KirmaLee KirmaLee komentáře u knih

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Já si tu knihu snad nechám "jen" kvůli těm fajn receptům :D Ne, teď vážně. Kniha má za mě několik pro a proti. Začnu tím pozitivním:
+ už zmiňované recepty na konci každé kapitoly. Co kapitola, to nějaké chutné jídlo a vytvářelo to i jakýsi hezký ironicky oddechový efekt po nějaké vážnější události v ději. Hezký způsob, jak vyjádřit spisovatelův oblíbený koníček :)
+ akční scény byly opravdu svižné, ty se četly vážně lehce a měly určitou dávku napětí. Bohužel, na můj vkus jich tam bylo málo a nebyly plně rozvinuté, jako by to autora vlastně nebavilo psát ...
+ pohled více postav, není to jen o Dominice
+ pár docela vtipných pasáží
+ kdo se zajímá o politiku, jsou tu dobře vykreslené vztahy mezi různými zeměmi, hlavně mezi Spojenými státy a Ruskem
+ vygradovaný, napínavý a docela šokující konec

Tak a teď negativa:
- přišlo mi, že autor se hodně opíral do žen a to tak, že to bylo až na vrchol sexismu. Ano, vytvořil i odvážné, inteligentní a soběstačné hrdinky, ale i ty měly stále něco "mužského" v sobě. Jinak se vlastně skoro vše zaobalovalo na prsa, sex, promiskuitu, atd. Nejsem feministicky založená, ale tohle mi už trochu začalo vadit, když jsem na to narážela skoro pořád v průběhu knihy. Viděli jste to tam také?
- snad největší výtka: ano, chápu, že autor strávil více jak 30 let u CIA a pro příběh to bylo důležité, ale popis práce tajných služeb, do toho zakomponovaná politika, a další, tak pro laika je to vážně náročné číst a byť jen pochopit. Pak už to začíná být nuda. Kdo se zajímá o práci agentů, o politiku, diplomacii, je tato kniha pro něj naprostým ideálem. Kdo hledá napínavý thriller, může být trochu zklamán. Jako já.
- děj je fajn, koncept též, ale zas je vidět, že autor je víc veterán tajných služeb, než spisovatel.

Na závěr mohu říct, že si nejsem jistá, jestli se pustím do druhého dílu. Možná na tento typ literatury plného práce pro tajné služby nejsem stavěná, možná bych si k tomu musel ještě něco dodatečně zjistit, než bych se pustila do dalších knih pana Matthewse. Ale rozumím mu, že svou praxi a znalosti chtěl zanést do nějakého příběhu. A Dominiku "vytvořil" opravdu dobře, stejně tak popis zemí. A recepty vyzkouším! Za mě 3 hvězdičky.

14.05.2020