LBZ LBZ komentáře u knih

Smutek andělů Smutek andělů Jón Kalman Stefánsson

První díl se mi hodně líbil. Tady ten druhý je z větší části "road movie" ve sněhu, větru a zimě občas proložená nějakou myšlenkou. Je to opravdu dlouhé a už mě to místy dost nebavilo. Navíc i kdyby byly podmínky jen z poloviny takové, jak jsou popisované, tak by už dávno zehynuli i všichni příslušníci elitních jednotek námořní pěchoty... :-/

04.03.2018 3 z 5

Mandľovník Mandľovník Michelle Cohen Corasanti

Chápu autorčin (jistě chválihodný) celkový záměr. Bohužel zpracování mi přišlo velmi nepravděpodobné a to až tak, že jsem knihu odložil. Nesrovnalosti jsou z mého pohledu věcné (kazetový magnetofon v roce 1966 či hadičky a monitory! u lůžka nemocného někdy v roce 1960 kdesi u hranic s Jordánskem) ale i obsahové - bratr hlavního hrdiny má závažné chronické zdravotní problémy (nemůže ani sejít z kopce), ale to mu nebrání se najenou objevit u bratra ve vzdáleném Jeruzálemně. :-/ Osobně potřeji nějakou rozumnou dávku uvěřitelnosti příběhu...

10.09.2017 1 z 5

Zapálený Zapálený John O'Leary

Pan O´Leary prokázal mimořádnou vůli. Jeho rodina a přátelého ho skvěle podporovali. Knížka je hodně o procesu, jak se s následky nehody vyrovnával. Pro mě trošku moc "americké" + s křesťanskými prvky.

14.07.2017 3 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

Tohle bohužel opravdu není pro mě. Vzdal jsem to po 75 stranách marného boje. Nezaujalo mě ani téma a ani zpracování. :-/

28.02.2016 1 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Z mého pohledu je trilogie opravdu hodně dlouhá - těšil jsem se, že budu mít knížku přečtenou/z krku. :-( Přídání třetí osoby se mi líbilo a bylo zajímavé si všímat, jak se osudy proplétají. Líbil se mi taky Tamara, jako naprostý profesionál.
Murakami předvádí svoji fantazii, což pro mě osobně není zase takové terno a dle mého to celkově za 1200 stran nestálo. :-(

12.12.2015 3 z 5

Syn větru a prsatý muž Syn větru a prsatý muž Josef Formánek

Moc veselé čtení to není. Hlavní postava/autor je hlavně zklamaná ze zanikání kultury, kterou měl rád. Je možné, že domorodci byli šťastnější s jejich původní kulturou, ale osobně si nemyslím, že bychom si měli přát, aby pro nás zůstali jako skanzen na úrovni doby kamenné.

06.01.2015 4 z 5

Poslední drakobijce Poslední drakobijce Jasper Fforde

Autor jako ve svých dalších knihách ukazuje, že má velkou fantazii a schopnost vystavět zajímavý příběh. Na rozdíl od jiných recenzentů jsem neměl žádný problém s rozjezdem příběhu - od počátku mi přišel děj zajímavý a vtipný. Kdyby to šlo, tak bych dal 90%. :-)

02.01.2015 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi nežné a citlivé zpracování základů buddhismu. Některým složitějším životním tématům se ovšem autor vyhnul. :-)

28.12.2014 4 z 5

Deník z cesty do východní Indie Deník z cesty do východní Indie Robert Chasles

Hodně zajímavý náhled na 17. století - jak to v té době reálně chodilo. Například akceptace jiných náboženských náhledů byla nulová, doprava byly extrémně složitá pokud byly lodě závislé čistě na větru, zaocenské plavby znamenaly obrovské lidské ztráty, nenávist mezi národy byla naprosto běžná... stojí za přečtení, už je proto, aby si člověk připomněl, v jak dobré době žijeme. :-)

26.06.2014 5 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Skvěle napsané. Knížka je poskládaná z příběhů, které se na TdF odehrály. Zajímavé i pro necyklistu. :-)

21.04.2014 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Hodně zajímavý a originální koncept, který skrývá zajímavé myšlenky.

29.03.2014 5 z 5

Na brzkou shledanou, Teheráne Na brzkou shledanou, Teheráne Anne Ameri-Siemens

Život v Iránu za šáha, v průběhu revoluce a po ní z pohledu princezny jednoho kočovného kmene. Určitě rozšiřuje obzory. Na druhou stranu je politicky značně nevyvážená a je asi dobré se podívat i na nějaké jiné zdroje.

01.03.2014 4 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Moje první a asi poslední knížka od tohoto autora. Z mého pohledu se autorovi moc nepodařilo napsat knížku strhujícím způsobem :-(, což je obvykle hlavní klad tohoto typu knih.

01.03.2014 2 z 5

Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Natasha Solomons

Pan Rosenblum je velmi vytrvalý a nakonec i de facto úspěšný. Z mého pohledu moc pěkné vykreslení Anglie.

02.02.2014 4 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Pro mě trošku zklamání. Myslím, že pan Kohout je skvělý spisovatel a jeho knihy mám rád. Knížka je z mého pohledu čtivá, ale myslím, že se autor nechal strhnout, a humanismus a toleranci prosazuje příliš okatě.
Můj pohled může být negativně ovlivněn tím, že jsem udělal právě kvůli autorovi výjmku a četl jsem detektivku asi po 25 letech. :-)

02.02.2014 3 z 5

Bůh nikdy nemrká Bůh nikdy nemrká Regina Brett

Autorka příkladem toho, jak těžké životní situace mohou pomoci k osobnímu růstu. Některé zajímavé náhledy - potkala-li vás životní "katastrofa" bude na tom za 5 let opravdu záležet? :-) Celkově hodně "americké" + křesťanské hodnoty.

07.01.2014 3 z 5

Strážce času Strážce času Mitch Albom

Originální nápad. Některé myšlenky zajímavé.

04.01.2014 4 z 5

Sebepoznání, sebeřízení a stres Sebepoznání, sebeřízení a stres Jiří Plamínek

Velmi netradiční zpracování - autor má vždy na jedné straně schéma a na protilehlé komentář. Některé postřehy hodně zajímavé.

30.12.2013 4 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Hlavní (dospělé) postavy chovají z mého pohledu zcela nevěrohodně (iracionálně) a psychologie postav je divná. Celá kniha na mě působila, že byla jen vystavená na efekt - aby byl zajímavý přiběh. Což se odráží na mém hodnocení.

05.10.2022 2 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Přišlo mi to až dokumentární v pozitivním slova smyslu. Psychologicky hodně zájimavé. Forma místy náročná (dialogy se téměř nevyskytují) - je to jen souvislý text. 40 stran méně by mi nevadilo. :-)

30.05.2019 4 z 5