Komet Komet komentáře u knih

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Knížka, co nemá chybu. Dokonalý popis, bravurně zvládnutý. Kočka na přebalu vysmívající se fotce načančaného kotěte je nejlepším komentářem k celé knížce :-)

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Tuto knížku považuji za vrchol Pratchetovy tvorby. Lord Vetinari je zde doveden k dokonalosti. A postava Vlahoše, stejně jako pošťáků, je skvělá. Nadosah Pozlátko opět nemá chybu. Prostě skvost.
Překlad opět dokonalý. Jen s jedinou věcí si Kantůrek neporadil - jak říkal adorátě její bratr - Killer. To se opravdu snad ani přeložit nedá, aby to mělo stejný smysl :-)
A naopak chválím Kantůrkovu invenci s úpravou názvu. Něco, co má jen čeština (s posvěcením páně Pratchettovým).

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Toto je pro mě jedna z nejlepších Pratchettovo knížek. Parádně pormyšlená, skvěle zpracovaná. Napínavý svižný děj, neotřelé myšlenky, vnitřní filozofie díla důkladně promyšlena. Nedokážu nic vytknout, i kdybych se snažil sebevíc.

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Tohle už opravdu není Pratchett :-( Mám pocit, že ten jen načrtnul osnovu, podle které někdo napsal román stylem školní slohové práce. Bohužel na Zeměploše je najednou vše o hodně jinak, než dříve. Trpaslíci se chovají jinak, lord Vetinari má úplně jiný charakter atp.
Děj se prakticky nerozběhnul, vtip je vysloveně vynucený. Knížka se nedá číst. Na druhou stranu jsem si alespoň uvědomil, že série knížek ze Zeměplochy je opravdu uzavřena.
A nevím proč, ale i český překlad je nějaký divný. Srovnával jsem s anglickým originálem a nějak mám pocit, jako kdyby se Kantůrek silně zhoršil.

19.12.2015 1 z 5