mapet85 mapet85 komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

„Toto nie je pre teba“. Veta, ktorou sa po Strachu a Tme začína ďalší zo série hororových príbehov. A tak sa autor rozhodne príbeh, ktorý mu vyrozprával tajomný Igor spracovať do beletrizovanej podoby. Podľa môjho názoru mu to vyšlo na jednotku. Svoj rozprávačský talent nám Jozef Karika predviedol už pri predchádzajúcich knihách a tu ho len dokazuje. Trhlina je tajomný príbeh o Walterovi Fisherovi a miznutí ľudí na pohorí Tribeč. Autor sa opiera o údajne overené fakty, ktoré dopĺňa zdrojmi na internete a zatiaľ čo na jednej stránke ich potvrdzuje, na tej ďalšej ich zase vyvracia.

Trhlina je kniha, ktorú som čítal so zatajeným dychom od predhovoru až po poslednú bodku, mal som pri nej občas zvláštne stavy a pocity, proste som sa pri jej čítaní necítil úplne komfortne, takže to nie je žiadna oddychovka, ale kvalitný hororový príbeh.

A ktovie ako je to celé v skutočnosti ? Je to fabulácia alebo pravda a skutočne sme len hmyz v pohári umiestnený niekde za sklom a okolo nás sú paralelné vesmíry ? Veď posúďte sami a určite si pri čítaní túto otázku položíte aj sami. A možno zistíte, že sa bojíme tých najobyčajnejších a najnormálnejších vecí. :-)

19.03.2017 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Na Alenu Mornštajnovú počúvam chvály už dlhšiu dobu a tak som sa pustil do jej knihy Tiché roky, ktorú som mal ako audioknihu. Musím povedať, že spisovateľka má úžasný rozprávačský talent a kniha sa „čítala“ sama. Páčilo sa mi prelínanie minulosti a prítomnosti, vzájomné dopĺňanie a postupné pomyselné zapadanie kociek lega na svoje miesto. Príbeh je vystavaný veľmi zaujímavo a pútavo a v určitých pasážach je napínavý, pričom autorka postupne odkrýva osudy jednotlivých postáv cez obdobie počas druhej svetovej vojny, komunizmu až po súčasnosť. Určite odporúčam. :)

27.01.2020 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Inšpektor Bergman v prvotine autorky rieši prípad zavraždenej mladej ženy v pražskom lesoparku. Julie Kellerová je zrejme posledná, kto obeť videl živú. Celý prípad sa točí okolo nej a ďalších hlavných postáv, najmä susedov. Štýl písania je veľmi dobrý, autorka vyšperkovala opisy prostredia, ale aj postavy. Ja som si knihu užil v audioknižnom prevedení Kristýny Kociánovej, ktorý stojí určite za to. Nejde o detektívku v tradičnom slova zmysle, na úkor riešenia vraždy sa autorka pri písaní skôr venuje životu hlavných postáv, pričom rozplieta ich osudy a ide teda skôr o románový príbeh a žiadny krvák. :) Druhá polovica knižky už ale odsýpa rýchlejšie, vyšetrovanie sa rozbieha, všetko do seba zapadá a záver ma pomerne prekvapil.

05.08.2022 4 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

V druhej knihe zo série historických detektívok sa ocitáme v rudolfínskej Prahe. Dvojica Stein a Barbarič sa spoločne s kaprálom Jarošom po úspechoch a odhalení páchateľa v Banskej Štiavnici vydáva po stopách vraha, ktorý vraždí prvorodené deti významných katolíkov.

Vidieť, že autor má reálie a historické súvislosti dôkladne naštudované a písanie ho baví. Zavádza nás do pražských uličiek na sklonku 16. storočia a oboznamuje nás s politickou situáciou a prostredím tak celkovo - či už s hostincami, židovskou štvrťou, domami jednotlivých hodnostárov alebo pražskou vrchnosťou. Okrem akčných pasáží je kniha obohatená aj o tie vtipnejšie spôsobené okrem iného rozdielnosťou v povahách turkobijcu a katolíka Steina a voľnomyšlienkárskeho protestanta notára Barbariča. Páčilo sa mi aj používanie archaických výrazov, ktoré len umocnili pocit dobovosti.

Takmer do konca som netušil, kto za tým všetkým stojí, samozrejme nechýbali zvraty a prekvapenia, pričom jednotlivé stopy a vypočúvania nás postupne zavedú k páchateľovi týchto zločinov. Myslím, že na naše pomery je to veľmi solídna a vydarená detektívka a na spisovateľa tohto formátu môžeme byť a aj sme právom hrdí. :-)

Knihe nemám čo vytknúť, zdala sa mi prehľadnejšia ako prvá zo série a ostáva mi len sa tešiť na tie ďalšie, udeľujem jej päť hviezd. :-)

03.11.2015 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Tretí prípad našu dobre známu trojicu privádza do Prešporku. Ocitáme sa v roku 1598, kedy je toto mesto hlavným mestom monarchie. Stein, Barbarič a Jaroš riešia prípad zmiznutých mladých žien.
Knihe nemám čo vytknúť, túto sériu som si obľúbil už pri prvej knihe a Červenák len dokazuje svoje majstrovstvo. Prešporok v tomto období veru nebol „najvoňavším“ mestom a spoznávame ho aj z pohľadu bordelov, kde sa okrem iných častí mesta časť prípadu odohráva. Nechýbajú ani tradičné doťahovačky Steina a Barbariča a občas sa zamyslíte, ako sa títo dvaja, tak rozdielni ľudia, môžu spolu vôbec baviť, nieto ešte vyšetrovať prípad. :-) Prípad je dosť zamotaný, do hry sa dostávajú aj rôzne legendy, obetí s ohnivým znamením pribúda a záver je ako vždy strhujúci a prekvapujúci. :-) No a hor sa do Viedne na Diabla v zrkadle. :-)

08.10.2017 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pre mňa prvá kniha s Harrym Holeom, a je dosť veľká chyba, že som začal práve ňou. Je to z toho dôvodu, že táto kniha je záverečnou z kvázi trilógie (Zrada/Červenka – Bohyňa pomsty/Nemesis – Diablova hviezda/Pentagram). Úžasný zážitok z knihy to ale nepokazilo. Zápletka je prešpekulovaná, autor postupne rozpletá nitky príbehu, všetko do seba krásne zapadne a vraha neuhádnete do poslednej strany. Takže odporúčam, ale v poradí, v akom som napísal. A tí, čo nečítali, určite ďakujú užívateľke tatruszka za spoiler. ;)

24.04.2015 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Máte radi silné životné príbehy? A ak sa navyše odohrávajú v pre nás pomerne neznámej krajine?

Pôvodom afgánsky autor žijúci v Amerike nám vo svojej knihe Lovec draků na pozadí turbulentnej histórie Afganistanu predstavuje životné osudy bohatého chlapca Amíra a rodinného sluhu Hasana, ich rodín, okolia, priateľov a známych a celej spoločnosti od detstva až po dospelosť.

Ide o pútavý, dojímavý, smutný, bez servítky a autenticky podaný príbeh priateľstva, oddanosti, lásky, neľahkých životných rozhodnutí, ale aj výčitiek svedomia.

Mne osobne táto kniha umožnila nahliadnuť do kultúry a života v tejto exotickej krajine, sledovať neľahké osudy rôznych vrstiev obyvateľstva od relatívne pokojnej monarchie, cez sovietskú okupáciu a vládu Talibanu. Kniha je písaná strhujúco, je napínavá a na autentickosti jej pridalo aj časté použitie cudzojazyčných výrazov, ktoré sú však na konci knihy vysvetlené a preložené a bonusom je aj stručná história Afganistanu.

Knihu odporúčam všetkým, ktorí majú radi príbehy inšpirované skutočnosťou, ale pozor, aj keď je písaná výborným štýlom, jej riadky sa čítajú ťažko. Sám som musel knihu niekoľko krát odložiť a napriek tomu, že ide o fikciu, z pohľadu hlavných postáv popisuje reálne udalosti, ktoré sa v tejto krajine diali. Ja som sa zamyslel nad množstvom zmarených životných osudov a šancí a uvedomil som si, ako sa tu my vlastne máme dobre. Ide o silný príbeh, ktorý tak ľahko z hlavy nedostanem.

„Budoucnost je luxus, kdyť vám hlavou víří horda démonů.“

„V Afgánistánu je hodně dětí, ale málo dětství.“

„Afgánci jsou lidé nezávislí. Afgánci uznávají zvyky a nesnážejí pravidla. To platí i pro dračí zápasy. Řídí se podle jednoduché zásady: pravidla veškerá žádná. Pusťte si draka. Přetněte soupeřovi šňůru. Ať vám štěstí přeje.“

17.01.2024 5 z 5

Pomocníčka Pomocníčka Freida McFadden

"Ak odídem z tohto domu, tak iba v putách."

Tak touto pútavou vetou začína prológ knihy. Perfektný začiatok, čo poviete ? Millie sa po neslávnej minulosti obracia život k lepšiemu a zamestnáva sa v dome bohatej rodiny Winchesterovcov ako pomocníčka v domácnosti. Stretávame sa s pani domácou Ninou, jej šarmantným manželom Andrewom, ako aj ich rozmaznanou dcérou Ceceliou. Ubytovaná v malej izbičke v podkroví postupne zisťuje, že táto práca nebude až taká idylická, ako si možno pôvodne myslela.

Autorka nás nenaťahuje, hneď od prológu nás vtiahne do napínavého deja a garantujem vám, že túto knihu budete hltať stránku za stránkou. Postavy sú dobre vykreslené, je ich v knihe akurát. O zvraty, situácie, kde neviete, kde je pravda a na čom vlastne ste, a či vám niečo neuniklo, v tomto trileri nie je núdza. Prispelo k tomu aj rozdelenie na viacero častí, ktoré sú písané z pohľadu viacerých osôb, kde sa príbeh zamotáva, pričom naše postavy prežívajú dosť zaujímavé a dychberúce situácie. V príbehu sa vynára množstvo otázok, no a dozvieme sa odpovede na ne ? A čo ak nie všetko je také ako sa na prvý pohľad zdá a to najväčšie tajomstvo sa skutočne ukrýva za dverami ? A možno aj slovo Pomocníčka bude pre vás po dočítaní mať iný význam.

Za mňa jedna z najlepších kníh tohto roka, odporúčam ju a teším sa na autorkine ďalšie knihy.

09.09.2023 5 z 5

Bábkové divadlo Bábkové divadlo M.W. Craven

Prvá kniha zo série nás privádza na severozápad Anglicka do pre mňa neznámej Cumbrie, kde vyčíňa sériový vrah známy ako Spaľovač, ktorý upaľuje svoje obete v kamenných kruhoch vyskytujúcich sa v početnom množstve práve v tejto časti krajiny. Zoznamujeme sa so suspendovaným detektívom Washingtonom Poeom. A práve tento svojský pán, ktorý sa nepára s nikým a ničím je vtiahnutý do vyšetrovania. Ako pomocníčku si vyberá Tilly Bradshawovú, geniálnu analytičku s vysokým IQ, ktorá by si ale asi nezvládla uvariť ani čaj. :)

Musím povedať, že táto kniha je pre mňa jedna z najlepších detektívok, ktoré som čítal. Ide o inteligentnú a prepracovanú knihu, ktorá má hlavu a pätu. Okrem prešpekulovaného prípadu plného akcie, napätia, ale aj nechutností sú práve Poe a Tilly pre mňa nesmierne sympatické a hodnoverné postavy, ktoré spolu vytvoria výborný tandem zažívajúci aj niekoľko vtipných a úsmevných momentov pri riešení prípadu a vzájomnej komunikácii.

Všetko do seba krásne zapadá, vysvetlenia sú jasné a tip, kto za zločinmi stojí mi pomerne vyšiel, pričom pre konanie Spaľovača mám pochopenie a neviem, či som niekedy takto súcitil s páchateľom.

Či už Marsonsová, Arlidge, Galbraith alebo Bryndza, Briti proste vedia písať a Craven, ktorý sa stal mojím ďalším obľúbencom, už v prvej knihe latku nastavil veľmi vysoko. Som zvedavý, čo si pre nás autor pripravil v ďalšom diele zo série Čierne leto.

Na záver pár myšlienok od Washingtona Poea :

Keď vám je vaše zamestnanie ukradnuté, nadriadení si veľmi rýchlo uvedomia, akú malú moc nad vami majú.

Keď bol presvedčený, že má pravdu, ovládla ho sebazničujúca časť jeho povahy. Často nechal, aby diabol na jednom pleci prekričal anjela na druhom. A v tejto chvíli anjel ani nepípol...

03.08.2023 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

V poradí druhá kniha od Klevisovej nás necháva nahliadnuť do zákulisia natáčania nekonečného seriálu. Kniha si udržuje latku prvej knihy Kroky vraha, avšak pred ďalším dielom zo série si dám trošku pauzu, lebo sa mi trošku zdalo, že sa autorka uchyľuje k šablónovitosti, vzhľadom k tomu, že mi niektoré postavy charakterovo pripomínali práve postavy zo spomínanej knihy. Nič to ale nemení na tom, že štýl písania mi vyhovuje, je vycibrený a príbeh prepracovaný, postupne sa ponárame do psychológie a vzťahov medzi jednotlivými postavami. Na vraždu si musíme trošku počkať, ale potom sa príbeh rozbehne a kvitujem, že sa v Zlodějke příběhů viac vyšetrovalo ako v prvej knihe. Napriek tomu, že aj túto knihu, podobne ako prvú, považujem skôr za román s detektívnymi prvkami, páčilo sa mi prostredie natáčania seriálu, ale aj rôzne nitky príbehu, ktoré sa postupne rozpletali do vydareného záveru. Určite si prečítajte a neoľutujete. :)

21.09.2022 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Tretí diel od Bryndzu si drží líniu napínavých a dobre čitateľných príbehov. Tento krát ide o vraždu malého dievčaťa, ktorej zmiznutie pred rokmi zaplnilo stránky novín. Prípadu sa ujíma tradične vyšetrovateľka Erika som svojím tímom. Dobre napísaná a napínavá kniha s občas hluchšími miestami a homosexuálnymi prvkami, ale záver ma celkom prekvapil, lebo vraha som neuhádol. :)

31.10.2020 4 z 5

Diabolské hry Diabolské hry Angela Marsons

V druhej knihe zo série sa detektívka Kim spolu so svojím tímom zameriava na riešenie prípadu dobodaného muža, ktorý je zločinec. Zoznamujeme sa s psychiatričkou Alex, ktorá so svojimi pacientmi rozohráva „diabolské hry“. Myslíte si, že som prezradil priveľa ? Ani nie, keďže sa s Alex a jej metódami zoznámime už po pár prečítaných stránkach. Myslím, že je to osoba, ktorú by ste nechceli stretnúť a z môjho pohľadu to je celkom zaujímavá záporná postava.

Kniha má svižné tempo, písaná je s ľahkosťou, v krátkych kapitolách, v ktorých sa striedajú jednotlivé dejové línie sa okrem nových informácií z minulosti Kim prepletajú aj jej osudy s Alex, pričom postupné odkrývanie riešeného prípadu vedie k strhujúcemu záveru. Za mňa lepšie ako prvý diel. :)

14.03.2020 4 z 5

Smrtiaca biela Smrtiaca biela Robert Galbraith (p)

Priznám sa, že neviem, či som niekedy v živore čakal tak nedočkavo na pokračovanie ďalšieho dielu knižnej série. A väčšina z vás, ktorí ste ste čítali tretí diel a najmä ten záver viete prečo, však ? :) Ale vám, ktorým sa štvrté pokračovanie príbehu Cormorana Strikea a jeho charizmatickej spolupracovníčky Robin Ellacotovej ešte nedostalo do rúk veľa neprezradím. :)

Musím povedať, že Galbraith svoju pomyselnú latku zdvihol o stupeň vyššie. Samotný prípad je veľmi prešpekulovaný a okrem iných miest nás zavedie za brány a do zákulisia parlamentu. Nebojte sa, tej politiky tu ale až tak veľa nebude. Prípad vraždy je takisto zaujímavý a prepletený a myslím, že väčšina čitateľov, podobne ako ja, vraha takmer do posledných stránok nezistí, keďže ním môže byť hocikto z postáv. :) Navyše Galbraith dokáže tak úžasne popísať prostredie a atmosféru, že máte pocit, že ste súčasťou deja.

Na knihe sa mi páčilo striedanie kapitol, kde sa riešil prípad s tými, kde sa rozvíjali súkromné osudy hlavných postáv. Možno som si trošku uvedomil, že knihu čítam preto, aby som vedel ako vzťah medzi hlavnými hrdinami bude ďalej pokračovať. A či som spokojný ? To tiež nepoviem. Čo ale poviem je, že už opäť nedočkavo čakám na ďalši diel z tejto pre mňa veľmi obľúbenej série s charizmatickými hlavnými postavami. :)

18.02.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha, ktorou dal na svetlo sveta Stieg Larsson Michaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovú. Spočiatku, prvých 30 strán, sa kniha čítala pomerne ťažko a trvalo mi kým som sa dostal do deja. Akonáhle sa však dej začal naplno venovať pátraniu po zmiznutej Harriet, šlo to ako po masle. Navyše Michael a najmä Lisbeth sú perfektné a svojské postavy, ktoré veci riešia po svojom. Kniha je napínavá, strhujúca s dychberúcim záverom. Škoda, že Larsson nestihol dopísať celú sériu a je z toho len trilógia, aj keď náplasťou môže byť pokračovanie od Davida Lagercrantza. Ešte,že mám pred sebou ešte dve, verím, že rovnako dobré pokračovania. :-)

07.01.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Skála je prvou knihou z trilógie (Skála, Muž z ostrova Lewis, Šachové figurky). Zoznamujeme sa tu so sympatickým detektívom Finom, ktorý sa vydáva na ostrov, kde prežil svoje detstvo, aby riešil vraždu. Stretáva sa tu s priateľmi z detstva a čelí minulosti. Autor nám stránku za stránkou odhaľuje záhady Finovho života. Kniha je popretkávaná kapitolami s retrospektívami, ktoré objasňujú súčasnosť. Autor vynikajúco vykreslil psychiku postáv a pri čítaní máte pocit akoby ste s týmito postavami vyrastali a prežívali všetky ich radosti aj trápenia.

Na obálke je napísané, že ide o thriller, ale klasickú detektívku nečakajte, skôr silný príbeh, ktorý vás chytí za srdce a nepustí. Kniha je plná emócií, ktoré sú vyvažované práve opisom nehostinného podnebia vládnuceho na ostrove Lewis.

Pri čítaní som sa neubránil zrýchlenému tepu a často som predýchaval niektoré pasáže. Tak brilantne napísaný príbeh som už dlho nečítal, možno nikdy.

Knihu môžem len odporučiť. Pri čítaní sa neubránite zimomriavkam, či dojatiu a budete si klásť otázku : „Čo sa vlastne stalo na Skale ?“ Už teraz sa teším na pokračovanie – Muž z ostrova Lewis, ktorý ma čaká na poličke. :)

22.12.2014 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

S každou knihou sa mi táto knižná séria páči viac a viac. Navyše, keď sa v tomto dieli objavila moja obľúbená záporná postava. :) Prípad má spád, z ropnej plošiny v Nórsku sa rýchlo vraciame do Francúzska, kde pri vyšetrovaní Martinovi Servazovi pomáha nórska vyšetrovateľka. Kniha obsahuje viacero prekvapivých a napínavých pasáži, pri ktorých mi tuhla krv v žilách a ako sme u Miniera zvyknutí viedla k prekvapivému záveru. Som zvedavý, čím ďalším nás autor ešte prekvapí. Odporúčam všetkým fanúšikom trilerov. :)

01.08.2020 5 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

V poradí 33. vydaná a pre mňa 18. čítaná kniha z pera Dominika Dána. Vždy sa veľmi rád vraciam k partičke z kancelárie 141, a o to viac, keď tu máme duo Krauz a Chosé. A práve táto dvojica sa vydáva vyšetriť vraždu Lívie. Nič zvláštne, kým neprídu na to, že Lívia nie je človek, ale mačka. Stopy vedú k nám dobre známej Hilde Wolfovej. K tomu je unesený 13-ročný syn vysokého štátneho úradníka zhodou okolností bývajúci blízko Hildy. Súvisia tieto prípadu spolu ?

Kniha sa číta veľmi dobre, je to klasická dánovka s dobrým a svižným štýlom s doťahovaním sa a vtipmi medzi detektívmi. Takže občasnému úsmevu pri čítaní som sa neubránil. Na stránkach knihy postupne odkrývame celý zamotaný prípad z minulosti súvisiaci práve s Hildou Wolfovou, ktorú starší detektívi podozrievajú z únosu mladých chlapcov. Naša partička sa ponára hlboko do minulosti a rozpletá jednotlivé záhady, ktoré boli načrtnuté v predchádzajúcej knihe Bremeno minulosti. Preto ju aj odporúčam čítať pred Mačacou stopou, ako aj knihu Cigaretka na dva ťahy (v poradí 25. kniha), keďže na prvých stranách sa tento prípad spomína a chronologicky nadväzuje na Mačaciu stopu.

Trošku si ale dovolím jednu poznámku. V anotácii sa spomína 13-ročný chlapec, ale v samotnom texte 9-ročný. Na kvalite knihy to ale neuberá.

No a ako to celé dopadne ? Môže za všetko Hilda Wolfová, alebo je všetko inak ? Prečítajte si a uvidíte. :)

Na záver malý úryvok z knihy :

Inokedy vás po úspešnom prípade človek nemôže zohnať aj dva týždne, ledva chodíte do roboty...
Kecáš!
Tak tri, a nekecám, a aj keď sa občas ukážete, tak ste v nepoužiteľnom stave, a odrazu toľko iniciatívy pre staré zaprášené, navyše nepotvrdené vraždy. Vy ste mi niečo zamlčali ? Viete niečo, čo vás žerie, a nepovedali ste mi to ? Čo vás poháňa ? Alebo vás uštipla zmija ?
Vstúpili sme si do svedomia, už žiadna flákarina na pracovisku, žiadny alko...
Chosé, prosím ťa!

24.07.2023 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Moja prvá kniha od autorky, po ktorej som náhodou siahol v knižnici, je pre mňa milým prekvapením. :) Hlavná hrdinka Karen sa po autonehode ocitá v nemocnici, ale na nič si nepamätá. Ale to je len začiatok. Kúsok od miesta nehody sa nájde telo a Karen je jednou z podozrivých. Tieto udalosti otvárajú priestor napínavému a dobre čitateľnému trileru plnému záhad, zvratov s postupným odhaľovaním života postáv s rozuzlením, ktoré ma celkom prekvapilo. :)

13.02.2021 4 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Výborné ohlasy, reklama a popularita tejto knihy, navyše fakt, že hlavná hrdinka Erika Fosterová je slovenka boli významnými faktormi, vďaka ktorým som sa pustil do čítania tejto knižnej série. :) Navyše, štýl písania väčšiny Britov mi sedí a presvedčili ma o tom knihy od M. J. Arlidgea a Angely Marsonsovej. Pustil som sa do slovenského vydania, toho revidovaného a žiaľ aj v ňom som našiel dosť chýb. Na základe tohto knihu ale nejdem hodnotiť, pretože autor si to nezaslúži.

Kniha sa ale čítala dobre, pripomínala mi Volanie kukučky od Galbraitha. Erika je sympatická a ambiciózna vyšetrovateľka, ktorá si toho dosť preskákala a mrzelo ma, že jej boli kladené prekážky pri vyšetrovaní. Páčilo sa mi, že aj keď sa v deji občas stratíte, sú pasáže, kde sa priebeh vyšetrovania pripomína. Napriek môjmu občasnému pocitu, že jednou z mála heterosexuálnych postáv v knihe je práve Erika, čo vychádza zrejme z autorovho spôsobu života, knihu ale odporúčam a vrhám sa na ďalšie knihy zo série. :)

22.10.2019 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Pri mojich potulkách „knižnou ríšou“ som sa konečne dostal aj k ospevovanej a chválenej sérii s Lincolnom Rhymom. Sběratel kostí je prvou zo série zatiaľ 12tich detektívnych thrillerov, kde sa zoznamujeme s ťažko postihnutým bývalým detektívom, ako aj s nádejnou policajtkou Améliou Sachsovou. A čo by to bolo za detektívku, aby sa tam neobjavil aj vrah, podľa názvu si domyslite aký. Kniha má slušné tempo, ihneď som bol vtiahnutý do deja, trošku vidieť, že Deaver sa vyžíva v zvrátenostiach. Navyše nám pri vyšetrovaní prípadu ponúka presné expertízne techniky a pre menej znalých je na posledných stranách knihy aj slovníček výrazov. Je otázkou do akej miery je všetko reálne, ale všetko má logiku, ktorá možno občas presiahne chápanie čitateľa. :-) Kniha sa teda rýchlo číta, poškodených pribúda, do toho sledujeme osobný život večne zatrpknutého a mrzutého Lincolna – ale ruku na srdce, mali by ste na tvári úsmev, keby ste si nemohli poškrabkať ani svrbiace líce ?? No a na záver som pochopil, čo je to ten typický „deaverovský“ zvrat, pri ktorom vám skutočne padne sánka. :-) Odporúčam a teším sa na ďalšie diely. :-)

21.07.2017 4 z 5