MarioKingOfPlot MarioKingOfPlot komentáře u knih

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Kniha ponúka príjemné čítanie v krátkom rozsahu a je až obdivuhodne dobre načasovaná. V deji sa dajú ľahko nájsť zaujímavé a do určitej miery aj presné prirovnanie totality k zvieracej farme a aj človek s minimálnym prehľadom o politike a histórii ľahko rozozná koho hlavné postavy symbolizujú a aj to ktorá skupina zvierat predstavuje určitú triedu. Ak by táto kniha mala dostať nový názov, bolo by to 10+1 dôvodov prečo komunizmus nemôže fungovať.

Starý Major predstavuje Lenina, bol vzorom pre jeho následovníkov Napoleóna (Stalin) a Snehuliaka (Trockij), jeho lebku vystavili (Lenin a Mauzoleum).
Revolúcia na farme je októbrová revolúcia v 1917.
Bitka pri krávíne je boj o Zimný palác.
Ďalší boj je občiasnka vojna v Rusku.
Napoelon je samozrejme Stalin.
Snehuliak je Trockij ktorý bol tiež vyhnaný Stalinom, rozdiel je že v knihe je postava kladná.
Stavba veterného mlynu= industrializácia, ktorú hlásal Trockij.
Porpravy zvierat predstavujú Stalinové čistky.
Kvičiak – propaganda.
Minimus – skladatel piesní = Majakovskij, ktorý bol porpagandista.
Molly - (koník so stužkami ) ľud ktorý po páde cára Mikuláša II. opustil Rusko prevažne vyššia trieda.
Psy- Napoleónova ochranka, predstavujú tajnú službu KGB.
Štence odobrané rodičom a vychovávané Napoleónom je generácia ktorá vyrastala v totalite.
Havran Mojžiš, ktorý hlása lízankovú vysočinu je cirkev.
Farma Majer je fašistické Nemecko.
Pán Frederik, majitel farmy Majer ktorý podviedol falošnými peniazmi Napoleóna je Hilter, ktorý v rámci známej operácie Barbarossa napadol Sovietsky Zväz aj napriek spísanému paktu o neútočení "Pakt Ribbentrop-Molotov" rovnaký zjednodušený scenár je aj v knihe.
Ovce snáď netreba nikomu vysvetlovať.
Je treba povedať že kniha vznikala v roku 1943, keď boli všetky tieto udalosti povedzme čerstvé, no populárna začala byť až počas studenej vojny kedy pre západný svet nebol už viac nepriateľ porazené Nemecko, naopak Sovietsky zväz so svojimi holubmi.

29.03.2020 5 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Autobusár ktorý maľuje slovami. Výborná vec samouka. Ešte pred knihou som čítal autorove publikácie na internete takže som vedel čo očakávať a nezostal som sklamaný. Kniha je prešpikovaná slovnými zvratmi a sarkazmom no zároveň ponúka pohľad do každodennej rutiny, opísaný veľmi príjemným a vtipným spôsobom. Bodaj by sa na Slovensku liahlo viac ľudí s podobnými schopnosťami. Dúfam, že sa dočkám pokračovania. Odporúčam!

11.08.2019 5 z 5