*-*Kleny*-* *-*Kleny*-* komentáře u knih

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Série jako celek bylo velmi silné čtení. Tak jako si u některých postav přeji na chvíli být v jejich kůži a žít kousek jejích příběhu, tady jsem byla pořád ráda, že jsem na té druhé straně knihy, na té ,bezpečné´. Jsem moc ráda, že jsem se donutila si ji přečíst a nezůstat jen u filmů. Opravdu kvalitní kousky, promyšlené, ucelené. DOPORUČUJI.
Chtěla bych vyzdvihnout především, opět skvěle napsané, postavy, které si stále udržují své hodnoty a povahy napříč všemi díly a je zde patrný i nějaký jejich vývoj. Poté také jejich skvělá jména. Neotřelá a každé mi sedlo k postavě.
Tento díl byl však pro mě nejslabší z celé série. To, že nebyl téměř akční, hlavně první polovina, se dalo očekávat, jelikož se seznamujeme s novým prostředím 13. kraje a také válka na Kapitol se nedá naplánovat přes noc. Ovšem poměrně dost věcí, hlavně v druhé části knihy, jsem si podle popisu nedokázala dost dobře představit, zde mi pomáhalo hodně to, že znám film a pak jsem občas i nechápala určité jednání hlavní hrdinky. Nějaké akce mi přišly zbytečné.
Pak mi také vadily Katnissiny dlouhé úvahy, které často brzdily děj a které neustále odůvodňovaly nějaké její rozhodnutí, ačkoli by to kolikrát ani nebylo potřeba. Myslím, že kouzlo prvních dvou knih je hlavně v tom přílišném neuvažování. (V arénách na to nebylo moc času).
A nakonec mi tam chyběla nějaká ta postranní romantická nitka. Do jisté míry ji zde zastupoval Finnick s Annie, ovšem chybělo mi ke konci trochu více rozepsání sbližování se Katniss s Peetou. Celkově jejich navracení do ,normálního života´, zakládání rodiny (zde by se hodily i ty Katnissinyy pocity), bych rozepsala aspoň do kapitoly. Ten epilog byl nějaký krátký po těch všech hrůzách. To mi tam chybí, byť chápu, že autorka z toho nechtěla primárně udělat ,slaďárnu´ v postapokaliptickém světě.

30.03.2021 3 z 5

Můj život 3. Můj život 3. Vlasta Javořická

Zatím pro mě nejčtivější díl. Nemohla jsem se místy odtrhnout. Život Vlasty se zde hodně dramatizuje a dostává spád, který od druhé poloviny knihy celkem graduje. Začínám si zvykat na autorčin styl psaní, lépe se orientuji a začíná se mi to líbit čím dál více.
S každou další stránkou se zvětšuje můj obdiv autorce a její vnitřní síla jít dál.

30.03.2021 4 z 5

Můj život 2. Můj život 2. Vlasta Javořická

Pro mě lepší díl než první. Začíná se v něm totiž už něco málo dít spolu s tím, jak Vlasta dospívá. V knize je krásně vykreslena tehdejší doba se všemi klady a zápory, podložena konkrétními příběhy (některé radostné, jiné vlemi drsné). Jaké panovaly předsudky, jak byla děvčata držena zkrátka. Všechno mělo svůj řád a ustálený sled událostí. Vlasta naštěstí vždy nějak vyvázla a její pověst byla v těchto kritických letech téměř ušetřena. Těším se, co přinese další díl.
Některé pasáže byly vcelku nudné, jiné byly zajímavé a utekly velmi rychle. Každý si v tom musí najít to své.

20.03.2021 3 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Znám filmy, ale říkala jsem si, že jsou dobře udělané a že nepotřebuji číst knihu. Jelikož se ovšem chci dostat k Baladě o ptácích a hadech, tak jsem si říkala, že si přečtu celou trilogii.
Musím uznat, že film je opravdu kvalitně udělaný a kniha obsahuje jen jakési zajímavosti o postavách a krajích a samotné aréně, co ve filmu nebylo, ale nijak to neublížilo ději.
Kniha se četla hrozně lehce, byla velmi dobře napsaná, rychle to uteklo. Oceňuji především vyváženost popisné složky se sloužkou dějovou. Popisy zde byly tak, abych si dostatečně dokázala představit prostor, ale zase nepozastavovaly na příliš dlouho děj. Ten hezky plynul, napětí se střídalo s oddychovými kapitolami, a ač jsem díky filmu věděla, jak to skončí, stejně jsem v některých částech u knihy sotva dýchala, co kdyby je v knize přece jenom zabili?? Charaktery postav byly promyšlené a dobře popsané.
Ovšem je to na mě velmi drsné téma (i když velmi dobře napsané), takže si pátou hvězdu schovávám.

08.03.2021 4 z 5

Já Romy, deník mého života Já Romy, deník mého života Renate Seydel

První část knihy skvělá, dokonce mě motivovala vrátit se zpět i k mému deníku, ale druhá polovina mě zklamala. Čekala jsem, že tam budou nějaké příhody z hereččina soukromí, že mi to pomůže pochopit, proč byla taková, jaká byla a udělám si na ni úplně jinou představu. Ale druhá polovina je jen výčet filmů, na kterých pracovala, lidí, se kterými se setkala a sem tam proloženo nářkem nad scénáři, které jí zasílají z Německa, a které vůbec nejsou dobré a ona nemůže hrát v kvalitním německém snímku.
Souhlasím s komentářem předemnou, že životopis je značně pokřivený a druhá polovina budí dojem, že byl místy ,,uvařen z vody". Myslím, že spoustu věcí chybí a nebo je velmi upraveno. Nic upřímného.

06.03.2021 3 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Velmi silné téma, dobře zpracované. Ukázat a odradit od úmyslu stát se anorektičkou. Myslím, že splnila svůj účel.
Jediné, co mi trochu vadilo, že téměř chybí popisná složka, díky čemuž jsem se trochu ztrácela a děj byl pro mne ochuzen.

06.03.2021 4 z 5

Můj život 1. Můj život 1. Vlasta Javořická

Kniha byla velmi krásně napsaná. Jen se četla pomalu, myslím, že svůj podíl na tom měl text nečleněný do kapitol.
Autorka často přeskakovala ve vzpomínkách, jednou jí bylo dvanáct, pak devět, pak třináct, čekala jsem trochu pospolitější zpracování, byla by poté určitě lepší orientace.

03.03.2021 4 z 5

Denisa maluje lásku Denisa maluje lásku Ivana Peroutková

Jelikož je to už čtvrtá kniha jedné série, tak si už dokážete tak nějak udělat obrázek o tom, jak to v ní asi bude vypadat, jak se děj bude vyvíjet, co se tam asi stane, co se bude řešit. A opravdu, máte tři čtvrtě knihy za sebou a ono to tak téměř je, že si říkám, milá série pro potěchu duše a nic náročného a nového a vlastně tak trošičinku o ničem. A najednou konec a mně málem vypadla z ruky. Strašně mile mě překvapila, protože jsem nečekala, že to skončí takhle a najednou do sebe všechno zapadlo a začalo dávat smysl i to, že vám ta kniha může připadat o ničem. A bylo na ní vidět (asi jako na jediné z celé série), že si tady už opravdu dal na ději někdo záležet. Proto je takhle pro mě z celé série nejlepší a nejmilejší. A krásně celou sérii uzavřela.
Určitě čtěte až do konce. Mně to překvapilo.

18.01.2021 4 z 5

Pohádková babička Pohádková babička Eduard Petiška

Ke knize jsem se dostala kvůli škole, jinak bych si ji asi jen tak nepřečetla. Četla se rychle, pohádky byly pěkné, splnily má očekávání, pro děti před spaním na dobrou noc ideální.

18.01.2021

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Jako první půlka fakt pecka, zasmála jsem se. Ve druhé půlce už humor drhnul a vtipnou atmosféru zaručovali jen ohrané sexuální narážky a vtipy. Nicméně je to spíš už ke konci, takže si říkáte, že už to dočtete.
Ale na Ashtonka a jeho pravděpodobnost hodit bobek na píseček, na to se nedá zapomenout.
Takže doporučuju :)

18.01.2021 3 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Do této knihy jsem šla s tím, že ji nejspíš nedočtu, ale že to jdu prostě jen zkusit. To poslední, co jsem si o ní myslela, že se do ní začtu tak, že ji budu nosit všude s sebou, abych mohla využít každé volné chvilky ke čtení.
A teď když už jsem u konce a přišla jsem o své pravidelné chvilky v pravěku se svou tlupou, je mi nějak smutno, jako kdybych se vrátila z dovolené a věděla jsem, že už zase dlouho nic takového nezažiju a čeká mě zase taková ta domácí ,,samota".
Tak jdu aspoň pokračovat do Osady Havranů (i když Kopčem forever), třeba taky překvapí svou čtivostí.

18.01.2021

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je krásně napsaná, moc hezky se čte. Kouzlo bylo v tom, že jsem si už myslela, že se nic nestane, že děj prostě dál popluje v tom duchu a najednou do toho všeho ještě další zvrat, pro mě v nečekaném místě, a ten celý děj a vše, co jste dosud znali, se obrátí vzhůru nohama.
Popravdě, kdyby se mi stalo to, co hlavnímu hrdinovi, nevím, jak bych s tím vším dokázala žít dál.
Když se řeknou tragické osudy, většinou se nám vybaví osudy Židů za druhé světové války nebo věznění nevinných lidí za komunismu. Tohle ovšem nic z toho neobsahuje a je to stejně tíživé, protože se to vše skládá z obyčejných všedních problémů, které postihují většinu rodin.
Aneb i muž, který je přesvědčený komunista s čistým štítem to neměl lehké. Sice byl ušetřen všech protistranických trestů, ale za to nebyl ušetřen všedních těžkostí, které sami o sobě nepůsobí tak strašně, ale jako celek dokáží i zničit život.
Na začátku knihy jsem si myslela, že se hned vrhnu na Hanu, u konce knihy vím, že se z toho musím chvíli vzpamatovat a proložit tento příběh nějakou literární romantickou jednohubkou, protože dva takovéto příběhy najednou jsou moc i na mě, a to to jen čtu.
P. S. Úplně souhlasím s komentářem Neo1tex.

18.01.2021 5 z 5

Anička ve městě Anička ve městě Ivana Peroutková

Moc se mi líbí, jak kniha navazuje na předešlý díl, že nefiguruje jako další samostatný celek, ale zároveň se dá přečíst i jako první díl.
Opět pěkné nápady na prostředí a dětské hry a zápletky. Moc pěkné!

07.12.2020 4 z 5

Ze života rodiny Horáčkovy Ze života rodiny Horáčkovy Marie Kšajtová

První myšlenka, která mě napadla po přečtení knihy, byla, že by z toho byl pěknej večerníček.
Jak už jsem jednou někde psala. Moc nečtu dětské knihy, protože mi vadí, že většinou postavy v nich nejednají reálně nebo neúměrně svému věku. (Samozřejmě ne, pokud je na tom postavený děj knihy.)
Tady mi vadilo, že rodiče se z ničeho nic zmenšili, ale vůbec jim to ani nějak nevadilo, ani to neřešili, ani se nesnažili nějak přemýšlet jak se to stalo a co to způsobilo.
Každopádně hodnotím pěkný nápad, hezky napsané a vtipné.
Dále oceňuji krásná, vtipná, neobvyklá přirovnání a pěkné nápady na prostředí, kde se děj odehrává.
Trochu mi vadil větší formát knihy (už jsem si odvykla) a taky trochu lesklejší papír (mám radši ty matné), ale to neubírá na kvalitě psanému textu.

03.12.2020 4 z 5

Anička a její kamarádky Anička a její kamarádky Ivana Peroutková

Tyhle dětské knihy jsou stejně nejlepší. Moc hezky napsané, chování i rozhovory odpovídají věku hlavních postav. Krásné nápady na prostředí, kde se děj odehrává. Kniha krásně plyne. Prostě tyhle knížky můžete číst v jakémkoli věku a pořád se vám líbí a v tom je právě ta výjimečnost, protože většina autorů knih pro děti tohle neumí.
Jsem zvědavá, jak na tom bude série s Valentýnkou.

03.12.2020 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Přečetla jsem ji za hodinu a půl, což se mi u málokteré knihy povede (i když je sebeútlejší). Četla se hezky. Většinou moc dětskou literaturu nevyhledávám kvůli příliš jednoduchému stylu psaní (určeného pro děti). Tady mi to však ani moc nevadilo. Ovšem nemohla jsem si nevšimnou dědečkovy hrdosti na to, že je v družstvu a že všechno je všech (družstevní) a pak také toho, jak jsou všichni šťastní a mají se rádi a všechno je v pořádku nebo se to do pořádku rychle dá. Mám raději realističtější přístup, ovšem tento příběh není z dnešní doby, takže za mě vesměs spokojenost. Příjemná četba, pro mladé čtenáře rozhodně doporučuji.

26.11.2020 3 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Překvapilo mne, jak odlišná je kniha od večerníčku, který znám a mám ho moc ráda. A také tím, jak je vlastně kniha krutá a nelítostná a žádné ,,žili spolu šťastně až do teď."
Četla se pěkně, ale je v ní velmi patrné kým a v které době byla psána.
Asi zůstanu už jen u večerníčku, ovšem jsem ráda, že jsem ji i četla.

26.11.2020 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Kniha, která mě rozbrečela. První kniha, za mou čtenářskou kariéru, jejíž konec jsem četla třikrát a nad nímž jsem ještě tak čtvrt hodiny nehnutě seděla a jen brečela.
Kdybych měla popsat pocity, je to tak na další díl, ale prozradím, že nebyly zrovna příjemní, spíš taková zvláštní bezmoc, takže snad jen, že když budete číst tuto knihu, opravdu to nebude promrhaný čas.

25.11.2020 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Na to, že je to kniha pro děti, je to hodně drsné. Nicméně jinak se mi to líbilo, ale to jsem ještě netušila, co přijde potom.. (Nejlepší pro všechny.)

25.11.2020 4 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Moc krásný příběh, jen mě trochu mrzí, že některé pasáže byly shrnuty do dvou vět a přitom mohly být lépe popsány, jiným naopak byla věnována podstatná část a přitom stačily dvěma větami.

25.02.2020 3 z 5