Lokalni_vysilac Lokalni_vysilac komentáře u knih

Největší tajemství Největší tajemství Rhonda Byrne

Pro mě zatím asi nejlepší kniha Rhondy Byrne. Zručně a jednoduše udělaná učebnice osvícení. ALE - česká verze je tentokrát trestuhodně dementní. Nejen docela dost hrubkami, které naštěstí nemění význam. Překladatelka sice vládne hezkou češtinou, ale absolutně nevládne schopností pochopit co překládá. Takže v textu se několikrát opakují perly takovéhoto typu:
„Čím víc se snažíte negativních pocitů zbavit, tím tvrdošíjněji ve vás přetrvávají. Jedinou cestou je negativních pocitů se úplně zbavit.“ Čili standardní esoterní blábol očividně postrádající jakýkoliv smysl.
Přitom v originálu (který je na internetu běžně dostupný ke stažení) je předlohou ke slovesu ‘zbavit se’ v první a druhé větě použitý úplně jiný výraz, takže ta původní myšlenka je technologicky ostrá jako břitva.
Takže doporučení - všude tam, kde je v textu ‘zbavit se’, zbystřete (v polovině případů je to úplně špatně), pokuste se pochopit, co vám na té formulaci nesedí a zkuste původní myšlenku rekonstruovat třeba i s pomocí originálu. Stojí to za to.

21.05.2021