lentolog lentolog komentáře u knih

Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Flanérova košeľa: 8 a pol bratislavských ulíc Jana Beňová

Kaleidoskop úvah, postrehov, rozhovorov a názorov (+fotografie a maľby) na zaujímavé lokality a zákutia bizarného mesta. Sprievodca pre nás, čo sa radi prechádzame a pri tom čítame, interpretujeme naše rodné mesto.

25.01.2021 5 z 5

Československo: Stát, který zklamal Československo: Stát, který zklamal Mary Heimann

Potrebný kritický pohľad z odstupu. Napriek sporným pasážam množstvo užitočných podnetov na premýšľanie i do diskusie.

30.12.2020 4 z 5

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Mark Twain (p)

Najlepšia kniha o cestovaní v čase.

04.11.2020 5 z 5

Denník morového roku Denník morového roku Daniel Defoe

Trochu zdĺhavé a nudné, ale v čase epidémie Covid-19 veľmi aktuálne čítanie. Zaujímavé, ako veľmi sa ,riešenie´ morovej epidémie v Londýne roku 1665 podobá nášmu ,riešeniu´ korony 2020. Len namiesto koní sme zháňali kvások:-)

28.07.2020 4 z 5

Atlas ztracených měst Atlas ztracených měst Aude de Tocqueville

Ilustrácie, grafické a knižné spracovanie perfektné, výber lokalít veľmi zaujímavý (hoci mi chýbala napr. Petra či Dunwich a niektoré by som oželel), no texty zaostávajú. Dalo sa napísať zaujímavejšie formálne i obsahovo.

19.02.2020 3 z 5

Čepiec Čepiec Katarína Kucbelová

Trpezlivá a podrobná ručná/rozumná práca.

21.11.2019 5 z 5

až k nim
dorazí silnice

07.08.2019 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Vydarený mix žánrov: štrukturalistickej detektívky, politického thrilleru, filozofického pikareskného románu, alternatívnych dejín. Barthesova druhá smrť autora.

15.01.2019 5 z 5

Tri smrtky sa plavia Tri smrtky sa plavia Vanda Rozenbergová

Ťažká téma spracovaná ľahko a sviežo. Šikovná práca s časovými rovinami a so vstupmi postáv.

17.11.2018 4 z 5

Strih vetra Strih vetra Dušan Dušek

Dušan píše - zdanlivo - stále tú istú knihu. A stále mu to ide výborne.

31.10.2018 5 z 5

Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Cesta do neslobody: Rusko, Európa, Amerika Timothy Snyder

O podivuhodnom víťazstve deštruktívnej ruskej politickej fikcie na Ukrajine, v USA a rozoberaní EÚ. Založené na faktoch a ich dôslednej interpretácii. Čerstvý dejepis (posledné desaťročie).

31.10.2018 4 z 5

Záhada Henriho Picka Záhada Henriho Picka David Foenkinos

Foenkin(os)ove knihy sú sledom postrehov a bonmotov, z ktorých vie upliesť ľahký, vtipný i melancholický príbeh ľúbostných vzťahov. Tu navyše poznámky pod čiarou, intertextové odkazy a zákulisie knižného biznisu.

04.05.2018 3 z 5

Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Herman Melville

Ja sem radšej, prosím, nič nenapíšem...

16.04.2018 5 z 5

Eseje Eseje Michel de Montaigne

Montaigne bol pomalým a starostlivým čitateľom antických klasikov, predovšetkým Senecu a jeho Listov Luciliovi. Pri čítaní v cudzích textoch hľadal a nachádzal seba tak, že si vypisoval a podčiarkoval, čo ho zaujalo. Pridával komentáre, robil si poznámky na margu študovaných kníh. Postupne vlastné poznámky narastali a zredukovali cudzí text na minimum – zachoval sa len v podobe citátov: „Pri mojich citátoch si všimnite, či som si vybral tak, aby som svoje slová zvýraznil. Nechávam totiž hovoriť druhých, keď to sám neviem dobre povedať, či už zato, že môj jazyk je slabý, alebo že mám slabý rozum. Nerátam citáty, vážim si ich. A keby som sa chcel chváliť ich počtom, mal by som ich dvakrát viac…“

09.04.2018 5 z 5

Šest problémů pro dona Isidra Parodiho Šest problémů pro dona Isidra Parodiho Jorge Luis Borges

Lahôdka.

31.10.2017 5 z 5

Hluk padajících věcí Hluk padajících věcí Juan Gabriel Vásquez

Výborne štylisticky i kompozične zvládnutý generačný román so silným príbehom. Po Márquezovi, Valderramovi a Higuitovi ďalší môj obľúbený kolumbijský umelec:-)

26.07.2017 4 z 5

Kouzelná zahrada biologie Kouzelná zahrada biologie Gottfried Schatz

Veľká inšpirácia pre učiteľov biológie.

04.07.2017 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Výstižný obrázok spoločnosti rezignácie, ktorú ešte presnejšie vystihuje vo svojich románoch Michel Houellebecq (najmä Podvolení).

23.05.2017 3 z 5

Zelené evangelium Zelené evangelium Bohdan Ihor Antonyč

Skvelý ukrajinský básnik vo výborných českých prekladoch.

08.04.2024 5 z 5

Místo v prostoru Místo v prostoru Gary Snyder

Výborné eseje o krajine, prírode, mytológii, poézii a ekológii. Stále aktuálnejšie a aktuálnejšie. Snyder dávno vedel a napísal, čo teraz pomaly odhaľujeme (KN. 10/24).

04.03.2024 5 z 5