Kvetak1994 Kvetak1994 komentáře u knih

Kursk Ztracená pýcha Ruska Kursk Ztracená pýcha Ruska Peter Truscott

Děsivý příběh katastrofy Kursku jsem si vybral i proto, abych lépe pochopil jak to v Rusku chodí i s ohledem k nynější situaci na Ukrajině.
Mlžit, lhát, shazovat obvinění na všechny strany a absolutní neschopnost přiznat chybu - z toho člověku běhá mráz po zádech, v Rusku se evidentně dodnes nic nezměnilo.
Jednu hvězdu z hodnocení ubírám za mnohdy až příliš odborné informace o vojenské technice, které laikovi nic neřeknou a zároveň za to, že obsah knihy se několikrát vzdálil od tématu Kursku právě k vojenským skutečnostem o Británii, USA a dalším, jenž mi přišli poněkud zbytečné.
Následná část o politickém vzestupu samotného Putina mě přesvědčila v tom, že vše co hlásá nyní, hlásal odjakživa, takže byla jen otázka času kdy se to pokusí uskutečnit, nic to však nemění na tom, že je to sebestředný šílenec, bez kapky soucitu.
Sláva Ukrajině!

31.03.2022 4 z 5

Lidové povídky ze Slovácka Lidové povídky ze Slovácka Václav Frolec

Krásná kniha krátkých příběhů a pohádek ze Slovácka. Určitě nemůžeme srovnávat se Slovácko sa súdí aj nesúdí, ale i tak mají příběhy své kouzlu. Příjemné čtení s mnohdy vtipnými zápletkami, například se v jedné povídce dozvíme, že víno je na Moravě proto, že Bůh s Ježíšem šli náhodou kolem a lidé na ně byli hodní, takže dostali vinou révu jako vděk.

18.04.2021 5 z 5

O zlatém člověku O zlatém člověku Jan Neruda

Důvod, proč knize nemohu dát plné hodnocení je právě jeji první část - Týden v tichém domě. Jiným to snad vadit nebude, ale na můj vkus se tam vyskytovalo příliš mnoho postav na malém prostoru, tudíž to často mátlo a ztrácel jsem souvislosti v ději.
Povídky malostranské - k tomu asi není co říct, literární klasika.
Rozpomínky z dětství mě však okouzlili, svět v pohledu dítěte byl krásně milý, naivní a tajemný.
Trhani mi pak stylem psaní připomněli mého oblíbence Steinbecka, železniční dělníci jež se zuby nehty protloukají životem si mě zcela získali. Byla to taková velmi příjemná tečka za celou knihou.

18.04.2021 4 z 5