Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Rukavička - Ukrajinské národní pohádky Rukavička - Ukrajinské národní pohádky neznámý - neuveden

Malý formát do dětských ručiček, krásné ilustrace, zajímavé pohádky - některé dost podobně těm naším, jiné trochu zvláštní... Smutné i veselé, strašidelné i legrační... Hodně veršů je zpřístupňuje i menším dětem.

04.03.2023 5 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Začnu tím, co mě na knize oslovilo. Nejhezčí je to prostředí, nekonečná tajga, sníh, mráz, takové to kouzlo ruského folkloru a pohádek, které je zjevně zdrojem inspirace pro království, v němž hlavní hrdinka žije. Tohle prostředí má ale svá úskalí, jelikož je pak dost těžko uvěřitelné, že jsou v něm hrdinové schopni přežít to,co pro ně autorka připravila. No a kromě toho je tam trochu zmatek v tom, kdy už sníh je, kdy asi není, protože ten první má teprve začít padat, kdy něco kvete... Takže je to takové nedotažené. Magie se povedla, i když se o ní v prvním díle dozvíme jen málo (a doufám, že se s ní v dalších dílech Ana naučí pracovat a dozvíme se o ní víc). No a co mě paradoxně rušilo nejvíc bylo to, že je celý příběh tak plný akce, že není ani chvilka si vydechnout. Když už je prostor a hrdinové pár dní někam cestují, tak se to jednoduše vynechá - pak není divu, že se vztah Anny a Ramsona zdá poněkud podivný a slow burn. Hrdinové jednají hodně naivně, což je u Any uvěřitelné, u Ramsona ale spíš ne. V textu je taky plno překlepů. Závěrečný zvrat je ale fajn. Takže sečteno a podtrženo: má to nesporné klady, ale i nedostatky.

05.09.2022 3 z 5

Správce Správce Harold Pinter

Je to hlavně o postavách a komunikaci, nikoli o ději samotném. Vlastně se tam nic moc neděje, ale i na tak málem prostoru lze nahlédnout hluboko do psychologie všech tří aktérů. Překvapivě dobře se to četlo a byla jsem ráda za ten konec.

31.05.2022 4 z 5

Světy bez hranic Světy bez hranic Bertil Mårtensson

Působí to na mě spíš jako dlouhá povídka... nicméně moc dobrá. Autor podle mého názoru exceluje v popisu přírody svého světa, podobně je tomu u pocitů hlavního hrdiny i vytváření napětí. Prostor má ale v podstatě jen hlavní hrdina - i proto je to za mě spíš povídka. Nepochybuji o tom, že ve větším formátu by autor zvládl obdobně prokreslit i další postavy. Děj se odehrává v horizontu dní a týdnů a pokládá spoustu a spoustu nezodpovězených a pravděpodobně i nezodpověditelných otázek. Moc by mě zajímalo, jaké by to mělo pokračování. Poprvé jsem to četla jako dítě a už tehdy mě to dost uchvátilo. Takové moje entrée do fantasy a sci-fi literatury. Možná mi z toho zůstalo to nadšení při objevování nových světů v knihách a odhalování toho, jak fungují (právě to mám na sci-fi a fantasy vlastně úplně nejvíc ráda).

31.03.2022 4 z 5

Pohádky z Chodska Pohádky z Chodska * antologie

Je to výběr klasických i lokálních, méně známých pohádek, jak ostatně napovídá sám název. Rozhodně ale stojí za přečtení. V dospělosti si sice člověk pomyslí, že skalníka asi viděl ten, kdo si na hyjtě pořádně přihnul, ale i tak se ty příběhy moc hezky čtou a poslouchají. Pokud hledáte něco "klasicky neklasického," sáhněte po této pohádkové knize.

06.01.2021 5 z 5

Mary Bartonová Mary Bartonová Elizabeth Gaskell

Necelá první polovina knihy je věnována popisu života pracující třídy v Manchesteru, jejich radostem, strastem, představení postav a jejich motivací. Pak vše přechází do čistokrevné viktoriánské romance, kdy vznikají zdánlivě nepřekonatelné překážky a hlavní hrdinka je s nasazením vlastního fyzického i duševního zdraví překonává. Kromě toho takhle část obsahuje i kapitolu s popisem soudního líčení, fungování vyšetřování, poroty, právního zastoupení atd. Takže na své si přijde poměrně široká skupina čtenářů. Za mě to mohlo skončit už po tomto soudu, protože autorčino všeobjímající smíření nakonec bylo na můj vkus až příliš idealistické a naivní.

15.04.2020 3 z 5

Hra o tebe Hra o tebe Neil Gaiman

Tento díl mě hodně bavil, bylo to napínavé, děsivé, tajemné, dojemné...prostě příběh o snech a o světech, kam se každý někdy vydává. Když jsem knihu poprvé prolistovala, říkala jsem si, že ty barvy jsou takové divné ale nakonec jsem naznala, že se to k tomu příběhu sen/realita docela hodí.

01.07.2019 5 z 5

Běhej, nebo zemři Běhej, nebo zemři Kilian Jornet

Žádnou jinou knihu o běhání jsem zatím nečetla, takže nemohu srovnávat. Ale řekla bych, že tato kniha je spíš než o běhu samotném o subjektivních pocitech a prožitcích autora. Je v ní popsáno několik závodů i jiných počinů (přeběh Pyrenejí nebo výběh na Kilimandžáro), ale vždycky jde hlavně o Kilianův prožitek. Takže pokud chcete vědět, jaký "blázen" je takový světově známý ultratrail běžec, pak Vám tato kniha poskytne barvitý obrázek. Mě na té smrští jeho pocitů nejvíc zaujal kontrast mezi neustálou touhou posouvat hranice a vítězit a zároveň úctou a jistou pokorou k přírodě. No a taky to, že když už si zvolil určitý styl života, nesedí a nelituje toho, co mohlo být, kdyby se rozhodl jinak.

18.04.2019 3 z 5