JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Řecký zázrak Řecký zázrak Vojtech Zamarovský

Požadavek těla je nehladovět, nežíznit a netrpět zimou; kdo ukojil tyto potřeby a doufá, že je bude moci ukojit i v budoucnu, může závodit s blažeností s Diem... Lépe je ti, odpočíváš-li v bezpečném klidu na slámě, než máš-li zlaté lehátko a bohatý stůl a přitom jsi pln duševního neklidu... Takovým lidem mohou půjčovat peníze jen ti co touží po duševním neklidu až do smrti, jestli jim ty peníze někdo vrátí. Zpět ke knize, je to úžasný přehled, navíc psán krásným jazykem; o to víc mrzí horší kvalita tisku (vydání 1972) – možná to chtělo dva svazky.

10.05.2019

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Za mě zklamání. Oproti dvou předchozím dílům je Město slávy román o ligu níž. Druhá polovina knihy byla velmi levná a dočetl jsem jen proto, abych měl základ pro čtení čtvrtého dílu, který jak doufám bude lepší. Na konci se autorka přiznala, že inspirací ji je dílo James Clevella a celý třetí díl se odehrával během deseti dnů. Možná toto je příčina, že se nepovedl, protože předchozí dva díly se odehrávaly v rámci několika let a první dokonce celé století.

29.09.2018 2 z 5

Neobyčejná teorie světla a látky Neobyčejná teorie světla a látky Richard P. Feynman

Myslím, že přesně takto by se měla kvantová elektrodynamika vyučovat. Jinak studenti budou stále říkat, že foton cestuje po vlnové dráze.

17.07.2018 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Musím říct, že čtení jsem si užíval. Na druhou stranu: štěstí, že jsem neznal filmovou podobu nebo konec, jinak bych to nečetl. Konec knihy, která má takové napětí a technické popisy je poněkud neuspokojivý.

20.06.2018 5 z 5

Svit vzdálených dní Svit vzdálených dní Arthur Charles Clarke

Clarke mě překvapil svou vizí blízké budoucnosti, kdy se trefil s odchodem VB z EU. Navíc vize budoucnosti ve formě ztráty soukromí a sdílení životů se taky trochu naplňuje, i když pomocí jiných technologií, než autor v románu stvořil.

24.05.2018 4 z 5

Plantáž Shadowbrook Plantáž Shadowbrook Beverly Swerling

Kvalitní historický román z období Francousko-indiánské války. Je to taková kombinace Posledního Mohykána a stylu Jamese Clavela. Román je skutečně dobře dějově propracovaný, ale vadilo mi, že ač jsou hlavní postavy fiktivní, tak byly u všeho významného včetně bitev a jednání. Plantáž Shadowbrook je fiktivní, ale to území, na kterém leží je skutečné, nachází se v oblasti, kde leží slavná pevnost William Henry (ano ta z Posledního Mohykána) . Rád si přečtu autorčin navazující román Město snů .

17.03.2018 4 z 5

Kolumbové vesmíru 2. - Souboj o stanice Kolumbové vesmíru 2. - Souboj o stanice Karel Pacner

Karel Pacner dvoudílem Kolumbové vesmíru nasadil laťku pěkně vysoko. Využil zde i osobní kontakty se specialisty, kteří byli přímo u toho a výsledek je úchvatný a plný detailů, které v češtině v jiných dílech nejsou. Velmi za toto dílo panu Pacnerovi děkuji.

21.10.2017 5 z 5

Na moři Na moři Boris Žitkov

Dlouho jsem ji sháněl (ve vydání v edici KOD*-dotisk), i když někteří tvrdili, že její obsah za to nestojí, to bych ale netvrdil. Autor v podstatě každou povídku popisuje trochu jiným stylem a jednoznačně je to psáno pro mladé čtenáře prahnoucí po dobrodružství Na moři v teple domova. Byla to příjemná četba.

05.07.2014 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Velmi povedený popis systematického budování nové civilizace založené na vědění. V některých částech jsou i narážky na politickou situaci ve 40 letech 20. století. Následující dva díly jsou také bravurní a udivuje mě v jaké době vznikly. Asimov byl očividně člověk s velkou fantazií.

20.08.2013 5 z 5

První třetina byla úžasná, úplně jsem začal nenávidět Danglarse aspol., pak následovala Dantesova proměna a už jsem se do čtení jen více a více nutil. Škoda, že chybí popis jeho postupné proměny, mezi záchrannou firmy Morrel a Římem, která měla trvat 8 let, během kterých se z Dantese stal Monte Cristo. Během tohoto období si pořizoval i kompro, což by možná bylo zajímavější než pomsta v Paříži. Na druhou stranu je na konci celkem slušná pointa ve stylu pro jedno kvítí slunce nesvítí.

09.05.2024 3 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Nejen námět, ale provedení je velmi dobré. Zvlášť oceňuji jak se autorovi povedlo postupně gradovat děj, prostě v událostech stále zrychlujeme a v poslední třetině je kniha těžko odložitelná.

08.03.2024 5 z 5

Umění zkratky: Jak lépe myslet Umění zkratky: Jak lépe myslet Marcus du Sautoy

Taková dobrá reklama na matematiku. Schovám pro syna až bude schopen takové věci pochopit a nadchnout se pro matematiku.

26.01.2024 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Nemyslím si, že lze většinu mouder z této knihy, jak je mnohdy publikováno, přenést i na jiné lidské činnosti v současné době. Největší přínos myšlenek vidím v tom, jakým způsobem, prakticky vědeckým, jsou složité postupy a zásady převedeny do jasných pouček. V té době byly takové vědecké popisy známé pouze v antickém Řecku.

27.09.2023 4 z 5

Poručík Hornblower Poručík Hornblower Cecil Louis Troughton Smith

Sledování Hornblowera pohledem staršího poručíka umožnilo autorovi čtenářům více přiblížit povahu a strategie Hornblowera. Navíc není čtenář stále jen s Hornblowerem, takže se můžeme jen domnívat, kdo může za kapitánův pád.

29.06.2022 5 z 5

Zápisky z vůdcova hlavního stanu Zápisky z vůdcova hlavního stanu Felix Hartlaub

Kvituji veliký smysl pro detail, ale jde poznat, že to jsou pouze tajné zápisky, které až po válce měly být knihou. Knížka se mi velmi špatně četla. Záživnosti ubralo i to, že jména jsou smyšlená. Dozvíte se o chování lidí v okupované oblasti doupěte, a něco i o vojácích uvnitř, víc nic. Pokud někoho zajímá strategie hlavní štábu, způsob velení, tak v této knize to nenajde.

18.11.2021 3 z 5

Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Martin Pegler

Pokud máte nějaké romantické představy o odstřelovačích, pak vás těchto představ tato kniha zbaví. Představa, že na frontě je pravděpodobnost, že vás zabije kulka nepřítele cca 1:25 000, ale když se na vás zaměří odstřelovač, tak je to 1:1,3, mě děsí a dělá z odstřelovačů na frontě vrahy (pokud nejste sám odstřelovač). Kniha je nesmírně podrobná, asi je tam skutečně vše podstatné o vývoji ráží, munice i pušek, ale někdy jsem nechápal význam vět a musel jsem je číst několikrát - předpokládám, že je to překladem.

18.09.2020 4 z 5

Neobyčejné materiály Neobyčejné materiály Mark Miodownik

Nezbývá než pogratulovat redakci za podařený výběr titulu pro české vydání. Knížka dává odpovědi na hodně otázek o struktuře různých látek čtivou formou. Nevzpomínám si, kdy naposled jsem si udělal takové množství poznámek.
Ke konci mě poněkud nudily autorovy "eseje" o materiálech kolem nás, ale na ty měl plné právo.

31.08.2020 5 z 5

Midway Midway Micuo Fučida

Tato kniha se četla sama, jelikož se o tuto tématiku zajímám a v dokumentárních filmech se vše soustředí jen na potopení letadlových lodí. V této knize je ale vše zařazeno do kontextu námořních operací JP a navíc o osudy autora v průběhu bitvy. Jedna autorova rada: nečekejte co nepřítel pravděpodobně udělá, ale to co by mohl udělat nebo je schopen udělat.

05.08.2020 5 z 5

Stezkami hrdinů Stezkami hrdinů Grigorij Anisimovič Fedosejev

Nádherné čtení o schopnostech původních obyvatel ruské sibiře. Těším se na další díl. Skoro se nedá věřit, že tato kniha vyšla v edici Svět sovětů. U této edice jsem zvyklý, že obsahuje spoustu propagandy – v této knize snad nenajdete ani slovo propagandy, dokonce na konci knihy je hlavní hrdina v sovětském městě okraden, přitom měl pocit, že v životě ho nikdo neokradl. Je to kniha, ke které se vrátím.

04.10.2019

Mezi rakví a Araratem Mezi rakví a Araratem Werner Steinberg

Jakou cenu jsou ochotní zaplatit za nepatrnou naději žít životem obyčejných lidí? Líbila se mi autorova filozofie zdětinštění druhé generace. Umí dokonale zacházet s přístroji, ale to je vše. Připomíná mí to současnost. První polovina knihy je skvělá, v té druhé jsem měl pocit jako by byl autor omezen počtem povolených stran.

30.07.2018 4 z 5