LeserDe LeserDe komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

"Život píše svoje vlastní osudy a zaznamenává je do minulosti každého z nás" - úvodní věta o této knize je všeříkající. A přesně takhle je napsaná celá kniha. To nechcete.

25.04.2022 1 z 5

Záhada tří čtvrtin Záhada tří čtvrtin Sophie Hannah

Podle mě jsou věci, texty a styly a autoři, kteří se napodobit nedají. A když už, tak jen trochu. Tady se to ale nepovedlo vůbec.

25.04.2022 odpad!

Na odstřel Na odstřel Miloš Cajthaml

Bavilo mě to porovnání, to zachycení sociálních i charakterových rozdílů, ten nesoulad. Míň mě bavil jazyk a styl knihy... Ale špatné to rozhodně nebylo.

25.04.2022 3 z 5

Osm smrtelnic posedlých Osm smrtelnic posedlých Tennessee Williams (p)

T. W. je silný především v dialozích a psaní her, také umí bravurně popisovat vnitřní svět ženských hrdinek, a to je právě to, z čeho těžil v těchto povídkách. Je to rozhodně příjemné čtení, díky vybroušenému jazyku i vypointovaným příběhům. Doporučuji

25.04.2022 4 z 5

Tvá vina Tvá vina Claire McGowan

Dostala jsem knihu darem a nic od ní nečekala. Moc mě nebavila, měla jsem problém de do ní začíst. Možná jsem teď jen naladěná na jiný typ příběhů...

01.05.2022 2 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Jsem líná psát dlouhý elaborát. Kniha mě bavila, reálie byly popsány dokonale do nejmenších detailů a ani příběh nenudil.

28.04.2022 5 z 5

Hančina cesta Hančina cesta Alžběta Langová

Myslím, že je to velmi dobře a citlivě zpracované téma šoa.

26.04.2022 5 z 5

Asi se k té knize budu msuet ještě jednou vrátit a přečíst ji pomaleji. Mám tuhle autorku příliš ráda na to, abych jí ubrala dvě hvězdy, takže to v sobě ještě nechám uzrát.

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

tohle je jednoznačně nejlepší kniha E. Jelinekové, jediná kniha, do jejíchž postav jsem se dokázala vcítit a aspoŇ částečně pochopit jejích počínání.

Zákon genu Zákon genu * antologie

Bavila mě jedna jediná povídka, a to ta Neffova. Zbytek mě míjel.

25.04.2022 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Je to strašně dobré. Strašně dobře napsané. A strašně moderní. A přečíst by si to měl jako nejdůležitější českou alegorii, která u nás kdy vznikla, každý. O tom žádná... Ale místy to člověka prostě nudí. Nebo alespoň mě, ať se snažím, jak se snažím.

25.04.2022 3 z 5

Hlava mého otce - Čtyři stenografické romány Hlava mého otce - Čtyři stenografické romány Jelena Bočorišvili

Jednotlivé části knihy a příběhy mě bavily, jediné, co mi vadilo, byl fakt, že jsem se o Gruzii vůbec nic nedozvěděla. Ani o zvycích, ani o lidech, v tomhle ohledu to bylo takové ploché. Přitom jsem si myslela, že národy na východ od nás jsou hrdé.

Potopa Potopa Robert Penn Warren

Moc se mi to líbilo, tou náladou, těmi popisy i tím, co prožívali lidé, jejichž domovům hrozil zánik. Američané sice mají jinou náturu než my, ale text jasně ukazuje, že vztah k domovu, půdě a obavy spojené s naší existencí jsou stejné u nás všech, ať jsme afektovaní američané, Indové, Číňané nebo Češi. Myslím ,že tahle kniha bude vždycky současná.

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Obča ssi ráda přečtu nějaký napínavý thriler, tohle sice bylo napínavé, ale jinak mě to moc nebavilo a dočetla jsem to jen proto, že jsem za knihu utratila peníze.

25.04.2022 2 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

tuhle knihu mám ráda, protože mě zasvětila blíže do života ve Finsku, do zvyků lidí, do jejich mentality a přemýšlení. Ne, samozřejmě že o Finech nevím o této knize mnoho, ale něco přece. Líbila se mi. Jako vhled do toho, co řeší Fini narozdíl od nás nebo třeba Slováků, to bylo skvělé. Doporučuji.

25.04.2022 5 z 5

Skleněný zvěřinec Skleněný zvěřinec Tennessee Williams (p)

Skvělé, to vnitřní napětí a boj se sebou samým, který hlavní hrdina svádí, je něco, co zná každý z nás. Divadelní hra, která je psaná lehkou rukou, přitom pojednává o těžkých tématech.

Klapy klap Klapy klap Honza Čáp

Skvěle napsané vzpomínky a neméně výborné ilustrace. Je to hezky. a poctivě udělaná kniha. Lehce nostalgická, vtipná, dojemná.

30.09.2023 5 z 5

Austerlitz Austerlitz Winfried Georg Sebald

Dělalo mi problém se textem prokousat, četla jsem ho rok, což je možná můj rekord. Není to nejčtivější kniha, všechno tam plyne tak neurčitě, pomalu, není tam nic, co by čtenáře zaujalo a nutilo ho se od knihy neodlepit. Nicméně téma hledání vlastní identity mi přijde natolik nosné, že jsem nemohla jinak než dát pět hvězd. Bylo zpracované dobře.

29.09.2023 5 z 5

První člověk První člověk Albert Camus

Nevím čím to bylo, ale nečetlo se mi to zrovna nejsnáz, louskala jsem to asi týden. Ale je to moc krásný, takový mystický.

23.08.2022 5 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Michelle Frances

Bylo to napínavé a dlouhé tak akorát, aby to nenudilo.

18.06.2022 5 z 5