M.H. M.H. komentáře u knih

Fotiovo schizma Fotiovo schizma František Dvorník

Jedno z najlepších diel svetového byzantológa.

Vhodné nie len pre byzantológov a cirkevných historikov, ale aj pre poznanie okolností a človeka, ktorý na Veľkú Moravu vyslal Konštantína a Metoda.

29.02.2016 5 z 5

Slovensko: Dejiny Slovensko: Dejiny kolektiv autorů

Syntetická práca, ktorá je mierne dobovo ovplyvnená.

Kvalitné dielo, ale určite ako syntézu slovenských dejín radšej Dejiny Slovenska I-VI (Bratislava: Veda, 1986-1992).

27.02.2016

Slovník raněkřesťanské literatury Východu Slovník raněkřesťanské literatury Východu Marek Starowieyski

Kvalitné informácie o cirkevných otcoch Východu (teda sýrskych, koptských, arménskych a gruzínskych) a literatúre s nimi spojenej.

Vymedzenie patristiky siaha väčšinou po úmrtie Jána Damascénskeho (teda asi 750). Tento slovník presahuje tento rok, venuje sa autorom asi do 13. storočia.

Jednoznačne odporúčam.

27.02.2016 5 z 5

Živý oheň z vína alebo Príbehy z koňakových pivníc Živý oheň z vína alebo Príbehy z koňakových pivníc Peter Pišťanek

Pekné podanie histórie koňaku od človeka, ktorý mal značné znalosti o téme, ale zároveň zo seba nerobil znalca.

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej autor píše o koňaku, výrobe, histórii. V druhej komentuje výrobcov a ich produkty, ktorých navštívil.

Kto si rád dá za pohárik koňaku, tomu sa ju určite oplatí prečítať.

23.02.2016 4 z 5

Príručný lexikón biblických vied Príručný lexikón biblických vied Jozef Heriban

Pri (aj podrobnom) čítaní Biblie je toto neskutočne užitočná kniha.
Obsažné heslá, veľmi nápomocná systematická lektúra (napr. sú v nej ku každej knihe Biblie uvedené heslá, ktoré k ňou súvisia, podobne aj pre iné témy ako kumránci, gnóza atď.).

Obsahuje aj tabuľky prepisov z gréčtiny a hebrejčiny a množstvo jazykovedných, literárnokritických a hesiel z oblasti textovej kritiky.

Podrobne a podľa tém spracovaná bibliografia je veľmi prehľadná.

Jednoznačne odporúčam (čítal som a mám 3. vyd. z roku 1998).

03.02.2016

Slovník starokresťanskej literatúry Slovník starokresťanskej literatúry Heinrich Kraft

České vydanie z roku 2005 ponúka peknú bibliografiu k mnohým heslám, ktorá je skutočne nápomocná a predstavuje výrazný autorský vklad. Takže ak mať túto knihu, tak radšej české vydanie (pozn. mám obe).

01.02.2016

Encyklopedie Byzance Encyklopedie Byzance Vladimír Vavřínek

Po knihe Dějiny Byzance je konečne dostupná aj encyklopédia k tejto téme. Heslá dobre vystihujú väčšinu aspektov Byzantskej ríše. Niektoré sú krátke, ale napr. heslá k dejinám Byzancie a byzantskej literatúry ponúkajú rozsiahlejšie texty, rovnako aj byzantská filozofia. Na konci knihy je rozsiahla a dobre štruktúrovaná bibliografická sekcia (jednotlivé heslá zdroje uvedené nemajú).

Nie je to The Oxford Dictionary of Byzantium, ale stále je to kvalitná kniha.

29.01.2016 4 z 5

Komu patří Bible? – Dějiny Písma v proměnách staletí Komu patří Bible? – Dějiny Písma v proměnách staletí Jaroslav Pelikan

Pekná kniha, ktorá čitateľsky veľmi prívetivým spôsobom oboznamuje s dejinami Biblie, jej prekladov a spôsobom recepcie textu od počiatkov po 20. storočie.

Spolu s knihou Ježíš v proměnách staletí zatiaľ jediné preklady od tohoto plodného autora slovenského pôvodu. Azda dôjde aj na jeho odborné diela, najmä The Christian Tradition: A History of the Development of Doctrine (5 dielov).

28.01.2016 4 z 5

České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II. České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II. Zdeněk Měřínský

Rozsiahla a obsažná syntéza na tému Veľkej Moravy. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o toto obdobie našich dejín takmer povinnosť mať (alebo aspoň prečítať).

23.01.2016 5 z 5

Encyklopedický slovník křesťanského Východu Encyklopedický slovník křesťanského Východu Pavel Ambros

Pre kohokoľvek, kto sa zaujíma o kresťanský Východ je to nepostrádateľná kniha. Rozmanité heslá, takmer vždy s bibliografiou, ktorá vďaka P. Ambrosovi obsahuje (pokiaľ je to možné) aj literatúru v češtine a slovenčine.

Nie je bezchybný, no nepochybne je to skutočne hodnotná kniha.

23.01.2016 4 z 5