katanka katanka komentáře u knih

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Na začátek je třeba říct, že toto pokračování má v sobě ještě méně akce než první díl. Ale nemyslím si, že autor zamýšlel, aby byla akčnost hlavní charakteristikou této série (pokud ano, tak se mu to opravdu nepovedlo). Ten, kdo chce akci, si může zahrát počítačovou hru.
Důraz je opět kladen na mýty, také se zde otiskla autorova fascinace antikou (která se znovu objevuje v Budoucnosti).
Chápu, že někoho to může otravovat, ale mě čtení vnitřních monologů postav prostě bavilo. Tato kniha předkládá jiné úhly pohledu na život v Metru a taky nám přibyla ženská (teda spíše dívčí) složka. Nové postavy jsou v podstatě zakomplexované a všechny více či méně šílené, bodejť vždyť žijí v Metru.

25.02.2017 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Myslím, že stejně jako já, spousta lidí před přečtením od této knihy očekává především akci a nekonečnou řežbu s mutanty. Tomu se kniha vymyká, někomu to třeba bude vadit, ale u mě to nebylo na škodu, naopak to navodilo napětí a pocit stísněnosti.
Nabízí vykreslené charaktery, představy, kolísání na okraji šílenství a především úvahy, kam směřujeme a jak velký význam má naše individuální existence (ale třeba v ní naleznete něco úplně jiného). To vše je zasazeno do zajímavého, rozmanitého prostředí feudálních státečků Metra. Po přečtení tří knih od tohoto autora, si myslím, že to patří k jeho stylu, který jsem si mimoděk zamilovala.
Pozor, nejedná se o bezduché sci-fi, což by mi češtinářka stejně nevěřila...

25.02.2017 5 z 5