Liberi Liberi komentáře u knih

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Nepostradatelná kniha každého fajnšmekra literárního hororu! Ostatně jako další Lovecraftovy příběhy.
Budeme li se však tématicky držet této knihy, jistě není nutné pět chválu, kterou pěli již ostatní přede mnou... Snad jen: ačkoli pana Lovecrafta nečtu poprvé, a nečtu jej poprvé ani takto chronologicky, nyní jsem si teprve zcela vědom hlubokomyslného podtextu jeho příběhů, a tak stačí říct jen jediné - těším se, až ve své knihovně zalovím a pustím se do četby posledního svazku, který začíná snad mým nejoblíbenějším autorovým dilem: V horách šílenství!

29.05.2017 5 z 5

Noční oceán Noční oceán Paul La Farge

Nemohu popřít, že si dal autor se zpracováním opravdu hodně práce. Příběh byl poutavý (s hororem, ač se na první pohled může zdát opak, nemá společného téměř nic), napětí nescházelo, četlo se to rychle.
Kniha se vlastně skládá hned z několika příběhů\lidských osudů, a v žádném z nich neschází dokonalá psychologie postav. V textu najdete hromadu odkazů na autory Weird Tales, Asimova a spoustu dalších, což fanoušky těchto autorů potěší (možná), a třeba i doplní své poznatky.
Přesto by se našly výtky - někdy je text zbytečně zdlouhavý a s dějstvím mnoho společného nemá, a pokud se během četby čtenář zamyslí trochu hlouběji, odhadne rozuzlení v první třetině (nebo v polovině) knihy.

Pořízení Nočního oceánu nelituji, jistě se k němu vrátím.

01.12.2018 4 z 5

Kniha hrůzy Kniha hrůzy * antologie

Necelá polovina povídek je velmi zajímavá a originální, čtvrtina je dobrá, ale po jejich přečtení vám v hlavě zůstane vzduchoprázdno, a poslední čtvrtina v antologii nemá co dělat a považuji ji za nekvalitní, kterou editor vecpal mezi ty skvělé příběhy, snad proto, aby zaplnil určitý počet stran a přitom nebyl čtenář hned od začátku znechucen. Nebo proto, aby se antologie líbila i nezralým mladým čtenářkám?
Stručně: takoví "géniové" jako Stephen King se příliš nepředvedli, ačkoli u rozvláčného Kinga mě to ani nepřekvapuje, a jiní autoři, v tuzemsku zcela neznámí, dali jasně najevo, jak se horor vyvíjí a jak může být i dnes, v této přeslazené apatické době, atraktivní.
Za skvělou necelou polovinu, perfektní grafické zpracování a pevnou vazbu, knize dávám o stupeň kladnější hodnocení, než si zasluhuje vypočítaný průměr z hodnocení samostatných povídek.

20.01.2017 4 z 5