knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Petra Hülsmann

Když jsem se na instagramu ptala, jestli autorku lidé znají, tak spousta odpovědělo, že ne, cožje za mě velká škoda. Autorka píše skvělé oddechové romány, které jsou na léto úplně ideální. A i když mám radši její předchozí knihy, tak můžu doporučit i tuhle.

Styl psaní autorky mi sedl už v předchozích knihách. Píše poutavě, zábavně a odlehčeně (i když přiznávám, že 500 stran na román ze současné doby je poměrně hodně a občas se to tedy táhlo a ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla). Postavy, které nám tady autorka představuje jsou sympatické, své, zábavné a hlavně realistické. Ze začátku jsem se bála, že mi hlavní hrdinka poleze mírně na nervy, protože byla poněkud otravná, ale to se (díkybohu) během čtení následujících kapitol lepšilo.

Romantická linka byla sice občas dost klišé, ale byla milá, pomalu se rozvíjející a uvěřitelná. Takže s ní jsem byla hodně spokojená.

Co se mi na autorčiných knihách líbí je také vzájemné propojení jejich knih (ale nebojte, není to tak, že byste museli číst všechny její knihy). Taky je super, že v některých knihách najdete recept na zmiňovanou dobrotu v knize (yup, jsem na to jídlo ujetá :D). A obálky jsou fakt povedené.

Myslím, že ve svém žánru jsou to velmi dobře napsané knihy, které určitě stojí za přečtení. Takže pokud hledáte milou oddechovku, tak běžte do toho.

07.05.2022 4 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

“Přijdu si hrozně sama. Tady ve svém těle. Jsem prostě… opuštěná, nebo tak něco. Během dne, když mám spoustu práce, na to zapomenu, ale v noci, v posteli, si na to zase vzpomenu. Jsem tu hrozně opuštěná. A právě toho se bojím.” - Nespoutaná

* Pokud běžně nečtete tenhle typ literatury, tak si rozmyslete, jestli do knihy půjdete. Pokud se rozhodnete knihu zkusit (a já vám to už teď doporučuju), tak do knihy běžte s otevřenou myslí a taky s vědomím, že vám kniha nemusí sedět úplně v každém probíraném tématu. Každopádně je to kniha, která vám může poskytnout nadhled a zamyšlení nad svým vlastním životem.

* Autorka nám tady představuje svůj příběh. Její příběh provází otázky sebelásky, mateřství, náboženství, sexuální orientace, závislosti, poruch příjmu potravy, atd. S tímhle příběhem, který se nám tady odkrývá, se spousta z nás neztotožní, ale o to tady ani nejde. Každý má svůj vlastní příběh a autorka se nám tady právě snaží předat to, abychom si ten svůj příběh psali podle vlastního scénáře a ne na základě “pravidel” a očekávání někoho jiného. Abychom se snažili žít tak, jak sami chceme a ne tak, abychom zapadli do škatulek, které vytváří společnost.

* Po přečtení knihy se vám život nezmění. Kniha vám však může poskytnout jakýsi “návod”, jak si ho změnit sám.

* Podtrženo, sečteno. Je to velmi zajímavá kniha, ve které si podle mého každá žena najde to své. Nemusíte a ani já sama jsem nesouhlasila se vším co autorka psala, něco mi přišlo přitažené za vlasy, ale s něčím jsem zase souhlasila na 100%. Knihu jsem četla poměrně dlouho, a i když má kniha poměrně krátké kapitoly, tak to není čtení na jeden či dva večery. Často jsem se z knihy zamýšlela. Nabízí mnoho zajímavých myšlenek, které jsem zkoumala, analyzována a nebo mě vrátily zpátky v čase v mém životě.

Dejte knize prosím šanci.

Já za knihu děkuji Knihám Dobrovský :)

07.05.2022 5 z 5

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Knihy ze série Objekty touhy beru jako skvělé odreagovačky. Knihy, u kterých nechci přemýšlet, chci se trochu pobavit a chci je přečíst za jedno nebo dvě odpoledne. Na tohle je ta série super.

Jeho zákusek je v pořadí třetím autorčiným počinem v téhle sérii a za mě je to zatím nejslabší díl. Velké plus je, že autorka do dalších dílů nechává proniknout i postavy z předchozích dílů, a tak můžete sledovat vývoj postav i po skončení jejich vlastního příběhu. Bohužel občas to je kámen úrazu. Například Williama jsem si při jeho vyprávění hodně oblíbila. Připadal mi jako vtipný chlap, ovšem tady už působil jen jako nevychované dítě, což mě trochu mrzelo.

Hlavní postavy tady pozbývaly nějakou výraznější osobnost. A i když mě bavila Ryanova práce jakožto pekaře a Emily jako malířka a umělkyně, tak si jejich příběh za chvíli ani pamatovat nebudu. Žádný zvláštní vztah jsem si k postavám nevytvořila (možná jsou na to knihy prostě jen krátké? ).

Nicméně jako oddechovka po náročném dni je to fajn. Je to extra čtivé, napsané jednoduše a místy i dost vtipné. Neberte to jako něco světoborného (i když to asi ani nejde :D). Ale pokud chcete proložit nějaké krváky a horory nebo nějakou složitější literaturu něčím oddechový, tak to můžu doporučit.

07.05.2022 3 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Kathleen Barber

Tohle byla síla. Kdo z nás nemá v dnešní době instagram, že? A uvědomujeme si, co všechno sdílíme na sociálních sítích a kdo nás může sledovat?

Kniha je vyprávěna z pohledu tří osob, naší hlavní hrdinky Audrey, její (psycho) kamarádky Cat a stalkera (ON). Bylo super, nahlédnout do mysli každého z nich, každý pohled měl něco do sebe - Audreyina bezstarostnost, Catina závistivost a Jeho posedlost. Všechno tohle dalo dohromady jeden zajímavý příběh s hodně reálnou zápletkou.

Autorka píše velmi čtivě a přesvědčivě. Přečteno jsem to měla za “chvilku” (čemuž hodně pomáhají krátké kapitoly) a celou dobu čtení mi to připadalo, jako kdybych se koukala na nějaký seriál na netflixu. Dokázala jsem si představovat celý děj.
I když jsem skoro v polovině knihy odhadla kdo je ON a vzalo mi to tak ten prvotní šok, tak mi to ani nevadilo. Jakmile se příběh začal vyhrocovat, tak jsem měla husí kůží po celou dobu, bylo to děsivé. Uvědomila jsem si, čeho všeho si nemusíme všimnout, jací lidi se kolem nás točí atd.

Konec mě trochu zklamal. Přišlo mi, že to bylo v jednu chvíli až předramatizované a zároveň ukončené až moc jednoduše. Nicméně.. pokud máte chuť na super čtivý a zajímavý thriller s opravdu reálnou zápletkou, tak knížku můžu s klidem doporučit :)

07.05.2022 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Bylo to mé první setkání s Darcy Coates a dopadlo to na výbornou. Kniha má něco málo přes dvěstě stran a čtivost se jí rozhodně upřít nedá. Takže pokud máte volný večer a chcete se bát, tak se do knížky rozhodně pusťte. Hlavní hrdinka Josefína byla v dobrém slova smyslu zvláštní. Bojovala se svými vlastními démony, ale jinak to byla dobrá Keliška :D, což nakonec Anně (nové nájemnici domu Marwicků) přišlo vhod. Líbila se mi její záliba v pečení a její vztah s bratrancem, bylo to takové osvěžující.
Atmosféra celé knihy byla skvělá. Zapůsobila na mě tak, jak měla. Bylo to strašidelné, mrazivé a tajemné. Líbilo se mi, když se odkrýval ten samotný příběh toho domu. Najdete tady spoustu zvratů, které nečekáte a děj tak plyne pořád dopředu a nestojí na jednom místě.
Sečteno a podtrženo, za mě je to super kniha, která je hodně napínavá a děsivá. Rozhodně se pustím do dalších dílů série Strašidelné domy.

31.01.2022 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Musím říct, že tahle série mě bavila ještě víc než Kroniky pozůstalých. Možná to bylo tím, že se jedná jen o duologii a tak děj plynul mnohem rychleji a taky jde zde kladen větší důraz na romantiku. Ta romantická linka je tady nádherně vyobrazena a je zasazena do opět tak čtivého příběhu, že knížku nebudete chtít odložit. Přestřelky mezi oběma hlavními hrdiny byly osvěžující a byla radost sledovat jejich vyvíjející vztah od nevraživosti k počínající zamilovanosti. Oba hrdinové byly neskutečně sympatičtí a sví, což mělo velký vliv na moje kladné hodnocení knížky a Kazi a její hádanky mi dávaly zabrat a bylo to příjemné osvěžení knihy.
Po tom, jak skončil první díl, jsem se musela hned pustit do dalšího a ten mě bavil ještě víc, ale o tom zase příště.

28.09.2020 5 z 5

Lásky čas Lásky čas Adéla Rosípalová

Hledáte neskutečně comfy čtení? Není snad moc lepších voleb než je právě Lásky čas a kdy jindy ji číst, než na jaře.

Od příběhu nečekejte žádné velké zvraty, akci a přehršel drama. Je to příběh o dvou klucích, kteří se vlastně náhodou stanou kavárníkovými rivaly, ale vše nebude tak horké jak se zdá.

Co teda ale můžete čekat?
- Milé prostředí: kdo by nemiloval kavárny/bistra s dobrou kávu, dortíky a jinými dobrotami?
- Sympatické, vtipné a občas sarkastické postavy: nezamilujete si jen kluky, ale okouzlí vás taky Vilémovy sestry i jeho kamarádi.
- Komfortní zónu: pokud se chcete nechat obalit příjemnou atmosférou, tak tahle jarní romance je to pravé ořechové. Mimochodem, je tu i jedno (dvě?) vážnější téma (není to zas tolik do hloubky), ale v celkovém měřítku si myslím, že je to spíše takové čtecí pohlazení.
- Vyprávění oběma kluky (grumpy & sunshine) = ucelený příběh
- Lehkost - čte se to dobře, nenutilo mě to sice zas tak číst hned dál, ale ke knize jsem si vždy moc ráda sedla a užívala si škádlení mezi Teem a Villym.
- Příběh o nových začátcích, o kávě, o kocourovi, o překonání traumatu a v neposlední řadě o lásce (a mnohem víc).
- Krásnou obálku, moc hezké zpracování knihy a několik hezkých myšlenek

Bonusy:
- NÁŘEČÍ - V knize nepůsobí rušivě a naopak krásně ozvláštňuje příběh. A nebojte, pokud moravština není zrovna váš běžný šálek kávy, tak nakonci je Malá moravská mluvnice :)). Tady jde vidět, jak je čeština krásný a tvárný jazyk (jen na “přijdu dýl si fakt nikdy nezvyknu :D).
- Kocour Tuňák - boží jméno = boží kocour, pokud je někdo mezi váma jako já milovník koček, tak vás Tuňák okouzlí (hm, možná si ho zamilujete všichni!)

Suma sumárum: Lásky čas představuje dietní dávku čokolády - zastoupí ji v jejích pozitivních účinků na zlepšení nálady!

4,5/5 hvězd :)

Za knihu děkuji @humbook_blogeri

#spoluprace #recenznivytisk #humbookblogeri

28.05.2024 5 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Koukáte po nějaké propracované fantasy sérii, ve které budou ústřední postavy čarodějové? Tak vám můžu doporučit Scholomancii. Já si ji zamilovala.

K závěru jsem se chtěla dostat co nejdříve, protože předchozí díl končí velmi otevřeně. Jakmile jsem tedy měla možnost, rovnou jsem se do Zlatých enkláv pustila. Poslední díl působí ze začátku trochu ponuře (jako ono se není čemu divit… konec druhého dílu byl ), ale nebojte po pár kapitolách už je to jedna akce za druhou a nebudete chtít knihu odložit až do konce. Neustále budete cestovat do různých měst a enkláv. Díky tomu, že se dostáváme za zdi školy, tak příběh dokáže zase překvapit, je tady plno zvratů a WOW efektů. Kromě toho taky máme možnost se plně ponořit do základů celého magického světa.

V tomhle díle dostanete rozuzlení. Třeba to, na čem je postaven základ enkláv, jak se do světa dostávají chřtáni, jakou úlohu má v knihách Orion, v čem tkví ta velká moc Galadriel atd. Je to prostě propracované od A do Z a na konci se to všechno pěkně propojí.

Kromě Galadriel tady potkáváme i předchozí postavy, např. Liesel, či jiné bývalé spolužáky, což bylo fajn. Jen linka s Liesel mi v jednu chvíli přišla na sílu taková “moderní a k povaze Galadriel mi nesedla. A taky menší mínus tohoto posledního dílu byly zdlouhavější vnitřní monology hlavní hrdinky, které se v tu danou chvíli točily jen v kruhu a nikam nás neposouvaly. Jinak je ale postava Galadriel propracovaná tak do hloubky, že o ní víte skoro první a poslední - a přesto vás dokáže překvapit.

Suma sumárum: série stojí za přečtení, takže doufám, že jsem vás na čtení nalákala, nebo se na ni aspoň mrknete. Každý díl má něco do sebe a pokud máte rádi složité magické světy, tak si tady přijdete na své. :)

Za knihu a celou sérii děkuji nakladatelství HOST, které mi knihy zaslalo v rámci spolupráce. :)

26.04.2024 4 z 5

Hacienda Hacienda Isabel Cañas

Ráda čtu příběhy o strašidelných sídlech. Bydlet bych tam nechtěla, ale ráda se do těhle tajemných domů (v rámci svého bezpečí) dostávám pomocí slov. A tenhle příběh má ještě něco navíc a to je atmosféra 19. století a Mexika.

Kniha slibuje hororový příběh a tady v tom bodě tak úplně nezklamala, jen nečekejte přímo horor. Při čtení jsem ale měla tíživé pocity jak z domu, tak i z některých lidí, kteří tam žili. Na takové pochmurnější období je to kniha jak dělaná. Akorát teda se nečetla moc rychle a přišlo mi, že je to napsáno trochu “těžce, takže jsem ji četla poměrně dlouhou dobu.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů - Beatriz a Andrés. Ti se soustředí zejména na přítomnost, ale poskytnou nám i pohled do minulosti. Beatriz jako hlavní postava byla pro ten příběh ideální. Nedala se zastrašit lidmi, snažila se přijít všemu na kloub a když si řekla, že se tím domem nenechá zlomit, tak do toho šla naplno. Andrése jste si oblíbili, protože ačkoliv je mladý kněz, tak není jen to a dokáže vás v mnohém překvapit. Plus teda se kniha hodně opírá o duchovno, takže hodně modlení, což mě nijak zvlášť nevadilo, ale blízké mi to taky nebylo.

No suma sumárum: je to kniha poměrně zajímavá, se skvělou atmosférou a o tom, co je člověk ochotný udělat pro své bezpečí, moc, peníze i lásku. Jinak v knize najdete i takovou menší romantickou linku a konec vás může (ne)mile překvapit. Pokud nebudete mít co číst, venku zrovna bude pošmourno a chcete si přečíst něco gotického, tak knihu můžu doporučit.

3,5/5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladateství Jota :) *spolupráce

12.03.2024 3 z 5

S láskou z Londýna S láskou z Londýna Jules Wake (p)

Knihy autorky Julie Caplin, alias Jules Wake, miluju. Na její knihy jsem nalákala nejednoho člověka a jsem na to pyšná. :D Delší dobu jsem si od autorky nic nepřečetla, a tak jsem si řekla, že je zase na čase šáhnout po mé romantické klasice. Každopádně z příběhu ačkoliv nejsem zklamaná a bavil mě, tak z něj nejsem nadšená, jak bych čekala.

Četlo se to dobře, autorka nás do prostředí divadla hned přenesla a dokázali jste se vžít do divadelního shonu. Je to protkáno spousty dialogů a kapitoly nejsou příliš dlouhé. S čím jsem ale měla problém byly postavy. Tilly byla jak neřízená střela, kterou jsem nevěděla jak uchytit. Přišla mi hrozně nekonzistentní. Co se týká jejího snoubence Felixe, to byl studený čumák už od začátku a já jen čekala, až ho co nejdříve pošle k vodě (na můj vkus moc dlouho). Pan IT to dost zachraňoval, i když i jeho chování jsem občas nechápala. A celkově mě romantická linka úplně nepřesvědčila.

Nicméně atmosférou je to kniha skvělá. Perfektně umí navodit vánoční a zimní období. Je to zasazené do Londýna, které jsem si hodně oblíbila. A na Vánoční čas knihu vlastně můžu doporučit, jen s několika ale.. Každopádně na další knihy autorky se těším.

3,5 hvězd :)

04.03.2024 4 z 5

Soused na zabití Soused na zabití Lusy Adams (p)

Milovníci rom com zbystřete. Přichází Soused na zabití, aby vás rozesmál a zlepšil náladu o tisíc procent. :)

Když se Maddie potká s Alekem, tak všechno nabírá rychlý spád, bohu(dík)žel plného nedorozumění a tak nám tady začíná výborná hate to love romantická linka. Budete si říkat: “no tak lidi, dyť se nic tak hrozného nestalo nebo “to máš z toho, že posloucháš cizí rozhovory bez celého kontextu? Jo. Zamilujete si i tak postavy, protože ty jejich komické výstupy a slovní přestřelky vás budou bavit? Sakra jo! :D

Maddie je neskutečně milá, roztomilá, drzá, bojovná a zároveň plachá žena, jejíž práce jako spisovatelky romantických fantasy, mě bavila. To jak pro knihy byla zapálená, bylo hrozně super sledovat. Alek jako pohodář, který se své práci věnuje na 110%, rád (a dobře) vaří a je vtipný, je ten typ muže, kterého budete milovat (na rozdíl od Maddie, která ho teda na začátku nemůže vystát). Kromě nich tady najdete jejich přátelé, kteří jsou zábavní, nebojí se jim říct co si zrovna myslí a tak to brnkání na nervy občas nehraje jen Alekovi a Maddie navzájem, ale na nervy jim hrají i oni. :D Když je někde takhle skvělá parta přátel, tak je to radost číst.

Jinak kniha se nezajímá o nějaké dlouhé opisy, a tak tady hlavní roli představují dialogy, které jsou navíc ozvláštněny chaty, a tak to čtení ubíhá rychle (já měla přečteno během dvou dnů). Romantická linka se neobešla od nějakých spicy scén, které příběh trochu okořenily. Konec byl trochu uspěchanější, ale s výsledkem jsem celkově hodně spokojená. :)

No a jedná se o první díl série Sousedi.. očekávám teda, že v dalších knihách dostanu více Masona, Mer atd. že jo? :D

Za poskytnutí e-knihy k recenzi bych ráda poděkovala přímo autorce @lusyadams :)

*spolupráce

4,5 hvězd :)

19.02.2024 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Po přečtení autorčiny knihy Sedm manželů Evelyn Hugo jsem byla nadšená. Když jsem tedy zjistila, že vyjde další kniha a tentokrát z prostředí tenisu, tak mi bylo jasné, že ji budu číst.

Autorka přivedla na svět velkou osobnost Carrie, která vám charakterově ale nemusí sednout. Nicméně jedno ji upřít nemůžete - miluje tenis (a výhry) tak moc, že pro to doslova žije. No a s tím se trochu pojí to, že nic moc dalšího kromě tenisu, jejího otce/trenéra a agentky nemá v jejím životě místo.

Carrie je ambiciózní, cílevědomá, trochu arogantní, ale i upřímná a svá. Nakonec jsem si ji oblíbila díky tomu, že si nechtěla na nic hrát, že ví, že když zápas vyhrála, tak si to zasloužila skrz tu veškerou dřinou a že když je někdo na ni zlý, nenechá si to líbit.

Není to ale kniha čistě o tenisu. Je tady i romantická linka, která byla milá, jemná a opatrná. Bylo hezké sledovat její vývoj a také vývoj samotné Carrie, která se nakonec se dokázala otevřít nejen milostnému vztahu.

Nicméně řekla bych, že tak 90 % knihy je na kurtu. Pokud vás nebaví sledování jednotlivých zápasů nebo tenisové pojmy, opakování úderů atd., tak nevím jestli si příběh Carrie tak užijete. Musíte počítat s tím, že ona žila pro tenis a tak to tvořilo většinu jejího života už od mala. Pasáže z období malé Carrie byly kouzelné a hodně vám pomůžou pochopit to, proč je v dospělosti jaká je. Skvělé je tu právě i rozdělení jednotlivých kapitol do fází jejího života a jednotlivých důležitých turnajů.

A ještě jedna věc která byla super.. není to jen jednolitý text. Najdete tady dost novinových článků a přepisů ze zápasů i jiných hráčů. Taky je to napsáno svižně v poměrně krátkých kapitolách, takže čtení jde pěkně od ruky.

Co se mi ale líbilo méně bylo to, že má kniha spoustu slov (a celých dialogů) ve španělštině bez překladu. Pokud španělsky neumíte, nebo nemáte po ruce někoho kdo vám to hned přeloží, tak to dost ruší ve čtení.

Takže za mě to stojí za přečtení. A pokud vás Carrie svou osobností úplně neosloví, tak Bowea si zamilujete. Fakt!

Moc děkuji Knihy Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku v rámci spolupráce :)

19.02.2024 5 z 5

Konflikt Konflikt Michaela Brnková

Knihy z mafiánského prostředí příliš nevyhledávám a po fiasku s knihou 365 dní jsem se do žádné moc pouštět nechtěla. Nicméně autorka byla tak sympatická a vtipná na besedě v Ostravě, že jsem si řekla, že to zkusím a ono to dopadlo na výbornou. :)

Skvělá hate to love romantická linka se sarkastickými a vtipnými postavami. Miluju jak byla hlavní hrdinka drzá, nedala nic zadarmo a na vše měla pohotovou odpověď. Náš mafián nebyl klasický nabubřelý mačo, který toho v hlavě moc nemá a naopak byl vtipný a osobitý. Byl nohama na zemi a ten život, který mu byl vybrán, žil jak neklepe uměl.

Co mě potěšilo bylo, že autorku taky napadlo, že by lidi zajímalo, co vlastně naše hlavní hrdinka Elisa dělá, když není s Nerem. No a ona je to velká knihomolka! :) Knižní scény s Nerem byly skvělé osvěžení. Jo a jako velký bonus je pro mě vždycky to, když je to psáno z pohledu obou postav, což tady je. :)

No a ačkoliv jsem v polovině knihy věděla, kam se to bude ubírat a konec jsem odhadla dřív, tak jsme si čtení užila. U knihy jsem se hodněkrát zasmála a při čtení se nenudila. :)

Tak suma sumárum: Četlo se to dobře, je tam dost dialogů a hodně slovních přestřelek, takže stránky vám prolítávají pod rukama. Mafiánské prostředí nebylo úplně na sílu vykreslené a za mě jen doplňovalo příběh. No a v neposlední řadě to mělo hlavu a patu. Jednou za čas není špatné si takovou knihu přečíst a já se možná pustím i do dalších dílů. :)

07.02.2024 4 z 5

Prokletý polibek Prokletý polibek Erin Sterling (p)

Miluju čarodějnické knihy. Takže asi nebude překvapením, že jsem s Prokletým polibkem byla moc spokojená. :) Čekám ještě teda na ten třetí díl a tedy (předpokládám) příběh třetího bratra.

Pokud čekáte nějaké propracované čarování a velký magický svět, tak to tady narazíte. Je to spíš velmi pohodové a vtipné čarodějné pohlazení. Z knihy vyzařuje pohodová atmosféra a je to takové navození na podzim a Halloween.

V tomto díle se seznámíte s Gwyn a Wellsem, které jsme už mohli potkat v minulém díle Ex na koštěti. Gwyn je střelená, vtipná, pohotová a sarkastická. Hned si ji zamilujete, pro její optimismus a energii, která z ní překypuje (taky má mluvícího kocoura). Wells je sympaťák, kliďas, který jede na té méně rozverné vlně, kdy vždycky chce udělat to správné a hlavně vše kultivovaně. Jop, tyhle magnety se prostě musí přitahovat. :))

Celé je to svižně napsané, prokládané spousty dialogů (přestřelky mezi Gwyn a Wellsem jsem si hodně užívala). Vývoj vztahu mezi dvěma tvrdohlavými čarodeji bylo zábavné sledovat a i když byla zápletka trochu průhledná a záporáka jsem uhodla, tak mi to vůbec nevadilo. :D

Celý příběh plynul přirozeně a je to tak oddechovka jak vyšitá, která vám může vykouzlit úsměv na jedno či dvě odpoledne. :)

4/5 hvězd v rámci oddechovek :)

20.01.2024 4 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Za e-knihu děkuji @humbook_blogeri :) #spoluprace

S knihami Mariany Zapaty to mám jak na horské dráze, jednou skvělé, jednou mi to nesedne a jednou, jako třeba teď, to bylo oukéj - ani špatné, ani výborné.

Problém, jaký jsem při čtení měla byla zdlouhavost. Vím, že autorčiny knihy patří do skupiny slow-burn romantiky, ale tady se téměř do 3/4 knihy nic extra nedělo. Kdyby se aspoň jeden naučil komunikovat, tak se kniha mohla zkrátit na hezkých 300 stran, které by obsahovaly vše důležité popsané záživněji. Takhle jsme ale dostali x stran Biančiného domýšlení, jak je její láska neopětována (protože ke všem signálům byla slepá). Člověk mohl Biance říct milionkrát, že s ní rád tráví čas a ona se stejně po milionté jedné zeptá, jestli mu to nevadí. :D Jakože chápu nějakou tu nejistotu, ale holka, ten chlap ti furt říká, jak je s tebou rád a ty to pořád nechápeš?

Co se mi líbilo, byl koníček/práce Biancy, natáčení vaření na YouTube bych se i já dívala :)). Líbila se mi taky její povaha, byla odvážná, držkatá a vtipná. Zac taky nestál za starou bačkoru (no ták, sportovec, milý, pozorný, hezký?), a tak mě prostě mrzí to, že nedostali trochu dynamičtější příběh, protože jako koncept (možná nápad?) to byl dobrý (sportovec a online kuchařka je dobré kombo). Friends to lovers si člověk přečte hlavně proto, že to není zas takové drámo, ale nuda to přece být taky nemusí, ne?

No každopádně je to oddechovka na plné čáře. Kniha vás nejspíš nenadchne, ale ani neurazí. Byly tam momenty, kdy jsem se uchechtla nahlas. A bavili mě vztahy s jejich rodinami a Zacovymi kamarády. Takže asi tak.

03.12.2023 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Tohle je dobře napsaný hřejivý příběh, ve kterém si užíváte vše od stavění kavárny, přes rozmanité, milé a zvláštní postavy až po chuť kávy a pečených dobrot.

Četla jsem to poměrně dlouhou dobu ne proto, že by mě to nebavilo, ale příběh žádnou výraznou akcí nenabízí, takže knihu chytáte do ruky, když je sychravější počasí a máte chuť se ponořit do něčeho nedramatického k vylepšení nálady. Tenhle příběh totiž jede hlavně na skvěle vykreslenou útulnou atmosféru. Do svého příběhu vás zavede budoucí majitelka kavárny Viv, která se rozhodne seknout se svým dobrodružným životem jakmile poprvé ucítí a ochutná ten zvláštní gnómský nápoj - kávu. No a příběh se rozjíždí stavbou kavárny, do které postupně najdou cestu vždy přímý stavitel Cal, rázná sukuba Tandri, báječný pekař Knoflík a jeho legendární dobroty, a nakonec i místní bard Pendry. Ti všichni vytvoří gró celé kavárny, ve které potkáte spoustu dalších zajímavých lidí a jednoho laskavého kocomoura <3.

Jak už jsem zmínila, nedějí se tady žádné velké zvraty. Samozřejmě to má jakousi linku, ve které máte i jednoho zlouna a nastane tam situace, ze které se musí naše hlavní postavy otřepat, ale většinu knihy prostě jen poznáváte nové lidi, kteří si zamilovávají kávu a jí stále nové a nové dobroty.

No co mi sedlo méně, tak je romantická, která tam za mě vůbec nemusela být a kdyby to zůstalo čistě na přátelské vlně bylo by to fajn (ale není na ni kladen důraz, tak to beru). To že je to řazeno k (hodně feel good) fantasy je dáno zřejmě jen postavami z fantasy žánrů. Kdyby se tenhle příběh odehrával jako contemporary z obyčejného světa, asi by mě příběh moc neuchvátil. Na druhou stranu vám to muže ukázat, že důležité je radovat se z maličkosti, že není každý den posvícení a že nějaké chmury může zahnat jedno latéčko se sladkou dobrůtkou.

Legendy&latéčka se řadí mezi knihy na pohodové čtení, kdy nikam nespěcháte a chcete si zpříjemnit pár podzimních večerů. Mě to na zadek úplně neposadilo, ale četlo se to moc dobře. Takže tak.

17.10.2023 4 z 5

Ukradený dědic Ukradený dědic Holly Black

Takhle Já nečetla Krutého prince (určitě to napravím) :D Ale! Přečetla jsem si okrajově o čem to je a kdo je kdo, abych nebyla úplně zmatená (což doporučuju udělat všem kdo se do světa víl a Elfhame pouští poprvé).

Co se týká toho světa, tak ten mě bavil, to jak je to celé propojené a že celé je to do podrobná vykreslené, ta hra se slovy a květnatost jazyka - autorka psát umí. :) Děj nemá zas tolik akcí, ale je tam hodně intrik a pletichaření a pro ty, které baví se v tom “hrabat, je tam spousta tajemství, která můžou odhalit během čtení (ja si nechávám moment překvapení zásadně na konec a tolik se v tom během čtení nešťourám :D).

Bytosti děsně mě bavila zlomyslnost víl, to že nemůžou lhát a stejně si najdou způsob jak vás obelstít. Taky že každá víla nevypadá stejně “tuctově, ale jsou rozmanité. Hlavní postavy jsou takové, jako bych je v young adult příběhu čekala - svéhlavé, tvrdohlavé a sarkastické. No Wren postupně bere svůj život do vlastních rukou a dost se těším, jaká bude badass v dalším díle. :D Líbilo se mi taky jak byl popsán jejich vzhled do nejmenších detailů, člověk si je hned dokázal nějak představit.

V rámci příběhu nejsou žádné extra wow momenty, ale čte se to moc dobře. Děj ubíhá sice pomaleji, ale tak dopodrobna jako byste sami na výpravě byli. Konec klasicky zvrat a takový, že se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Co je jedno malé mínus. Bylo tam pár násilných scén a krveprolití, ale přišlo mi, že autorka tohle neuměla vykreslit tak, aby to nějak šokovalo nebo jak to říct. Že někdo někoho zabodl jsem brala jakože: “hm, ok, tak jedeme dál :D. V tom bych čekala nějaké teda větší asi emoce?

Každopádně jsem fakt ráda, že to bude duologie a čeká nás už jen samá akce a žádný vycpávkový díl. Za mě ty duologie mají své kouzlo.

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku @humbook_blogeri v rámci spolupráce :)

01.10.2023

Město špíny Město špíny Hayley Scrivenor

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Jota :)

Když jsem začínala knížku číst, tak jsem byla ze začátku hodně zmatená. Kniha je vyprávěná z pohledů několika lidí a než jsem se zorientovala kdo je kdo, tak to nějakou dobu trvalo. Střídáním postav (kamarádka Ronnie - u ní se mi hodně líbilo zpracování pocitů dítěte, které neví, kde je jeho kamarádka a nechce přijmout skutečnost, že už se nemusí vrátit, kamarád Lewis, Dirhamské děti, seržantka detektivka Sarah a matka ztracené Esther) jsem občas ztratila nit v příběhu a děj neměl takový spád díky skákání v čase (příběh plyne a plyne a najednou skočíme do něčí vzpomínky nebo se vrátíme do minulosti). Tímhle vším a taky stylem psaní se mi to četlo poměrně pomalu.

Co se mi líbilo, bylo vykreslení malého města, kde se zná každý s každým. Nebo ne? Poznáte tady rozmanité postavy, od podivínů, přes typické maloměstské ženy až po násilné muže. Autorka pěkně popisuje sousedské vztahy, jak má kdo koho v oblibě, jejich tajemství, taky jsou tady nakousnuta další důležitá témata (homosexualita na malém městě, znásilnění, drogy, domácí násilí..), ale tímto bohužel byla upozaděna ta hlavní dějová linka ztracené dívky a řekla bych, že z krimi se to dostalo i trochu do roviny psychothrilleru. Na druhou stranu pokud vás baví detailní vyšetřování, tak to si tady užijete - výslechy postav do nejmenších detailů jejich životů.

Příběh nebyl špatný, postupně poznáváte, že i když někoho znáte, neznamená to, že to co víte, je pravda. Nicméně, záživnější to začalo být až tak 100 stran před koncem, což je na příběh, kde se pohřešuje malá holčina za mě dost pozdě. Konec byl za mě docela fádní i když jsem ho na druhou stranu nečekala (možná jsem naočkovaná opravdovými zločiny a čekala jsem větší drama). :D

Za mě takové 3,5 hvězdičky :)

23.08.2023 4 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Tahle kniha mě lákala hlavně svým formátem ve formě e-mailů a zpráv, které nakonec tvořily skoro prvních 40% knihy. Tohle se četlo teda ultra rychle, i když některé vtipy byly jakože ehm. Taky jste skoro polovinu knihy trávili jen s hlavními hrdiny, což bylo fajn. Ale i v druhé polovině, kdy autorka přešla ke klasickému stylu vyprávění, bylo zapojení vedlejších postav poměrně malé, takže jste si Aarona a Ruby mohli užívat o 106. Bohužel za mě nebyli něčím výjimeční, takže po dočtení knihy ve mě nějaké citové pouto k postavám nezůstalo. :D

Děj jako takový, mi nepřišel ničím extra výjimečným. Spád to moc nemělo, ale byly tam fakt milé momenty, které ta nějak pohladí po srdíčku a vy jste ve výsledku vlastně spokojení. Chemie tu za mě byla slabší oproti jejím jiným knihám, ale možná to je můj subjektivní názor, kdy jsem větší fanoušek hate to love romantické linky, než friends to lovers. K nějakému většímu zvratu nedojde, ale to asi nevadí.

Jeden extra minusový bod by to mělo, ho*no humor zase dostává šanci ukázat, jak je to humor k prdu. :D Nevím, jak je možné, že některé knihy od Zapaty se bez toho v pohodě obejdou a jiné ne, škoda. Pak by se to za mě četlo mnohem lépe.

Celkově to bylo to milé, čtivé a řekněme si na rovinu, vojáci jsou vždycky taková ta sexy sorta chlapů co láká. :D Takže za mě taková fajn romantická oddechovka, která se občas hodně táhla až na sílu. Btw. pokud jste od Zapaty ještě nic nečetli (je někdo takový?), tak doporučuju S láskou, Lukov - boží!

05.08.2023 3 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

(SPOILER) Za knihu děkuji @nakladatelstvi_prah :)

Když jsem se rozhodla se do knihy pustit, nevěděla jsem, jak to nakonec dopadne. Nejsem zastánce ani jedné strany královské mince (ani po dočtení). Ale co nám teda princ Harry chce svou knihou sdělit? Jeho příběh ze svého pohledu se všemi pocity.

První část knihy je vyprávění zlomeného chlapce, který přišel o matku a co to v něm všechno spustilo. V rodině, kde se na emoce příliš nehraje, neustále vás konfrontují média, to pro malého kluka nemohlo být vůbec snadné. Je to psáno tak, jako by vám to vyprávěl přesně ten 10 letý chlapec. Potom se dostáváme do období puberty a užívání drog, alkoholu atd. Tahle část byla na pohlavek. Co ale musím zmínit, že mi přišlo, že v dětství hodně prožíval takový ten komplex druhorozeného. Měla jsem pocit, že i kdyby se nenarodil do královské rodiny, tak by mu pořád bylo zatěžko být ten druhý (a slovo náhradník je ze začátku velmi omíláno). Ale Harry, každý kdo má sourozence ví, že ten vztah je jak na horské dráze a i běžní sourozenci se dokážou chovat jak pitomečci. :D

Pak nastala fáze armády a musím říct, že tady mi byl velmi sympatický. Hodně cestoval, přemýšlel o životě a o tom, co chce pro svět udělat (protože ty možnosti má). Soucítila jsem s ním, když mu paparazzi ničili jeho kariéru v armádě. Našel si vášeň a někdo se mu ji neustále snažil brát.

Část s Meghan ale už byla jiná. Už to nebyl ten Harry, který objevuje svět a sám sebe. Stal se z něho ten, který měl za to, že jsou všichni proti němu. Vykresloval všechny situace tak, že zlí byli všichni ostatní. Ale opravdu tomu tak bylo? Fakt byl tak svatý a jeho rodina tak nefunkční?

Celkově si myslím, že to je kniha o jeho boji. O boji s paparazzi. Věřím, že život v bublině by si nikdo neužíval, že by se musel řídit protokoly a chápu, proč chtěl utéct. Na druhou stranu mi ale přišlo, že chtěl jen to nejlepší z toho balíčku královský původ a to špatné už si s sebou nebrat. Ale všechno má své pro a proti. A každý (bez ohledu na původ) se musí pro něco rozhodnout. Čtení to ale bylo zajímavé (i když občas příliš detailní).

17.06.2023