Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Těžko se o této knize píše smysluplný komentář, aniž by obsahoval ty hlavní spoilery.
Tak aspoň ve zkratce: pokud se vám líbil Marťan, tak s knihou Spasitel rozhodně nešlápnete vedle.
Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto bavila, doslova pohltila od první řádky a udržela v napětí po celou dobu čtení. Autor dokázal skvěle vystavět děj. Různé důležité informace a tajemství odkrývá čtenáři postupně a když už máte pocit, že víte aspoň to zásadní a chcete si aspoň na chvilku oddechnout, tak autor pokračuje svou krasojízdu a vám nezbývá nic jiného než hltat stránku za stránkou a napětím ani nedýchat. To že se při čtení dozvíte pár nových informací o chemii, fyzice a biologii, je jen bonus. Rozhodně mě tyto úseky nenudily, prostě do celkového textu krásně zapadaly. Úžasná kniha. (A to že nejsem fandou tématu, které se v knize časem objevilo a pak už bylo zásadní po celý zbytek knihy.)
Nepřestane mě uchvacovat, že autor dokáže napsat poutavou knihu postavenou na jednom hlavním hrdinovi. Dokázal to už u Marťana a zde toto umění jen potvrdil.
Za mě nejlepší kniha roku 2021.

28.12.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Neskutečně zajímavé čtení, ale zároveň i drsné. Člověk si uvědomí, v jaké pohodlné době to žije.

19.07.2023 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nikdy bych nevěřila, že tohle někdy napíšu, ale já se této knihy musím zastat. Protože mi přijde, že Stmívání všichni odsuzují jen proto, že je tak slavný a autorka na tom vydělala. Kdyby se to tak neproslavilo, tak by všichni drželi hubu. Sakra, nezáviďte!! Věřím, že kdyby se takto proslavila třeba Vampýrská akademie, bylo by to to samé, taky by všichni nadávali jak je to stupidní.
Navíc si uvědomte, že jsou to YA knihy (čili pro mládež!!!) - tudíž nechápu narážky tytu: proč tam autorka nepopsala sexuální scénu atd. A sakra v jaké jiné knize pro mládež máte popis sexu?!? To bych si ráda poslechla...
A už vůbec nesouhlasím, že je kniha špatně napsaná - a teď nemluvím o ději, ale o stylu psaní. Je to lehké, oddechové, velmi čtivé s určitou milostnou zápletkou. Prostě ideální YA.
Navíc já YA knihy moc nečtu, ale z těch co jsem JÁ četla, se to řadí mezi ty nejlepší. A je fakt, že aspoň na chvíli Meyer udala směr a všichni psali upířiny, stejně jako po HG všichni píšou dystopie pro mládež. Nic se proti tomu neudělá. Autoři píšou většinou to, po čem je poptávka, bohužel.

A už vůbec nechápu ty, co komentují a nikdy knihu nečetli. Bože lidi, chápu že třeba máte vztek, ale než něco napíšete, tak se nad tím nejdřív zamyslete. Knih jako Stmívání jsou na trhu tisíce a jen proto, že se zrovna Stmívání proslavilo, ho nemusíte hned ukamenovat a říkat, že mládeži nic nedává atd. Podle mého je důležité, že si mladí k tomu čtení aspoň nějakou cestu najdou. Sice většina nic další číst nebude, ale pořád si určitý procento řekne, že zkusí i něco jiného a už tu máme dalšího knihomola. :)

10.09.2013

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha mě opravdu velmi mile překvapila. Má úžasnou atmosféru, která se postupně stupňuje, je mrazivá, napínavá a tak trochu si se čtenářem hraje. Spíš než detektivku bych v knize viděla psychologický román s vhledem do minulosti i lidských duší. Velmi zdařilé!

06.12.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Bolavá kniha. Jiné slovo mě moc nenapadá. Ale byla netradiční, krásná, s úžasnými popisy přírody i pocitů,.... ovšem četla jsem jí zřejmě ve špatném čase a rozpoložení, tudíž jsem tam viděla spíše to smutné než to krásné. Věřím, že si knihu jednou přečtu znova a spatřím ji v jiném světle.

10.09.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knihy od P. Dvořákové mám moc ráda, ale upřímně, tato kniha na mě byla až moc "syrová" a temná. Příběh, který čtenáře rozžvýká na kousky a vyplivne... reálný, krutý, ze života,... i když potají doufáte, že život ve skutečnosti takový není.

30.03.2021 4 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Opravdu nemám slov. Naprosto úžasná kniha, na kterou jen tak nezapomenu. Nasála jsem z ní tolik různých rozporuplných dojmů a nějak nevím co s nimi.
(Taky jste si naprosto zamilovali Tobyho?)
K Junie jsem měla taky velmi blízko, i když občas se chovala ... hloupě. Ale v jejím věku? Kdo se tak nechoval, že? :)
Velmi mě zde zaujalo téma AIDS. Kolik bezpráví se kolem něj vyskytuje.
Celkově v tomto příběhu autorka zpracovala mnoho témat a se všemi si poradila bravurně.
/Nechci spoilerovat, ale jsem jediná komu se nelíbilo, co na konci knihy provedli s obrazem?/

Řekni vlkům, že jsem doma se zajisté řadí mezi TOP knihy!! Mám chuť jí číst ihned znova a zároveň se bojím jí ještě někdy otevřít. Nevím, jestli bych ten nápor emocí znova rozdýchala. :) 5*! Moc doporučuji!

02.01.2015 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Autorka má můj obdiv za vybrané téma i zpracování celého příběhu. Za mě čtivý děj a zajímavé postavy. Vytkla bych občasné nudné pasáže, které by šlo seškrtat a až moc náhod a "zázraků". Někde v polovině knihy jsem měla krizi a do čtení se mi vůbec nechtělo, ale pak zase přišla nálada a i děj se rozjel. Také mi trochu vadí, že vlastně nevím, co je skutečnost a co jen výmysl autorky. Ovšem je to zdařilá kniha, o které budu ještě dlouho přemýšlet a jednou se k ní ráda vrátím.

19.11.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pro mě je paní Klevisová objevem roku a její knihy mi opravdu sedly. Skvělé popisy, zajímavé postavy a napínavý děj.

08.01.2024 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Úžasná kniha, tentokrát pro mě s ještě zajímavějšími lidmi než v Raději zešílet v divočině... nebo jsem prostě jen více vyzrála a lépe to, co jsem se dočetla, dokážu přijmout a zpracovat po svém.
Myslím, že knihu je potřeba číst s otevřenou myslí a brát si z ní to, co je pro nás v tu chvíli nějak uchopitelné, potřebné či zajímavé. Věřím, že za pár let se při čtení pozastavím v textu zase úplně nad něčím jiným. Opět skvost v mé knihovně.

24.04.2020 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Už začátek mě nechytl. Celý děj byl hloupý, postavy byly nesympatické a jednaly strašně nelogicky. Dál už se to jen zhoršovalo a děj byl až moc překombinovaný. Velké zklamání.

09.01.2019 2 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Úžasná kniha. Po knize Úzkosti a jejich lidé, která mi moc nesedla, jsem se touto knihou do pana Backmana zase zamilovala. Krásně vystavěný děj, stupňované napětí, zajímavé postavy i jejich osudy. Moc se mi líbí občasné vhledy do budoucnosti, kdy dá autor čtenáři nahlédnout do toho, co nastane a vzbudí ve vás očekávání a napětí. Také se mi moc líbí, jak autor u některých postav zmíní, jak dopadnou za pár let.... a u některých mi to strašně chybí. Všechny postavy jsou lidské, chybující a stejně si je nejde neoblíbit a tak nějak v průběhu čtení vždy zjistím, že fandím úplně všem. Ač jsem si teda u této knihy uvědomila, jak je chování lidí oproti realitě často přikrášleno a autor je zřejmě velký optimista.
Také oceňuji, že toho hokeje tam mnoho není.
Autor mě po dlouhé době dokázal pořádně vtáhnout do děje knihy a emoce mnou cloumaly od začátku dokonce.

18.04.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Krásně napsaná kniha, která se skvěle čte a ihned čtenáře vtáhne do děje. Vše je vyprávěno z pohledu sympatického hlavního hrdiny.
Nevím proč, ale čekala jsem akční sci-fi a kupodivu se jedná spíše o psychologický román.
Moc doporučuji!

10.10.2016 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Vůbec jsem nevěděla, o čem kniha má být a téma mě vcelku šokovalo. Hlavně z toho hlediska, že to není něco o čem bych chtěla číst. Vsázela jsem spíš čistě na autorku. Jako zajímavá kniha, ale nic co bych chtěla číst někdy znova nebo mít knihu doma. Autorka píše skvěle, takže jsem se jako čtenář vcítila i do takovéto postavy, ale pořád jsem myslela na to, že je to vlastně nechutné a je důvod, proč je to tabu.

08.03.2023 3 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Další zdařilé pokračování této série. Ze začátku jsem měla spíše dojem, že se bude jednat o "vycpávkový" díl, ale postupem času jsem měla pocit, že nám změna prostředí prospěla.
Jsem asi jedna z mála, komu se knihy od paní Sněgonové líbí trochu více, než od pana Kotlety. Za mě jsou promyšlenější, zaměřeny více na úvahy a myšlenky postav, popisky bojů mají hlavu a patu (u Kotlety se v nich často ztrácím a připadají mi přeplácané) a vždy mám pocit, že se hrdinové někam posunují.
Celkově zdařilá série.

28.12.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Děsivé čtení, hlavně když si uvědomíte, že se něco takového děje i v dnešní době. Něco málo jsem o Severní Korey věděla, ale mnoho informací z této knihy pro mě bylo šokujících, někdy až nepochopitelných. Musím ocenit autorku, za skvěle vedené rozhovory i celkové zpracování výsledné knihy.

23.07.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Smutné a realistické vykreslení života jedné rodiny a bohužel i jejího rozpadu. Pro některé možná poučení, aby to nenechali zajít tak daleko. Kdo zná styl psaní P. Soukupové, tak určitě nebude zklamán.

31.03.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Krásná kniha spojující ze začátku nijak nesouvisející osudy tří postav a jejich rodin. Popisuje zásadní a vlastně i aktuální téma. Celé je to velmi dobře napsané, chytlavé, ale vlastně velmi reálné, a tím pádem i děsivé a smutné.

07.01.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Série si stále udržuje dobrou kvalitu.
Trochu mi zde chyběla Aga, která dle mého dodává všemu pořádný "šmrnc". Doufám tedy, že v dalším díle si jí užiji až až, když název knihy nese její jméno.
Dle mého po přečtení 4 dílů (2 od Kotlety a 2 od Sněgonové), se budu více těšit na ty od paní autorky. A to mě k čtení této série nalákal právě pan Kotleta. Ale knihy od Sněgonové mi přijdou čtivější, promyšlenější a akce mají hlavu a patu a není to jen jedna velká motanice u které si říkám "proč a jak?". Přijde mi, že pan Kotleta každou další knihou děje akorát překombinovává. Pořád je obojí dobré oddechové čtení, ale já mám jasno v tom, na čí knihy se budu těšit více.

28.12.2021 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Autorka rozhodně přišla s originálním námětem, zajímavou (čtěte ztřeštěnou) hlavní hrdinkou a minimálně první polovině knihy nechyběla jiskra a spád. Celý příběh byl také velmi čtivý. Ke konci mi ale přišlo, že autorka vše zbytečně překombinovala a celý požitek z knihy mi tím zkazila. Také se autorka zabývala často nesmyslnými detaily, místo aby rozepsala jiné podstatné věci v knize.
Nemluvě o tom, že do originálního děje naprosto zbytečně vložila plno klišé (nemocná malá holčička, která rozdává moudra, jak kdyby jí bylo alespoň 50 let; starý gay, který háčkuje a hledá svojí lásku z války nebo nejlepší kamarádi, kteří se do sebe zamilují.... tohle vše už čtenář četl v dalších minimálně 5 knihách.... a upřímně, bylo něco z toho pro děj tak podstatné, že to v knize prostě muselo být? Nemyslím si...).
Shrnuto... námět originální, ale provedení pokulhává. 3,5*

10.05.2021 4 z 5