Lothar.777 Lothar.777 komentáře u knih

My z koncentráků žalujem . . . My z koncentráků žalujem . . . Honza Křemen

Vyšlo hned po válce, takže psáno trochu jiným stylem, jako ne - němčinář jsem ocenil hlavně pěkný slovník pojmů z jazyka häftlingů, na některé pojmy jsem narazil poprvé, některé druhy "sportu" jsem asi taky slyšel poprvé. Většinou asi vzpomínky autora, občas i příběhy ostatních. Zajímavá kniha.

27.04.2021 4 z 5

Kurt Knispel - Nejúspěšnější tankový střelec 2. světové války Kurt Knispel - Nejúspěšnější tankový střelec 2. světové války Franz Kurowski

Kniha o poněkud kontroverzním vojákovi, který hlavně v některých skupinách vyvolává bouřlivé emoce. Jde o dost možná nejlepšího tankistu Wehrmachtu, který se narodil v Československu a jako Sudeťák skončil v armádě Říše. Povahou byl údajně trochu rebel, proto to nedotáhl na Rytířský kříž, ačkoli byl několikrát nominován a zasloužil si ho měrou vrchovatou. Pro zdejší osazenstvo by mohlo být zajímavé, že nebyl nacista a v Krakově napadl vojáka, který se nechoval slušně k eskortovanému vězni. Jinak je kniha dost obsáhlým přehledem jmen nositelů nejvyšších vyznamenání, spousta akcí je dost detailně popsána a člověk se nestačí divit, copak je to za vojáka. Pokud je všechno, co v knize píšou, pravda, musel to být opravdu zajímavej kousek. Zemřel na území Protentokrátu koncem dubna 1945 a pohřben je v Brně na vojenském hřbitově. Pokud mám nějaké info špatně, tak je to klidně možný.
Za mě osobně: V knihovně určitě neurazí

27.04.2021 4 z 5

Conan barbar Conan barbar Robert Ervin Howard

No, Conanovek jsem četl haldu od různých autorů a za mě cajk. Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem starším i novějším, který stavěl na úplně jiném základu. A přesto oproti seriálu z devadesátek(?) je film topka. Tak uvidíme, jak se povede nový seriál, ale každopádně by se na tom dalo postavit víc než jen nuda, nuda, šeď, šeď.

07.03.2024 4 z 5

Jak stařeček měnil, až vyměnil Jak stařeček měnil, až vyměnil Jan Alda (p)

Pětiminutovka pro děti, pěkně napsaný.

14.02.2024 4 z 5

Příběhy tisíce a jedné noci Příběhy tisíce a jedné noci Eduard Petiška

Tak trochu klasika, lehce povzbuzující fantazii. Určitě stojí za to, některé příběhy nejsou úplně známé a čerpají z nich i moderní naše pohádky.

13.02.2024 4 z 5

Vinnetou 3 Vinnetou 3 Karel May

Zase trochu jiné dobrodružství, ale tak trochu klasika. Neurazí.

13.02.2024 4 z 5

Zlatý fantóm Zlatý fantóm Ian Fleming

Omylem mi to přistálo v ruce, film si vůbec nevybavuju, možná jen Oddjoba, a to si nejsem jist. Ale asi celkem pobavilo, kor v dnešní době, kdy je ta technika trochu dál a muselo by se to dělat kapku jinak.

22.09.2023 3 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Celkem slušně napsaný román o elitě armády v době, kdy už nebylo moc o co stát. Možná chvilkama trochu přehnané, ale to se stává. O pár věcech by se asi dalo polemizovat, ale jinak cajk.

04.08.2023 4 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

No, četl jsem teprve druhou knihu, ale za mě asi jako jó. Ze začátku nuda, nuda, šeď, šeď. Ale pak to moc pěkně graduje, vlastně až trochu do extrému, ale klidně doporučím a pošlu dál.

01.05.2023 4 z 5

Únik z Berlína Únik z Berlína Leo Kessler (p)

Pecička, jako všechny knihy o Wotanu. Zde tedy autor trochu sáhl vedle ohledně Bormanna, ale jinak asi celkem vystihl podstatu končícího Berlína. Útok koncentráčníků už jsem v nějaké knize taky zaznamenal, takže cajk. Za mě dobrá +, ale na 5* to není :-)

18.04.2023 4 z 5

Věčný Adam Věčný Adam Jules Verne

No, co říci závěrem? Tyto povídky byly kapku jiný styl, ani bych neuhodl, kterou kdo napsal. Něco je kapku vizionářské, něco je kapku realistické, něco je kapku napínavé, ale jako celek kapku ztráta času. Bohužel, u knih to nepíšu rád...a na můj vkus trochu moc překlepů, to moc nedávám.

11.03.2023 3 z 5

Tajnosti Pobertova Tajnosti Pobertova Jurij Iosifovič Kovaľ

No, ilustrace super, to je třeba uznat. Jinak taková trochu dětská ruská (nebo sovětská) detektivka. Chvilkama trochu naivní, ale určitě spousta zajímavých pohledů na to, jak to TAM kdysi fungovalo...

16.12.2022 4 z 5

Člověk mezi lidmi Člověk mezi lidmi Milena Majorová

No, etiketa pro léta soudružská, takže kapku zastaralé modely chování. Ale většina pravidel platí stále, takže celkem užitečné. Trochu nudně podané, ilustrace celkem osvěžující a pár dobrých hlášek, ale za mě osobně bych asi preferoval knihu Pavián mezi lidmi, která se zabývá stejnou tematikou a zasazuje pravidla do celkem veselého děje. Ale jako základ, než někdo vyrazí do života a znemožní se, to asi ujde. :-)

17.11.2022 4 z 5

Ukradený orloj Ukradený orloj Hana Doskočilová

Takový malý dětský dobrodrůžo. Na zabití pár hodin ideální.

04.11.2022 3 z 5

Drama v Livonsku Drama v Livonsku Jules Verne

Trochu netradiční verneovka, proč ne? Celkem pobavilo, detektivní zápletka celkem zajímavá, některé postřehy z Pobaltí zaujaly. Ale tentokrát bych uvítal podčárové vysvětlivky, málo známých výrazů se urodilo :-D

03.11.2022

Hrrozná historie - Záludné mistrovství světa Hrrozná historie - Záludné mistrovství světa Michael Coleman

Spousta zajímavých faktů z MS v dějinách, pobavilo.

16.06.2022 4 z 5

Kolo temnoty Kolo temnoty Lincoln Child

No, na rozdíl od ostatních, kteří jsou asi více méně fanoušci nebo už něco takového četli, já jsem tímto dílkem poměrně nedotčený (nepolíbený). Toto je první díl z té série, který jsem četl a jsem celkem spokojen. Nevěděl jsem úplně, co čekat, takže mě ty změny od Himálají až k lodi celkem překvapovaly. Kniha byla každopádně dost záživná, trochu zamyšlení nad tím dnešním konzumem a tak všelijak. Opravdu představa té koncentrace moci, konzumu, hlouposti, namyšlenosti, lehce okořeněné nějakým tím mafiánem, dalo by se věřit, že by to takhle nějak mohlo dopadnout a ve finále by se asi stejně nic nepodělalo. Ale jinak jako jo, chválím a pochvaluji.

05.04.2022

Nadržený rebel Nadržený rebel C. D. Payne

Za mě dobrá, k návratu k prvním dílům ještě něco chybí, ale chvilkama jsem se řehtal jak kůň :-)

02.04.2022

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

No, asi klasický motiv dobrodružných cest, jen jiná země a trochu jiná zápletka. Nebýt autorova typického obsáhlého popisu fauny a flóry, klidně bych to tipoval na netradiční Mayovku. Trochu osekat ten nudný stereotyp o otrokářích a Jihu a byla by to docela slušná dobrodružka. :-)

23.12.2021 4 z 5

Nebáli se smrti Nebáli se smrti Václav Kubec

No, kniha pojatá tak trochu jinak. Hlavní hrdina - pilot - se po porážce francouzského letectva přidá k skupince dobrodruhů a vedou svoji vlastní válku s okupantem. Posléze přeplují do Anglie a zde vstoupí do RAF a pokračují v boji s Němci. Chvilkama trochu drama, chvilkama kapku romantika, ale číst se to dá :-)

20.12.2021 3 z 5