KnihovniceLucie KnihovniceLucie komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvěle vykreslený obraz života na Těšínsku na přelomu 19. a 20. století, pestrá mozaika charakterů a osudů. Napínavé, strhující vyprávění, knihu nešlo odložit od začátku do konce. Psaní knihy jistě předcházelo pečlivé studium archivů a dobových reálií. Rozšířila jsem si obzory jak v oblasti místopisu, tak historických událostí a souvislostí.

27.04.2020 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velmi zajímavé téma přílivu řeckých uprchlíků do Československa, dnes už téměř zapomenuté a v literatuře zatím neobjevené (možná jenom mnou... :-))
Kniha je čtivá, charaktery postav uvěřitelné, nejsou to žádní velcí hrdinové a to, že nám při čtení občas lezou na nervy, je důkaz toho, jak věrohodně je autorka zachytila.
Jediná výtka - stálé opakování řečeného. Když už poněkolikáté čtete, že se Češi hrdince Koule smáli kvůli jejímu jménu a že v řečtině se to čte Kúla, že Sotiria nevěděla, že měsíc mění podobu, protože bydlela v paneláku, nebo že si vyčítala, co se stalo Pavlovi, tak je to trochu otravné. Pak mám buď pocit, že si autorka nepamatuje, že už o tom psala, nebo má pochybnosti o paměti čtenáře. Doufám, že to první, což při vydání další knihy může napravit lepší redakční práce. Byla by škoda, aby Scarlett Wilková v psaní knih na podobně zajímavé téma nepokračovala.

11.08.2022 4 z 5