JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Kde se vzaly symboly: Stručná historie matematického zápisu od starověku k dnešku Kde se vzaly symboly: Stručná historie matematického zápisu od starověku k dnešku Joseph Mazur

Jako čtenáři máme to štěstí, že za posledních 15 let bylo v češtině vydáno docela dost knih o matematice. Na druhou stranu je to problém této knihy, která je skvělá jako souhrn vývoje matematické symboliky, ale mnohé z toho už bylo nedávno publikováno občas i v hlubším kontextu.

16.12.2017 4 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

U prvních dvou povídek jsem nepochopil proč vlastně chtěl být Pirx pilotem kosmické lodě. Chová se v nich dost nesympaticky respektive autor z něho dělá průměrného žáka akademie, který chce jen tak prolézt, ale vyzní to tak, že takové žáky společnost potřebuje, protože ti nejlepší při skutečných testech zklamou. Další povídky jsou mnohem lepší, na druhou stranu polovina z nich nemusela být sci-fi, ale odehrávat se v dnešním světě například na oběžné dráze v sojuzu nebo raketoplánu. Většinou se řeší nějaké nehody, které Pirx vyřeší a u robotických povídek řeší etické normy strojů. Pro mě zklamání.

11.12.2017 2 z 5

Toto rameno hvězd Toto rameno hvězd John Brunner

Prvních 20...30 stran bylo hrozných kvůli překladu i obsahu, ale dále se obsah i překlad zlepšoval až do impozantního finále. Děj knihy i vypravěčský styl skutečně gradoval. Děj je velmi originální, a i když kniha má 400 stran , tak si na konci řeknete, že chcete pokračování. Snad jen k doplnění anotace, už na začátku knihy je zmíněno, že tato loď nejprve rozvezla kolonisty po jednotlivých planetách. Jednou za několik století se vrací a kontroluje vývoj....jenže i on Loď se vyvíjí...

05.08.2017 5 z 5

Diesel - osobnost, dílo a osud Diesel - osobnost, dílo a osud Eugen Diesel

Pro mě osobně zklamání. čekal jsem něco ve stylu knihy Gottlieb Daimler, tedy široký odborný pohled v souvislostech na dobu vzniku spalovacích motorů a automobilů, místo toho skutečně jen popis života Rudolfa Diesela, ze kterého si nic moc dnešní čtenář neodnese. V této knize se nedozvíte prakticky nic o technických aspektech vývoje vznětových motorů, to už je více informací v knize Hugo Junkers

14.06.2017 2 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Kniha se velmi dobře čte. Pro člověka co neví jak funguje marketing na internetu je to myslím velmi dobré seznámení s tímto tématem. Co se týká pocitů, tak je to přesně jak v úvodu odhaduje sám autor. Buď na konci čtení budete Amazon obdivovat nebo nenávidět. V tomto případě sám nevím jaký pocit ve mně zvítězí. Virtuální svět je pro mě natolik nový, že nedokáži rozhodně rozhodnout co je v něm dobře a co špatně. Pro ty co si tuto knihu chtějí přečíst, aby se dozvěděli i o aktivitách společnosti Blue origin tj. Bezos rakeťák: v této knize je o ni zmínka cca na 1 stranu, ze které se nedozvíte nic nového, jen to že je.

01.01.2017 5 z 5

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

Přísloví "Co tě nezabije, to tě posílí." rozvedeno do těžko stravitelných několika set stran. S tímto příslovím má snad každý vlastní zkušenost, ale autor nám předkládá ty své objevitelským stylem optikou úspěšného, slavného a bohatého američana pohybující se v prostředí Wall streetu. Definice nových pojmů jsou podle mě zbytečné a nepřehledné, protože se dostáváme od obecné roviny mezi těžko popsatelné mantinely.

19.12.2016 2 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Ze začátku mi trvalo než jsem si zvykl na autorův styl vyprávění. Rád jsem se dozvěděl spoustu informací o zahrádkách, i když nesouhlasím s představou radostného masivního návratu k zahradničení. Dost mi to připomínalo podobné představy Jacka Londona o velkém návratu lidí k půdě ze začátku dvacátého století, jako reakci na stoupající nezaměstnanost dělníků ve městech.

18.12.2016 5 z 5

Vzpoura na lodi Elsinore Vzpoura na lodi Elsinore Jack London

Jediná žena na palubě často hraje na klavír, přitom v představách stoupáte plachtovým Elsinory, než skladba skončí je na palubě o jednoho člena posádky míň...

01.05.2016 4 z 5

Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta Ian Stewart

Mrzí mě, že některé rébusy byly založeny na záměrné chybě v zadání, na druhou stranu záměrem autora asi bylo aby jsme se nad tím zamysleli. Jinak uváděné matematické důkazy jsou naprosto elegantní a plně pohltí.

02.01.2016 4 z 5

Amundsen – Poslední Viking Amundsen – Poslední Viking Edouard Calic

Kniha, která mě vrátila do doby, kdy jsem četl dobrodružné příběhy Arktidy a Antarktidy. Jen si teď uvědomují více i tragédii zvířat, psi, kteří byli plánovaně zabíjeni a jedeni jen proto, aby někdo byl první u Jižního pólu. Knize také trochu ublížilo neustála obhajoba Amundsena, jestliže se v historii objevila nějaká kritika jeho postupů a činů.

05.12.2015 4 z 5

Jazyk matematiky Jazyk matematiky Keith Devlin

Kniha malá objemem obrovská svým sdělením. Děkuji autorovi za tuto knihu. Je to víc než jen popularizační doplněk učebnic matematiky, ta je v této knize skutečně vysvětlena. Dokonce ke konci knihy pomocí matematiky autor mistrovsky vysvětluje základní problémy relativistické fyziky. Nedá se hodnotit jinak než plným počtem.

18.10.2015 5 z 5

Dějiny matematiky Dějiny matematiky Dirk J. Struik

Sice stručná kniha, ale matematiku v kontextu doby se autorovi, dle mého, představit čtenáři povedlo.

05.09.2015 5 z 5

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka Rudolf Krautschneider

Kniha na jejichž konci je Vám líto, že už jste ji dočetli. Pocity bych vyjádřil citací z knihy: "Procestoval jsem USA, Kanadu, Aljašku a mnoho zemí, ale nevím, jestli jsem šťastnější, než kdybych o tom jenom snil." Prostě kniha která pohltí.

05.02.2015 5 z 5

Rytíři nebes Rytíři nebes Dan Hampton

Pro mě osobně je tato kniha zklamáním, čekal jsem více (například něco ve stylu knihy Letadlo proti letadlu, kterou napsal Norman Franks), i když je pravda, že po druhém důkladném přečtení anotace mi více ani nabídnout nemohla. Předně se jedná o knihu určenou pro americké čtenáře a historické události, které by jednotlivé příběhy měly zasadit do kontextů jsou plné nevěrohodných informací a chce se mi použít slovo "drbů". Co kvalitě knihy nepřidalo je překlad, kterému chybí odborný dozor především co se týká letecké techniky, takže technické popisy často nedávají smysl. 3 hvězdy dávám za informace ze života pilotů a za popisy jejich charakterů.

05.02.2015 3 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Po přečtení několika prvních stran si obvykle letmo projdu několik posledních stran knihy, abych měl představu zda ji vůbec číst. U této knihy mě zaujalo to, že tímto postupem jsem o ději nezískal žádnou představu, ale to bylo asi tak pro mě to na celé knize nejvíce zajímavé. Dobře se četla, ale chování postav a především klíčový objev, ke kterému po 15 letech výzkumu došla jedna z hlavních hrdinek mi nepřipadal jako něco na co by nemohli za takovou dobu přijít i ostatní. Navíc definice nových veličin, které si vyžadovala existence chronolitů mi připadaly, že nemají hlavu ani patu a spíše šlo o latentní filozofování o čase.

04.12.2014 3 z 5

Hlubina času Hlubina času René Barjavel

Kniha se skutečně četla velmi dobře, protože autor to se čtenářem opravdu umí a udržuje ho neustále v napětí, ale už během čtení jsem získával pocit, že kniha je až moc poplatná době, ve které vznikla.

19.10.2014 3 z 5

Zákony přírody Zákony přírody Rudolf Ernst Peierls

Musím uznat nadčasovost této knihy zvláště zamyšlení nad tím co je to vlastně Život. I dnes výborná fyzika napsaná čtivě a populárně naučnou formou. Na konci knihy získáte, nikoliv falešný pocit, že máte přehled.

15.09.2014 5 z 5

Schismatrix Plus Schismatrix Plus Bruce Sterling

Než jsem si tuto knihu rozhodl číst, tak jsem si přečetl několik komentářů k ní, ale i tak jsem váhal. Připadalo, že román nemá nosnou myšlenku, ale opak je pravdou. Příběh jako by si kladl za cíl dopídit se toho co je smyslem lidského života. Je to snad moc, sex, klid a bohatství...? Ale jedno převyšuje a to touha po nesmrtelnosti, i když většina hlavních hrdinů nakonec hledá z nesmrtelnosti únik sebevraždou nebo fyzickou transformací, prostě jednou Vás ten život stejně přestane bavit.

25.05.2014 5 z 5

HARLIE verze 2.0... a nakonec stvořil člověk Boha HARLIE verze 2.0... a nakonec stvořil člověk Boha David Gerrold

Dle mého názoru zatím nejrealističtější popis chování počítače, který si uvědomí sám sebe. Rozhovor počítače s jeho tvůrci, který je zároveň i páteří děje, může znít v dnešní době trochu nudně, ale obsahuje spoustu poučných myšlenek "Morálka je výmysl slabých, aby je chránila před silnými". Kniha neobsahuje žádné tažení umělé inteligence proti lidem, ale něco daleko přirozenějšího...být za dobře s těmi, kteří ho mohou vypnout. Před koupí, mě poněkud odrazovala obálka, ale ta nemá nic společného s obsahem knihy, který spíše zapadá do 80. možná devadesátých let min. století.

25.05.2014 5 z 5

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Knížku jsem si pořídil hlavně kvůli Boeingu 314, který těsně před začátkem druhé světové války jako první přepravoval cestující nonstop letecky přes Atlantik. Autor celý popis pojal jako dobrodružný román s detaily takového letu, při kterém se na palubě schází příběhy jednotlivých cestujících vesměs prchajících před válkou. Popis se mu dokonale povedl a skutečně se při čtení cítíte na palubě luxusního velkoletadla s vlastní jídelnou a dokonce i svatební kajutou, a prožíváte komorní příběh uprostřed Atlantiku. Něco bych však autorovi vytkl, nemám nic proti milostným scénám a to klidně nechť jsou lehce pornografické, ale tady jich bylo až moc a některé vyloženě uměle vloženy do příběhu.

25.11.2013 4 z 5