LadyCotton LadyCotton komentáře u knih

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

K této knize je nutné přistupovat jako k historické beletrii, nikoliv jako ke skutečnému osobnímu příběhu či literatuře faktu. Bohužel autor knihy již nežije, takže se nemůžeme dozvědět kolik toho z vyprávění paní Sosnarové si upravil.
Četla jsem studii historika pana Hradílka, který uvádí, že tento příběh není pravdivý, a že si ho paní Sosnová celý vymyslela kvůli penězům. Nicméně i v této studii je pár věcí, které také zcela nejsou zcela přesné - jako například tvrzení, že její matka kolaborovala s Němci a proto koncem války utekly do SSSR (důvěryhodný důkaz je na to kde?) nebo jakési důkladné/záměrné "zesměšňování" autora knihy (autor údajně psal několik desítek let komunistickou propagandistickou literaturu, či napsal 2 díly seriálu Majora Zemana -a to jako značí jako co?). Ve své podstatě hlavní argument pro své tvrzení, že ona lže, je ten, že na to, že byla v Gulagu nemá žádné doklady (což jako ok, ale zcela upřímně: získávání věrohodných ruských archivních materiálů je i dnes relativně utopie).

Zpět ale ke knize. Ta vypráví příběh 14ti leté dívky z Brna, jejíchž matka je Ruska, která utekla po první světové válce před Sověty do Čech, kde se vdala (a rozvedla) a měla 2 děti. Koncem 2. světové války, kdy do Brna dorazí Sovětská armáda, jsou Věra a její sestra s matkou odvedeny a následně jsou deportovány do SSSR, kde postupně prochází různými druhy nucených prací... Stráví tam několik let a přesto pořád bojují o vrácení zpět domů - do Československa. V 50. letech, kdy se už režim lehce uvolní, to vypadá s jejich návratem nadějněji, ale problém je, že nemají žádné doklady - takže Československo je nechce (nemají doklad o tom, že jsou Čechoslovačky), a SSSR prakticky už také ne.
Kniha se čte relativně rychle. Není ani nikterak obsáhlá.

Nemá cenu při četbě řešit, jestli ten příběh je nebo není podle pravdy. Berte to jako příběh, který se mohl odehrát. Věřím, že autor se nesnažil ani tak o 100% autentičnost příběhu, jako spíše o jeho poslání... Hodnoťte knihu - ne chování&přístup paní Sosnarové za posledních 20 let.

20.04.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přiznám se, že moc nechápu proč je to povinná četba už na základní škole. Na ZŠ mne kniha nebavila, dnes jsem pochopila proč - pro dětského čtenáře je to relativně těžká kniha ("filozofující").
Věřím, že každý dospělý si knihu vychutná.
Vřele mohu doporučit vydání & nový překlad od nakl. Rybka Publishers - je to v původní úpravě, v souladu s přáním a uměleckým záměrem autora (vč. jeho vlastních kreseb).

10.02.2021 4 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Mě se knížka líbila - pokud jste se někdy snažili seznámit pomocí seznamovací appky, rozhodně se ve spoustě situací poznáte :-) Mě navíc pobavilo i IT prostředí, jelikož je mi blízké. Knížka mě rozhodně pobavila.
Je to klasická, nenáročná oddechovka. Nečekejte hluboký příběh, jen rychle plynoucí příběh, který skončí (jak jinak než) dobře :-)

27.01.2021 4 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Kniha se mi docela líbila a to i přes to, že jsem jí četla dost dlouho. Zajímavý příběh německé rodiny na konci 2. světové války.
Knihu můžete buď přečíst a těšit se na další díl (který se bude odehrávat o 6 let později) a nebo jí jednoduše přečtete a nebudete postavy už dál řešit. První díl ságy je totiž dobře zakončen, autorka dává čtenářům možnost volby.
Pokud máte rádi film/knihy typu Ptáci v trní, určitě si knihu nebojte přečíst :)

26.08.2020 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Roman není ani tak o salonu pani Podolské jako spíše romanem z 50. let. Místy je až depresivní, hlavně v případě když si uvědomíte, že jsme se my jako národ prakticky vůbec nezměnili :-(
Tuto knihu by si měly přečíst čtenářky nejen z generace 55+ (je to o jejich rodičích) ale i podstatně mladší...
Dějová linka je stavěná z vícero hlavních hrdinů, ale jejich příběhy se přirozeně prolínají, text se čte dobře...

02.06.2020 4 z 5

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi Jeremy Dronfield

Velmi silná (emotivní) kniha o osudech židovské rodiny, jejichž členové si prošli těmi nejhoršími KT. Kniha popisuje i to, jak bylo těžké se po konci války vrátit zpět k "normálu"

15.03.2020 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Těžko říct zda-li je tato kniha spíše knihou motivační nebo biografií ženy, které přežila holocaust. Je to obojí. Ani se nedá říct, že by kniha byla půlka vyprávění o holocaustu a půlka o životě po něm... Všechno se tak přirozeně prolíná.
Knihu bych doporučila aby lékaři dávali svým pacientům místo antidepresiv. Protože jakákoliv životní situace je o tom, že MÁME NA VYBRANOU...

01.01.2020 4 z 5

Den, kdy jsem zahlídla lásku Den, kdy jsem zahlídla lásku Josie Silver

Knížka nezklamala - romantická oddychovka. Je sice pravda, že počátek byl poněkud táhlejší, ale jak čas (respektive stránky) ubíhaly, do příběhu jste se začetly a nevnímali jste svět kolem sebe :) Styl autorky je čtivý, hlavní hrdinka mne často bavila svými hláškami. Anotace sedí. Nemyslím si, že se jedná o klasickou vánoční romanci - ono těch Vánoc tam moc není, jelikož se děj odehrává během 10ti let :-)

26.12.2019 4 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity... Zpočátku to bylo fajn - styl autora je čtivý, rychle vás to vtáhne a jste dokonce i ochotni nakladatelství odpustit stylistické chyby. Velice čtivá, naučná literatura. Jenomže pak jsem dočetla k pasáži o třech potápěčích, kteří se vydali do útrob elektrárny zaplavených radioaktivní vodou otevřít ventily... autor tvrdí (je tam odkaz i na zdroj), že všichni 3 potápěči zemřeli... V seriálu HBO byla informace o tom, že přežili... Na internetu jsou snadno dohledatelné informace o tom, že dva z nich doposud žijí, třetí relativně nedávno zemřel... A v tu chvíli jsem knize (respektive autorovi) přestala věřit. I když jsem četla dál - se stejnou vervou jako předtím, pořád ve mě hlodal červíček - co je v knize ještě lež a co ne...

04.08.2019 3 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Zcela souhlasím s komentářem níže. Ačkoliv se kniha poměrně snadno a rychle čte, tak příběh jako takový je tak strašně absurdní, plochý... že ani nemáte chuť vyhledat si informaci o tom, zda-li je to celé fikce nebo jestli to bylo alespoň trochu inspirováno skutečným příběhem.
Nepřišlo mi to ani jako román - spíš jako kdyby to napsal novinář z Blesku :-(

16.07.2019 2 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Pokud se vám nelíbila kniha Tatér z Osvětimi, kvůli tomu, že tam Osvětim byla popisována jako letní tábor, tak od Osvětimské ukolébavky také nečekejte zázraky.
Jen pro představu: Cikáni byly hned po Židech pro Němce odpad-nenáviděný rasový nepřítel č. 2. Tudíž německá žena, která si vzala cikána "už nebyla Němka". Nemyslím si tedy, že by s ní Mengele mluvil a choval se k ní tak jako je v knize popisováno.
Cikánský tábor v Osvětimi měl 32 dřevěných baráku, každý pro cca 300-400 lidí, ve skutečnosti se jich v jednom tísnilo 1000-1200. Jedinou výhodu, kterou oproti Židům měli, bylo to, že nebyli zařazováni do pracovních komand a rodiny mohly žít pospolu...
To jsem jaksi z knihy necítila - naopak jsem se dočetla, že děti měly narozeninovou oslavu s čokoládovým dortem, o Vánocích měly vánoční besídku apod. Ředitelka školky a školy (hlavní hrdinka) musela matky prosit aby své děti nachystaly a oblékly (jako kdyby bylo do čeho) a pustily je do školy.
Příběh Helene rozhodně stojí za vyprávění, a i když lze ocenit autorovu snahu o vysvětlení historických faktů (na konci knihy), tak nelze ocenit jeho styl psaní. Já čtu knihy o holocaustu spousty let, přečetla jsem jich desítky... Tomuto autorovi jsem ale (poměrně často) nevěřila, že vypráví příběh z Osvětimi... Příběh se čte sice rychle, je ale takový... plochý, byť smutný.

26.06.2019 3 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Irena Obermannová

Zoufalý pokus zoufalé ženy o literaturu. Děj o ničem - je to nudné, fádní (jen samé fňukání). Styl psaní žáka ZŠ. Hvězdičku si snad zaslouží jen obálka J.Saudka.
Docela dlouho jsem přemýšlela, komu se tato kniha asi líbí (kdo je cílová skupina)... došla jsem k závěru, že snad nějaké ortodoxní fanynce nekonečných seriálů typu Ordinace/Ulice.

12.06.2019 odpad!

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příjemné oddechové čtení, které kromě romantiky nabízí i podrobnější (hlubší) vysvětlení fenoménu hygge. Navíc během četby máte pocit, že letos musíte akutně navštívit dánskou metropoli :-)
Kniha se čte velmi rychle, postavy jsou sympatické.

16.03.2019 5 z 5

Rose pod palbou Rose pod palbou Elizabeth Wein

Verity se mi nelíbila, Rose jsem četla jedním dechem (jen přiznávám, že básničky jsem vesměs přeskakovala).
Velice pěkně napsaná kniha o nepěkných věcech. Líbilo se mi, že autorka otevřela komnatu s názvem pilotky za 2. světové války.
Děj pěkně odsýpal, v půlce knížky jsem si říkala co asi tak bude v té druhé půlce, autorka nezklamala.

17.12.2018 5 z 5

Tak toto skutečně nešlo. Ačkoliv jsem se na knížku od Dominika Landsmana poměrně těšila, dala jsem jen pár kapitol a poté knihu znechuceně odložila do batohu.
I když vezmu v potaz, že autoři to psali (snad) s velkou nadsázkou, tak mi tento druh primitivního humoru alá Kameňák/Babovřesky skutečně nesedí. A to nemluvím o snaze autorů dát do textu co nejvíce "cool hlášky".

21.08.2018 odpad!

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Výborná kniha. I když jsem před koupí (a čtením) měla mírné obavy z toho, že to bude jen další novela známé autorky, která si chce napsáním ještě dalšího dílu k úspěšné sérii vylepšit rozpočet, mé obavy byly zbytečné.
Kniha Čtyřka má v sérii Divergence své pevné místo. Nečekejte od knihy pokračování. Naopak - autorka v knize píše o minulosti Čtyřky. Dozvíte se tak, jak se dostal k Neohroženým, jak se "měli rádi" s Ericem už od prvního dne (a proč) a mnohé další užitečné věci, které vaše poznatky k sérii doplní...
závěrečná část knihy, kde autorka rozepsala pár scén z Divergence ze Čtyřkova pohledu, je velmi povedená...
Kniha má ovšem jedno negativum: je moc krátká :-)

16.12.2014 5 z 5

My dokonalé My dokonalé Klára Mandausová

Přijemná kniha plná fejetonů z každodenního života ženy.
Na dovolenou popř. na dlouhé cesty/zimní večery proč ne
Doporučuji hlavně ženám 40+

12.06.2023 4 z 5

Vzpomínky na Ukrajinu Vzpomínky na Ukrajinu Chrystyna Lucyk-Berger

Kniha mne velice mile překvapila. Autorka je americká Ukrajinka a motivy povídek jsou inspirované vyprávěním jejích příbuzných & známých.
Kniha se četla velice rychle a čtivě.
Velice zajímavý pohled na události 2. světové války z pohledu ukrajinského lidu.

08.06.2023 5 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Oddechová romantika na dovču nebo na dlouhé zimní večery. Milé, nenáročné čtení.

24.06.2022 4 z 5

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Velice zajímavá knížka ,velmi inspirativní (a nejen pro teenagery). Četla se velmi pohodlně.
Pokud se vám líbí knihy alá Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, bez obav si přečtěte i www.bez-bot.cz
Zcela upřímně bych jí klidně zařadila mezi povinnou četbu na ZŠ.

24.06.2022 4 z 5