klaramal klaramal komentáře u knih

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Jatka č.5 je mou první knihou od Vonneguta, ke které sem se dostala a pro začátek jen řeknu, že u ní nekončím. Autor mistrně kombinuje v několika rovinách vyprávění hrůzu, grotesku, fantazii, nechutnosti války - to a mnohém více tak surově, jak jen to jde, aby to lidé četli. Dostal se podle mě na hranici obsahové únosnosti (z hlediska zbůsobu a míry zobrazování války), kterou „normální” čtenář zvládne, ale i tak je na to potřeba silný žaludek. Zároveň má tato kniha skvělou informační hodnotu, protože sem vkládá mnoho historických faktů, které společně se subjektivně vyprávěným příběhem pomáhají nám, kteří jsme válku nezažili, složit si o ní obrázek. K tomu je text zajímavě dělený, člověk nečeká, kam a do jakého času se v další větě dostane - no a nakonec do toho ještě Vonnegut vkládá svůj černý humor. Stručnost této knihy je děsivá.

Tím vším se podle mě vymyká „tuctovým” knihám o válce. Doporučuji.

14.03.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po téhle knížce jsem musela stíhat svůj mozek ze zdí. Mindblowing.

Dávám 4 hvězdy, protože to bylo na mě chvílemi až moc popisné (Strana, Strana, Strana...), ale jinak jedna z knih, která člověku prostě v té hlavě zůstane.

04.01.2018 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Od Austenové jsem četla jako první Pýchu a Předsudek s tím, že se mi velmi líbila. To samé ale bohužel nemohu říct a této její knize. Nějak jsem se do děje nemohla začíst a přišlo mi to velmi podobné jako Pýcha a Předsudek. Možná, že kdybych četla jako první právě R&C, psala bych to samé teď o Pýše a Předsudku, ale nevím:) Každopádně to ale asi patří k těm knihám, které by si člověk měl přečíst:)

02.01.2018

Příběh dvou měst Příběh dvou měst Charles Dickens

Tahle kniha byla úžasná :) zamilovala jsem se do prostředí ( do gilotiny fakt ne, ale způsob vyprávění časů kolem Velké francouzké revoluce? Wow!) i do postav ( Carton!!!) a i přes zdlouhavý začátek který jsem mohla čekat a který mě přesto na chvíli odradil od knihy jsem zbytek knihy četla na jeden nádech )) moc doporučuji

25.07.2016

Lady Hamiltonová Lady Hamiltonová Alexandre Dumas, st.

Příběh Lady Hamiltonové mě bavil a četla jsem ho s chutí, hlavně tedy v první části, kde se tolik nezabrušuje do politiky, přestože i ta mě většinou bavila. Musím se přiznat, že mě její život zaujal tak moc, že jsem si hledala doplňující informace na netu, takže jsem si před koncem knihy všechno vyspoilovala (možná proto mě ten konec tolik nebavil :D) každopádně určitě doporučuji))

29.05.2018 4 z 5