lencin lencin komentáře u knih

Krajiny zjevení Krajiny zjevení Václav Vokolek

Síla krajiny v různých dobách - v minulosti (rok 1849) i současnosti. Chvílemi jsem se ztrácela, ale bylo pro mě zajímavé přemýšlet o spiritualitě dříve a dnes.

17.06.2022 3 z 5

Výborná kniha. Forma krátkých příběhů dle vzpomínek doplněná fakty mi vyhovala a četla se jedním dechem.

01.06.2022 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Vynikající kniha. Stejně jako předcházející kniha, Zulejka otevírá oči, mě i tato nadchla. O povolžských Němcích jsem toho moc nevěděla. Díky této knize se to změnilo a já se dostala k dalším střípkům obrazů ze sovětské historie. Doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Výborný příběh. Život řeckých uprchlíků v socialistickém ( i porevolučním) Československu. Velmi čtivé a zajímavé.

26.05.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

KT je moje oblíbená autorka. Její Gerta i Bohyně se navždy zapsaly do mé čtenářské paměti.

Bílá voda je pro mě také velmi vysoko, ale moje top to není. Obdivuju obrovské množství prostudovaných materiálů a vytrvalost při zpracování těžkého tématu. Knihu jsem četla jedním dechem a jen nerada odkládala. Přesto se mi při dočítání této knihy objevila taková zadní myšlenka. Proč tak dokonale propojené osudy? A ta myšlenka bohužel zůstala i po dočtení. Z mého pohledu jsou osudy (až zbytečně) pospojované, a tak působí trochu překombinovaně.
Ale i tak úžasný čtenářský zážitek.

23.05.2022 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Krásná a silná kniha. Zamyšlení nad náboženstvím, jeho podobami a jeho význam pro člověka.

21.05.2022 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Příběh Very a Anny, žen, které od sebe dělí mnoho let, ale přesto mají i leccos společného. Silný příběh o zákrutách lidských životů.

30.04.2022 5 z 5

Být sama sebou Být sama sebou Veronika Vieweghová

Osobní příběh paní Veroniky. Snaha vypořádat se se svým životem vypsáním svého příběhu. Obsah byl pro mě celkem zajímavý, ale vadila mi forma, kniha byla jazykově chudá a vložené citáty působily trochu chaoticky.

28.04.2022 2 z 5

Hranice lesa Hranice lesa Vratislav Kadlec

Povídky nejsou můj šálek kávy. Ale slyšela jsem rozhovor s autorem a zaujala mě ukázka. A celkově to nebylo vůbec špatné. Nejvíc se mi líbila Hranice lesa a Rosný bod

26.04.2022 3 z 5

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

Velmi oceňuji styl psaní. Děsivě krásné.

20.04.2022 5 z 5

Polarita života Polarita života Marie Mihulová

Zajímavý pohled.
Některé dvojice byly pro mě velmi silné a oslovily mě, některé mi přišly banální. Celkově jsem si ráda přečetla a zamyslela se.

13.04.2022 4 z 5

Ježíš - vnitřní učitel Ježíš - vnitřní učitel Laurence Freeman

"A za koho mě považujete vy?"

Maranatha.

Velmi dobrá a zajímavá kniha i pro mě, nekřesťana sice, leč člověka hledajícího a toužícího po hluboké spiritualitě.
Velmi silné.

12.04.2022 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Zajímavé rozhovory, které mi vysvětlily řadu neznámých queer pojmů. Mám moc ráda rozhovory F. Titlbacha v DeníkuN a moc se mi líbila i tato kniha. Doporučuju.

19.03.2022 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Poselství knihy je velmi silné. Vždy, v každém okamžiku svého života máme možnost volby. Volby, jak se k situaci postavíme. A dokud žijeme, tak máme naději.

05.03.2022 5 z 5

Devátý dotek Devátý dotek Mirka Šimková

Nejvíc mě ohromila statečnost a hned pak také odvaha paní Mirky sdílet veřejně své myšlenky a názory. Neskrývá se za nikoho jiného a jde s kůží na trh.
A název, tak ten mě zasáhl opravdu silně.
Myslím, že kniha má význam nejen pro ni jako terapie, ale i pro čtenáře jako námět k zamyšlení. Pro mě určitě. Díky.

22.02.2022 4 z 5

Jóga pozornosti Jóga pozornosti Eduard Tomáš

Silné čtení, ale asi teď ne pro mě to pravé. Cítím pravdu i hloubku, ale neumím se napojit. Věřím, že se jednoho dne přiblížím.

20.02.2022 3 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Četla jsem většinu jednotlivých dílů v DeníkuN, přesto jsem si chtěla přečíst i jako knihu. A nelituju. Jako celek se mi líbilo ještě víc a přiblížilo mi to neznámou Ameriku z jiné strany. Pro mě přínosné.

30.01.2022 5 z 5

Malá cvičení v bezohlednosti Malá cvičení v bezohlednosti Drahomíra Pithartová

Krásné povídky, které se ke mně dostaly jen shodou okolností. A jsem za to ráda. Bylo to milé čtení. Nejvíc mě zasáhly povídky Milí přátelé (stejná konverzace očima manželky i manžela, a taky pejsek Šmudla) a Vánoční příběh (věci po Němcích, Blaženka). Jemné a přitom hluboké.

29.01.2022 5 z 5

Jít krást koně Jít krást koně Per Petterson

Jímavé a hluboké. Starý muž bilancuje svůj život, vrací se ve svých vzpomínkách do doby kolem svých 15 let. Nic není doslovně vysvětleno, čtenář je nucen číst mezi řádky a vytvořit si svoji verzi, jak se příběh mohl stát.

22.01.2022 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Kniha se mi líbila,ale pořád jsem měla pocit, že se odehrává v jiné, starší době. Zaujalo mě,jak detailně byly popisované pocity a prožitky obou hlavních hrdinů.

06.01.2022 4 z 5