Makina75 Makina75 komentáře u knih

Poslední slova Poslední slova Linda Green

Poslední slova jsou již třetí knihou Lindy Greenové, která vyšla v češtině pod hlavičkou nakladatelství Bookmedia. Překladu se opět ujal Zdík Dušek a kromě trochu příliš častého používání označení ‚mamka‘ mu vlastně nemám co vytknout. Celý příběh se postupně komplikuje takovým způsobem, že je tuhle napínavou knihu stále těžší odložit. Nemůžu však říct, že bych ji četla jedním dechem – právě naopak jsem některé pasáže musela těžce rozdýchávat. Poslední slova jsou příběhem rodiny, ve které má každá generace svá velká tajemství o kterých doufá, že se nedostanou na světlo. Jenže tenhle bludný kruh se musí jednou zlomit, jinak z něj není úniku. Skvělá kniha, na kterou nejspíš jen tak nezapomenu.

01.04.2021 5 z 5

Je to na tobě Je to na tobě S. K. Wright

Teoreticky by to mělo být docela jednoduché. Poskládat si všechny střípky téhle mozaiky a jasně říct, kdo je vrahem. Jenže autorka dala jasně najevo, že věřit komukoliv může být poněkud ošemetné - pokud zrovna nelže, pak jde minimálně o kreativní ohýbání pravdy. Nebo někdo vážně říká pravdu? Jak to poznat?
Hodně důmyslný young adult psychothriller o pavučině lží, která omotá a už nepustí. O tom, jak jednoduché je být v nesprávnou chvíli na nesprávném místě nebo někoho odsoudit na základě předsudků.

09.06.2020 5 z 5

V rouše beránčím V rouše beránčím Simo Hiltunen

Zahraniční recenze knihy V rouše beránčím slibovaly "pečlivě budovanou teorii zla", takže jsem se docela obávala, jestli to pro mě nebude trochu moc silné kafe. Navíc číst kolem Vánoc o vraždě na Štědrý večer tomu moc nepřidá. Naštěstí se ale děj odehrává začátkem léta a Lauri Kivi se k předchozím "rodinným usmrcením" vrací kvůli velkému novinovému článku. Díky retrospektivním vsuvkám se však podíváme i do minulosti. Hned na začátku knihy narazí chlapec v lese na vlka, a vyhraje nad ním. Jenže kdo je ten chlapec - Lauri, vrah, nebo někdo úplně jiný?
Všechny střípky do sebe pomalu zapadají - tou hlavní otázkou totiž ve skutečnosti není jméno hlavního záporáka, ale jestli může být zlo dědičné. Jak moc naše chování v dospělosti ovlivňuje naše dětství? Proč nosí Lauri Kivi od dětství naslouchátko? Jaké jsou vlastně pohnutky vrahů? Dokážeme i s někým takovým soucítit? Nebo může i úplně normální člověk cítit nutkání ukončit nějaký život?
Mezi klasickými severskými detektivkami působí V rouše beránčím trochu jako zjevení. I když by si zasloužil trochu víc poznámek pod čarou - třeba o tom, že Kivi znamená ve finštině Kámen a ne to zelené ovoce. Pak byste možná Lauriho brali hned od začátku jako tvrďáka, že? :)

22.01.2020 5 z 5

Amari a Noční bratři Amari a Noční bratři B. B. Alston

Amari už dlouho před vydáním pobláznila svět, a musím uznat, že právem. Celý svět je skvělý, příběh na middle grade možná až nadstandardně vystavěný. Na začátku dostanete spoustu popkulturních odkazů včetně těch mytologických.
Všechny zápletky má autor perfektně promyšlené, veškeré twisty dokázal vyřešit přesvědčivě a naprosto logicky, nic nedořešeného nebo dalece podobného "deus ex machina" nečekejte.
Začátek zlatý, takhle milý příběh jsem přesně potřebovala. Samozřejmě se všechno komplikuje, ale po první zkoušce někde v polovině knihy jsem se totálně zamilovala. Vážně se těším, jak bude tenhle příběh pokračovat!

17.12.2021 5 z 5

Skryté poselství Skryté poselství Elizabeth Bear

Epická dospělácká fantasy inspirovaná indickým náboženstvím, plná magie, politikaření a silných ženských hrdinek. Na začátku jsem si musela zvyknout na trochu "krkolomný" styl psaní, autorka občas sklouzne k filozofickým úvahám, ale děj plynul svižně, univerzum je to rozhodně zajímavé, takže účel prvního dílu trilogie kniha rozhodně splňuje. Více v recenzi na https://www.knihcentrum.cz/recenze-skryte-poselstvi

21.11.2019 4 z 5

Rudá jako krev Rudá jako krev Salla Simukka

Pro mě rozhodně příjemné překvapení. Knížka je psaná trochu netradičně, ale dokáže napnout a celou dobu jsem dumala nad tím, co se Lumikki v dětství vlastně stalo. Do toho zamotaný případ z drogového podsvětí a vážně povedený YA thriller je na světě.

02.07.2017 4 z 5