lilionka lilionka komentáře u knih

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Skvělá historická romance, která člověka zaujme nejen poutavým dějem, ale i prostředím, kde se odehrává. Americká divočina 18. století, kdy Anglie soupeří s Francií o vládu nad územím, je ještě velmi málo dotčená civilizací, stejně jako mnozí z jejích obyvatel. Hlavní postava - Sokolí oko - navíc výborně funguje jako prostředník mezi jednotlivými soupeřícími stranami. Zákony, kterými se řídí, nejsou sociální, ale přírodní a lidské. Jeho nestrannost tak dává čtenáři nadhled a činí dílo o to zajímavějším.

22.11.2013 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Zpočátku mě kniha naprosto nenadchla, až jsem si dokonce myslela, že ji nedočtu. Po několika kapitolách se to však zlomilo a od poloviny jsem už jen hltala a dočetla zbývající kapitoly jedním dechem. Po vyrovnání se s jazykovou zvláštností textu čtenář může začít vstřebávat hlubší myšlenky, které se zřejmě honily hlavou Burgessovi, a následně i mně. I ne příliš bystrý čtenář zaregistruje prominentní etickou otázku, zda je nedobrovolné dobro skutečným dobrem. Bylo by lépe, kdyby byli lidé dobří, bez ohledu na to, zda měli možnost volby, nebo by měl každý mít možnost volby, třebaže tato volba by v důsledku mohla přinést zlo jak voliteli, tak i nezúčastněným osobám? Přestože je poměrně snadné rozlišit autorův postoj, přináší kniha prostor a další náměty k přemýšlení.

27.09.2013

Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Jedny z nejkrásnějších textů, jaké se ke mně dostaly a ke kterým se budu ještě dlouho vracet. Obratně a jedinečně ztvárněná témata od čisté lásky přes překonávání času a smrti po neřestný chtíč. Doporučuji překlad profesora Hilského.

03.10.2013 5 z 5