k.mrzenova k.mrzenova komentáře u knih

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Oscar Wilde je podle mě autor, u kterého si každý najde své.
Naleznete u něj humor primitivní, ale i na úrovni, záleží na tom, jak moc v jeho tvorbě chcete hledat.
V tomto příběhu jste jako čtenář perfektně vtažen do děje, a to hned od samého začátku. Na úvod je děj jednoduchý, pro někoho možná až příliš, ale po pár stránkách zjistíte přesný opak.
Spisovatelův talent se projevuje v konverzacích, které sice působí velmi prostě, ale často v nich můžete objevit hlubší význam. V 89 stránkách poukazuje na tehdejší anglickou společnost, která má svoje klady i zápory. Mezi další motivy patří i láska a postavení ve společnosti. „Všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností“ (výrok autora). To je podle mého názoru hlavní myšlenkou knížky. Je zde perfektně vystiženo, že i lhář někdy může mluvit pravdu.
Každý, kdo četl knížku rychle, udělal velkou chybu. Ve chvíli, kdy se zápletka rozvíjí, může čtenář ztratit souvislost mezi rodinnými vazbami jednotlivých postav. Musím přiznat, že jsem to sama takto četla a často se musela vracet o pár stránek zpět, abych se zorientovala.
Po celou dobu jste v nejistotě, jak to vlastně celé dopadne, a to je to, co vás nutí číst dál a dál. Příběh je zakončený velmi překvapivým závěrem, což je to, co mě u této knížky baví.
Pokud se chcete zamyslet ale i pobavit, tahle knížka je pro vás to pravé ořechové!

14.04.2021