Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Zemí Škipetarů Zemí Škipetarů Karel May

Krásná nostalgie dětství. Knihou Zemí Škipetarů pokračuje hexalogie Ve stínu pádišáha, která představuje jedno z nejlepších děl Karla Maye. Příběh pokračuje tam, kde skončil předešlý díl. Kara a jeho přátelé pokračují v boji s Mübarekem. Pronásledují ho až do Skopje a Severní Makedonii. Cestou musí projít přes nebezpečné Škipetery (Albánce), podplacené turecké četníky a soudce až se nakonec opět utkávají s Mübarekem. Mübarek se sice zraněn, ale dál i s tajemným Žutem uniká. Příběh graduje a dostává se do finální fáze. Na motivy tohoto románového cyklu vznikly i tři filmy, které sice kvalitou knihám nedosahují, ale mají skvostné herecké obsazení: Lex Barker jako Kara ben Nemsí, Ralf Wolter jako Hádží Halef Omar al Gossarah a Marie Versini coby hlavní ženská hrdinka každého tohoto příběhu.

03.07.2023 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Skvělá napínavá detektivka. Vrah je sice docela dlouho znám předem než ho odhalí, ale skvělý vstup do románů o policistech z 87. revíru. Násilí je zde naturalistické avšak ne bezdůvodné, jak ho můžeme vidět z severských kriminálkách. Naopak, postupy zdejších kriminalistů odpovídá skutečnosti a podléhá přísné logice a příkazům.

17.07.2021 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Jedna z knížek mého dětství.

30.06.2021 5 z 5

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Úžasné Čapkovy detektivní povídky. I když trochu krátké. Ale krásně vyřešené pragmatismem.

25.06.2021 5 z 5

Opona: Poslední případ Hercula Poirota Opona: Poslední případ Hercula Poirota Agatha Christie

Opona je sice Posledním případem Hercula Poirota, ale zároveň je to i případ nejsmutnější a nejděsivější. Poprvé tu máme u Agathy Christie vraha, kterého nemá Hercule Poirot šanci dostat na šibenici. Má tu jednoho ze svých nejtěžších protivníků - psychologického vraha. Je to také jedna z mála knih, kdy autorka sází hlavně na nostalgii čtenářů. A daří se jí to. Rozhovory Hercula Poirota a kapitána Hastingse jsou dokonalé a svým způsobem i dojemné. Případ sice není složité rozluštit, ale je krásné ho číst. Musím připomenout i herkulovský výkon Davida Sucheta ve filmové verzi tohoto případu. Poirotův skon zahrál skvěle. Jedna z mých nejoblíbenějších poirotovek.

24.07.2020 5 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Velice zajímavá poirotovka. Hercule Poirot zde opět cestuje mezi Anglií a Francií. Krásné Poirotovo vyřešení případu. Tentokrát s nečekaným pachatelem. V tomto případě jsem správného pachatele odhadl pouze zčásti. A pátá hvězda za pochvalné věty o Československu.

16.07.2020 5 z 5

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad Václav Erben

Václava Erbena považuji spíše za autora detektivek a tvůrce legendárního kapitána Exnera, ale toto je velice kvalitní historický román o Jiřím z Poděbrad.

27.03.2020 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Krásný autobiografický příběh Dannyho Smiřického z období konce protektorátu a osvobozování Československa. Krásně popsaná atmosféra doby. Opět skvělý Škvorecký.

27.03.2020 5 z 5

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Úžasný psychologický román z lékařského prostředí.

26.03.2020 5 z 5

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Krásné zajímavé podání doby během Slovenského štátu. Věrné a přesné filmové zpracování s vynikajícím hercem Jozefem Kronera.

26.03.2020 5 z 5

A zbyl jen meč A zbyl jen meč Bohumil Říha

Původně jsem měl Bohumila Říhu pouze za spisovatele, který se věnuje dětské beletrii, ale toto je velice povedený historický román. Tedy celá trilogie je skvělá. Bohumil Říha se skvěle držel historických faktů. Nejnapínavější díl trilogie. Válka s Matyášem Korvínem, obležené Uherské Hradiště a Vlčnov, nešťastná láska, zkrátka úžasný román a zakončení celé trilogie.

21.03.2020 5 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Spolu s Blaníkem a Záskokem patří České nebe k mým nejoblíbenějším hrám Járy Cimrmana. A toto je skutečně vynikající Cimrmanův dramatický kšaft. Nejlepší hlášek:
„Generála Laudona jsem si oblíbil, a on zase mě, mě, mě.“
"Svatý Václav píše
z té nebeské říše,
vstaň, Havlíčku, ze hrobečku,
ať se nám líp dýše."
„Nedám, nedám. To víte, že nedám!“
"Hus - mravnosti brus."
„Dechová hudba! Radecký marš!“
"Po mně je také pojmenován jeden pluk." - "Pluk Praotce Čecha?" - "Nee, Svatopluk Čech."
"Ty, tajtrlíku!"
"Pro vojáka je největší hanebnost de-?" - "Degradace" - "To taky, ale ještě horší je?" "Debilita" - "To taky" - "Demokracie" - "No, to je taky pěkný svinstvo, ale je ještě něco mnohem horšího. Dezerce!"
"Radecký marš. (Dechová hudba) Ticho blbci! - Radecký marš ven!"
"To zní hezky. Český král Tatíček Masařík."

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

Skvělý příklad české moderní pohádky. Nezapomenutelný Čepelka jako princové Jasoň a Drsoň. Nejlepší hlášky:
"Cimrmanovy pohádky: Jak chudák ještě do větší nouze přišel, O třinácti tchyních, Kašpárkův hrobeček."
"Dotýkám se tě, princezno, poprvé..."
"Kdo jsi?" - "Jsem osel, princezno!"
"Berte si, co hrdlo ráčí." - "Já bych si s dovolením také vzal."...

Hospoda na mýtince Hospoda na mýtince Zdeněk Svěrák

Asi nejlepší hra z Divadla Járy Cimrmana. Smoljak jako vězeň Kulhánek, Svěrák jako hostinský, Čepelka jako hrabě Zeppelin a Václav Kotek coby inspektor Trachta. Nejlepší hlášky:
"Byl jste vždycky poctivý člověk?" - "Byl" - "Odseděl jste si poctivě svých deset let?" - "Odseděl" - "Vidíte spravedlnost vždycky zvítězí!"
"Růženka, děvenka moje starostlivá, šla do města pro šafrán, a trochu toho zázvoru."
"Pro mne existuje jediná žena na světě. Setkali jsme se pouze na okamžik, když mě vedli v řetězech. Vidím ji stále před sebou, jak odstrčila stráž, nabrala vodu do dlaní a řekla. Pij."

17.03.2020 5 z 5

Klasika českého humoru. Povídky Šimka a Grossmanna jsou jedny z nejlepších, ba ty nejlepší, politických satir.

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. Tentokrát nás příběh přivede i do Itálie a zjistíme, jak se Petr Kukaň z Kukaně zaplete do záležitostí okolo prstenu Borgiů. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Nádherný příběh. Krásný humor. Úžasný pábitel Pepin, stejně úžasná je i filmová adaptace, kde ho skvěle ztvárnil Jaromír Hanzlík.

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Krásné, vtipné, humorné povídky od Oty Pavla.

15.03.2020 5 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Krásná dojemná kniha, která popisuje strádání vězňů, které drželo v Praze gestapo. Zajímavě je zde také vylíčena odvaha Julia Fučíka, když čekal na svou popravu.

15.03.2020 4 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek