi to nesedlo.
Dokonce zkusím i další díl, pokud tedy vyjde. I když nevím, zda za to může ten konec, který stejně nebyl až tak povedený, pokud si autor myslí, že čtenář opravdu neodhadne, kdo... Tak je pošetilý bláhovec.-)
Pokud si chcete přečíst nějakou atypickou YA, tak si přečtěte od J.Strouda: Kvílející schodiště, to jsem sice taky strhala ale ve výsledku je to o několik tříd lepší.

29.04.2017 2 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Tentokráte jsem opravdu váhala, zda knize nedat alespoň tři hvězdy, ovšem konec byl opětovně totálně překombinovaný. Ve čtení série budu ale pokračovat, nedá mi zvědavost, jak nakonec skončí hlavní hrdina a možná jsem taky trochu sadomasochistka.

22.03.2017 2 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Opravdu kouzelná kniha, která mi učarovala svým příběhem, kde se krásně propojily pohádky známé i méně známé, tak jak je znám i neznám. Už se těším na další díly.
Opravdu povedené převyprávění. Našla jsem všeho všudy 2 nebo 3 tiskové chyby, po delší době tedy plný počet.-)

11.03.2017 5 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Na to, jaký je kolem toho "humbuk", jsem si od knihy slibovala mnohem více, což ale neznamená, že se v knihovně nepokusím sehnat další díl. Nenašla jsem sice zatím svého favorita, psychologie postav je mi cizí, styl vyprávění příběhu mi neseděl, ale knize se přesto nedá upřít jistá čtivost, i když mi autorka orientaci ve svém světě příliš neusnadnila. Prostě to tam nahází a buď si to pamatujete a zorientujete se anebo ne. Aspoň ten cliffhanger ušel, otázka je, zda to koupí knihovna, já si ho do knihovničky rozhodně pořizovat nebudu.

03.03.2017 2 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Tento díl byl mnohem čtivější než ten předchozí, snad to bylo i díky tomu, že tam bylo méně odborných historických označení a více děje

02.03.2017 4 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Nádherná a s obsahem korespondující obálka, bohužel tím to končí.
Obsah by snad byl zajímavý, kdyby se autor více soustředil na to, aby mu bylo rozumět než aby byl slovně hodnověrný.
Na mne příliš odborné, než jsem si stihla zvyknout, že např. tvrze čili majetek jsou nazývány zbožím, byla jsem na konci.
Ale přesto zkusím i příští díl, když už jsem si ho půjčila.

19.02.2017 3 z 5

Tajemství zakletého hradu Tajemství zakletého hradu Gabrielle Kent

Nakonec ta kniha nebyla tak špatná, jak se mi zdálo na začátku.
Ale doporučila bych ji spíše mladším čtenářům: od 8 let.
Po 50 straně se příběh začne řádně rozjíždět...

12.02.2017 2 z 5