Laaca Laaca komentáře u knih

Našlo se koťátko! Našlo se koťátko! Sue Mongredien

Perfektní na čtení dceři před spaním. Ale velká škoda odfláknuté korektury překladu. Tolik chyb v textu jako překlepy nebo nesprávně složené věty, to se jen tak nevidí.

07.12.2020 4 z 5

Hadži Murat Hadži Murat Lev Nikolajevič Tolstoj

Kniha od ruského spisovatele s neruským hrdinou, který nesnáší Rusy, ale dočasně s nimi musí spolupracovat. Ukazuje se ale, že pořádní parchanti jsou ale i militanti ímáma Šamila. Těžko pak volit menší zlo.
Co trochu vadí při čtení, je nesrozumitelnost historie Hadži Murata. Co se ale děje v přítomnosti, to už je srozumitelné dobře.

06.09.2020 3 z 5

Génius moci Arnošt Dědyš aneb Milovaný diktátor Génius moci Arnošt Dědyš aneb Milovaný diktátor Ladislav Lacina

Pohádka o tom, jak Andrej Babiš k moci a penězům přišel. Netuším, nakolik je to podle pravdy a nakolik vybájené. Tak nějak mi to ale bylo jedno. Obsah knihy (nechce se mi použít slovo děj) je vlastně krok za krokem vypsaná posloupnost, jak si sociopat plní sny o moci. Velmi nekomplikované čtení, beze zvratů a bez napětí. Tím, jak je kniha psaná prostince, tak se vlastně dobře a rychle čte. Přečetl jsem ji normálně doma, ale takový matroš se hodí spíš do čekárny k zubaři nebo na nádraží. Slátanina to není, ale slabota ano.

06.03.2020 2 z 5

Svatá kniha vlkodlaka Svatá kniha vlkodlaka Viktor Pelevin

Střídají se zajímavé pasáže s nudnými. Po celou knihu jsem si nějak nedokázal oblíbit ani jednu postavu. Jakoby budhistické učení lišek knize škodí - mělo být scvrknuto na podstatně menší prostor. Naopak je prima vysvětlení, jak to "doopravdy" bylo s některými historickými událostmi. Jakože pejsek lajka nebyl jentak nějaký pejsek, ale psí vlkodlak, jak vlastně funguje těžba ropy v ruské arktidě a podobně...

09.02.2020 3 z 5

Planeta tří sluncí Planeta tří sluncí Vladimír Babula

Dvakrát jsem ji četl v dětství, ale i přes tu dobu si ji pamatuju velmi dobře a jsem si celkem jistý, že kdybych si ji přečetl teď, potřetí, že by se mi knížka líbila pořád.

04.07.2019 4 z 5

Faustovy děti Faustovy děti Jan Bažant

Kniha, kde spisovatel měl nápady, stylistika mu celkem šlape, ale děj románu překombinoval, v jednotlivých zápletkách se utopil a vedení příběhu jednoduše nezvládl. Ani postavy pochválit nelze. Mefistofeles měl působit jako trochu poťouchlý démon, ale vylezla z toho rozplizlá karikatura. Ostatní postavy dopadly ještě hůře. Škoda, že si autor po dopsání knihy nedal delší kritickou pauzu, třeba rok, a po tomto odstupu děj neseškrtal a neučesal. Výrazně by to bylo prospělo, protože potenciál tu byl.

03.07.2019 2 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Ne tak dechberoucí jako románové knihy, ale přesto velmi pěkné povídky o daleko podivnějších lidech než v sirotčinci.

19.10.2018 4 z 5

Práce s chybami Práce s chybami Jurij Poljakov

Školu jsem zažil "jenom" jako žák či student, za katedrou jsem nikdy nestál. Přesto jsem měl dojem, že útrapy učitelského sboru v knize, odehrávající se v SSSR v polovině 80.let, že jsou úplně stejné jako problémy u nás v současnosti. Jen my máme navíc to multikulti běsnění a ideologie je trochu jiná. Mezi řádky je v knize pěkně vidět, že společnost v SSSR v dané době byla hodně zahleděná na úspěchy v minulosti, a vpředu už lidé moc perspektivy neviděli.
Autor, nebo snad spíše překladatel, má skvělý cit na slova a ve všech polohách jazyka (formální/hovorový/řeč dětí) vše zní úplně přirozeně.

13.08.2017 5 z 5