kamilk kamilk komentáře u knih

Mary a ja Mary a ja Betty MacDonald

„Celé mesiace som pracovala nadčas a takmer som si nadobudla vredy v úsilí presvedčiť našich zmluvných dodávateľov, aby písali, vyplňovali a predkladali veci tak, ako si to želá ministerstvo, a naopak, presvedčiť ministerstvo, aby nepracovali unáhlene a bezohľadne, ako keď sa rúti lavína, ale ani tak pomaly, ako keď sa vrstvy prasličiek menia na uhlie.“
V pokračovaní humorného románu Vajce a ja prezrádza autorka útrapy svojho mestského života v Seattli po odchode zo slepačej farmy. Nanešťastie tu rovnými nohami skočila do hospodárskej krízy, všeobecnej spoločenskej chudoby a nezamestnanosti. Za výdatnej pomoci svojej sestry Mary a jej životného kréda „Ktokoľvek môže robiť čokoľvek“ prešla celým radom zamestnaní a z nich prameniacich životných situácii.
Ťažké časy akoby sa však odrazili aj v texte tejto knihy, ktorý, žiaľ, postráda to najcennejšie z prvého románu: svojský humor dochucujúci príhody zo života na farme. Veľmi dobre sa však autorke podarilo vykresliť teplé ovzdušie rodinného kruhu, a to aj bez vyzrádzania vlastného súkromia. „Je to naozaj nádherný pocit uvedomiť si, že môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek prísť domov, otvoriť dvere a patriť tam.“ 70%

25.07.2022

Dlhé putovanie Dlhé putovanie Sławomir Rawicz

Volali ich Nešťastní. Už od cárskych čias boli väzňami režimov, ktoré sa chceli zmocniť bohatstiev Sibíri neplatenou prácou politických väzňov, teda ľudí, ktorí nezapadli do ich tyranských systémov.
Slavomír Rawicz mal možnosť ochutnať „pohostinnosť“ ruského mužíka, ktorý v ňom bez príčiny videl svojho nepriateľa. S osudom trestanca sa nehodlal zmieriť, vybral si neistú slobodu pred istou smrťou. Húževnatá sila priateľstva prevereného útrapami dlhého putovania pomohla prekonať nemožné.
Knižka je napísaná formou voľného rozprávania, máte pocit, ako keby autor sedel oproti vám a rozprával vám svoje osobné zážitky zo strastiplnej cesty. Môžete pochybovať o tom, či sa to stalo tak, ako vám autor rozpráva, no počúvate ho so záujmom a čakáte na každé jeho ďalšie slovo. 90%

16.04.2022 5 z 5

V žáru léta V žáru léta John Katzenbach

Príjemne gradujúci thriller, ktorý vás udrží v napätí až do konca. Psychologický presah do otázok nezmyselnosti vojny vo Vietname alebo novinárskej etiky len jemne okoreňuje dobre vystavaný, uveriteľný a pútavo rozvíjaný príbeh hry na mačku a myš. 90%

01.11.2021 5 z 5

Ríša zla na konci sna Ríša zla na konci sna Alan Hyža

Kniha bez prikras ukazuje realitu po rozpade Sovietskeho zväzu. Ekonomický kolaps, zdevastovaná krajina a najmä zúfalí ľudia. Kombinácia nátury sovietskeho človeka s nenávistou medzi jednotlivými premiešanými narodmi prináša problémy tam, kde je život beztak ťažký, plný beznádeje. Toto všetko zažila autorská dvojica na vlastnej koži a toto nám z prvej ruky v tejto knižke ponúka.
Veľkú časť knihy tvoria kvalitné fotografie jedného z našich najlepších fotografov súčasnosti. 90%

22.04.2021 5 z 5

Gavalier prérie Gavalier prérie Karel May

Knižka plná dobrodružstva v prérii, nechýbajú indiáni, bledé tváre, kone, lasá, veľký Manithou, pušky ani skalpy podlých nepriateľov.
Cielenie na detského čitateľa sa nezaprie, konanie hlavných postáv vedie priamočiaro k vštepovaniu dobra a vyšších princípov, kde je šľachetnosť štedro odmenená a podlosť spravodlivo potrestaná. 90%

13.03.2021 5 z 5

Planéta exilu Planéta exilu Ursula K. Le Guin

Trojica sci-fi románov, každý z iného súdka. Planéta exilu je o "ľuďoch" na cudzej planéte so zaujímavými prírodnými zákonmi, kde sa stránia miestnych "ľudí", no pod vplyvom vonkajších vplyvov sú nútení bojovať bok po boku proti spoločnému nepriateľovi.
Dvojníci v čase je o chlapíkovi, čo sa prechodom do paralelného sveta snaží zmeniť tok života a preľstiť svoj osud.
Muž, ktorý spadol na Zem je asi najznámejší príbeh, bol aj sfilmovaný. Je o mimozemšťanovi, ktorý prišiel na Zem s poslaním, ale ako to už býva, veci sa vyvinuli celkom inak.
Všetky tri príbehy fungujú dobre a hoci je každý o poznanie inak zameraný, majú silu rozprúdiť čitateľovu predstavivosť a priniesť mu radosť z čítania. 75%

14.02.2021 4 z 5

Ostrov bez majáka Ostrov bez majáka Ruth Kraft

Pohľad na 2.sv vojnu z druhej strany - očami mladej Nemky, položidovky. Sledujeme jej pohnutý osud, ako sa skrýva pod falošnou identitou na tajnej vojenskej základni, kde sa svojou malou troškou spolupodieľa na vývoji tajnej superzbrane - balistickej rakety. Čas postupuje, sovietska ofenzíva tlačí nemeckú armádu a hlavná hrdinka tak na vlastnej koži zažíva vojnové hrôzy a nešťastia.
Silný príbeh o vojne pohľadom "z druhej strany". Čím bližšie k finále, tým menej hrdinstva, zato viac beznádeje. 95%

10.01.2021 5 z 5

Kdyby tu byl Wilzenbach Kdyby tu byl Wilzenbach Herbert Kolb

Prostý príbeh o tom, ako mal vojín eskortovať zadržané dievča na oblastné veliteľstvo. Hoci cestou spolu hovoria len málo, obaja majú nad čím premýšlať a práve toto nám autor v tejto krátkej knižke naservíroval. Dilemy trápia hlavne mladého vojaka. Nanešťastie tu nie je desiatnik Wilzenbach, ktorý sa vie vždy vynájsť a dokázal by poradiť v každej situácii. 50%

14.05.2024 3 z 5

Mrazená káva so šľahačkou Mrazená káva so šľahačkou Alessandra Lavagnino

Viacmenej psychologická novela sleduje pohnútky trápenia mladej ženy, ktorá si nedokáže pomôcť a vyzradí všetko, aj to, čo malo zostať verejným tajomstvom. Skomplikuje tým život nie len sebe, ale aj rodine, pretože mafia je tu, díva sa, načúva a vkráda sa vám do života, aj keď vy sami ju nevidíte a necítite.
Príbehu chýba troška viac deja a najmä živšej akcie. 60%

15.04.2024 3 z 5

Biely Tesák Biely Tesák Jack London

U mňa sklamanie. Na základe popularity knižky som čakal cukríkový dobrodružný román s rýchlym dejom. Knižka však až na malú úvodnú a nerozsiahlu záverečnú časť podrobne študuje psychológiu Bieleho Tesáka a podľa mňa až neúmerne rozvláčne vysvetľuje príčiny a motivácie jeho konania. 40%

05.04.2024 2 z 5

Veľký tresk Veľký tresk Fedor Gál

Informácia o udalostiach z Novembra 89 od tých najpovolanejších, od ľudí, ktorí stáli v ich čele. Aj keď sa nejedná o rozsiahlu publikáciu pokrývajúcu tému v celom rozsahu a zo širokého spektra názorov, pokladám ju za dôležitú časť z mozaiky prelomu našich dejín. 90%

31.03.2024 5 z 5

Poľoval som na Alaske Poľoval som na Alaske Zsigmond Széchenyi

"Nie je nič krajšie ako usínať posledný večer pred odchodom, tesne pred uskutočnením tak dlho snívaných snov s mnohými pestrými nádejami."
Denník z expedičnej poľovnej výpravy nadšeného lovca a milovníka prírody z čias dávno minulých. Zaujímavé čítanie okorenené jemným humorom, s ktorým autor popisuje útrapy cestovania pred takmer 100 rokmi. Nebola núdza o dobrodružné momenty, farbisté popisy drsnej ale krásnej prírody a nechýba ani sonda do života miestnych ľudí. Škoda, že denník nekončí až v Seattli, takto vo mne ostal pocit neúplnosti rozprávania. 80%

11.03.2024 4 z 5

Bobby - Mistr světa a já Bobby - Mistr světa a já Danielle Dušková

Knižka s moralizujúcim podtextom, ktorý si však dokážete pri čítaní odfiltrovať. Nebyť nečakaného záveru, bol by to len príbeh študenta moriaceho sa s prázdnym vreckom, odstrkovaného rodinou, s depkou zo svojho výzoru a túžiacom po spolužiačkinom srdci. Podla mňa je to fajn príbeh zo školského prostredia, autorka vydarene vykreslila skupinu spolužiakov aj Bobbyho rodinu. 80%

03.03.2024 4 z 5

Stretnutie pod hodinami Stretnutie pod hodinami Barbara Gordon

Príjemná ľahká detektívka, ktorá sa viac ako temnou kriminalitou zaoberá teplotou medziľudských vzťahov. Po menej záživnej prvej kapitole sa už príbeh rozbehne a spoločne s kapitánom Chmurom prenikáte do malomestského sveta a do kuchýň jeho obyvateľov. Spoločne nazriete pod pokrievky ich hrncov i starostlivo udržiavaných vonkajších charakterov. Vzťahy v malom meste sú totiž vždy pestré, zaujímavé a spletité. 80%

11.02.2024 4 z 5

Dom snov Dom snov Jenö Heltai

Psychologická dráma vojaka, ktorý sa vracia z bojísk I.sv vojny do Budapešti. Prináša si so sebou nie len staré spomienky na detstvo, ale aj nových démonov. Hľadá a nachádza svoju minulosť spätú s rodným mestom. Aj keď sa jej spočiatku neúspešne stráni, cestičky ho privedú na známe miesta a donútia ho bojovať s temnými zákutiami mysle. Potechu nachádza v nočnom živote, náručí žien a fľaške koňaku.
"Ako sa nám divno hľadí na okno, za ktorým sme voľakedy žili, plakali, milovali; za ktorým zomrela naša matka, oklamala milá alebo sa nám narodilo dieťa! Kto za nami pokračoval v živote, keď sme v ňom my prestali?" 50%

28.01.2024 2 z 5

Příběh stanice Mir 1986 - 2001 Příběh stanice Mir 1986 - 2001 Tomáš Přibyl

Útla knižka prekvapuje rozsahom, hĺbkou a komplexnosťou popisu histórie orbitálnej stanice Mir. Z jej stránok je jasné, že nevznikla ako komerčná publikácia, ale ako srdcové dielo človeka nadšeného pre túto problematiku. 100%

13.01.2024 5 z 5

Komedianti Komedianti Graham Greene

Osoby a motivácie ich konania pod tlakom všadeprítomnej diktatúry moci sú, žiaľ, vykreslené dosť plocho. Veľa priestoru dostávajú milenecké hádky, ktoré však nerobia postavy plastickejšími, ani neposúvajú dej. Uvítal by som hlbší náhľad do totalitného prostredia a dusna vytváraného tajnou políciou. 70%

18.12.2023 4 z 5

4x Van der Valk 4x Van der Valk Nicolas Freeling

Súbor štyroch prípadov detektíva Van der Valka.
1. Láska v Amsterdame
Stredná, retrospektívna tretina príbehu je prakticky úplne zbytočná, príbeh nikam neposúva ani neprináša relevantné informácie osvetľujúce pozadie postáv či ich činov. 40%
2. Pre mačky
Klasická detektívka, kde inšpektor krok za krokom odhaľuje organizovaný gang mládeže a pátra po jej vodcovi. Príbeh nie je zlý, ale chýba mu trocha napätia a aspoň nejaký zvrat. 60%

Po prečítaní polovice knihy som nenašiel motiváciu pokračovať tretím prípadom a knižku som cez systém knihobúdok pustil ďalej do obehu.

08.12.2023 3 z 5

Zlodej v múzeu Zlodej v múzeu Karl Heinz Weber

Klasická krimi štýlu 70-80tych rokov, kde ťažisko prace kriminalistov spočívalo na výsluchoch, zbieraní útržkovitých informácii a predovšetkým dedukcii. Rozriešenie je čiastočne predvídateľné, ale nenudí. 75%

23.07.2023 4 z 5

Diagnóza XY Diagnóza XY Ľubomír Kotrha

Ako sa píše v úvode: Humor lieči a kreslené vtipy sa zatiaľ nepodarilo nahradiť tabletkami Humoritu, kapsulami Fóropyrinu, pilulkami Žartomycínu, ampulkami Vtipocitu ani čípkami Srandotínu.

22.07.2023 4 z 5