MalýŘádek MalýŘádek komentáře u knih

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

(SPOILER) YA protagonista nasazen do klasické Válečné/Magické školy během alternativního převyprávění asijské historie.
Opravdu moc se mi líbí autorčina práce s bohy, šamanstvím a závislostí. Alternativní a poupravená historie je zajímavý námět, který si můžete přirovnat s reálnými činy z dané oblasti děje.

Nicméně je zde přehršel zbytečných postav, které jsou popisovány, jakoby se jednalo o postavy sekundární a nakonec z nich nic není. Jsou prostě tam.. přidají nějaký menší, zbytečný detail k světu a zmizí.

Hlavní postava je.. otřesná. Její mentální gymnastika je opravdu hodna potlesku. Její rozhodování postupem času klesne na takovou úroveň, která vyhýbá rozumnému chápání. Ano.. Rin není rozumná, ale jediné co táhne její rozhodnutí je Plot a genocida.

V neposlední řadě se chci dotknout překladu. Překlad je.. lehce problematický. Hlavně tedy v první a druhé části knihy, kde spousta postav užívá nespisovnou mluvu, nadávky, které mě osobně opravdu vytrhly z děje. Není to tím, že bych byl nějaký svatý a vadila mi vulgarita, ale tím, že je to užíváno u postav, které nemají k tomuto chování či stylu mluvy žádné předpoklady.
Podobný problém je i v anglickém jazyce, kde ale není tak moc znatelný.

Lehce se bojím druhého dílu. Ani ne kvůli ději, ale kvůli tomu, že hlavní postavu opravdu začínám skoro, až nesnášet.

23.10.2023 4 z 5