JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Willy Messerschmitt Willy Messerschmitt Frank Vann

Byl to sice fašista, ale jeho píle a schopnost dotahovat projekty do konce i s minimálními prostředky byla obdivuhodná. Jeho názory na práci studentů postgraduálního studia ve strojírenství by byly aktuální i dnes a to nepočítám, že jeho diplomová práce byl kluzák-myslím tím skutečný a ne jen nakreslený.

20.11.2013 5 z 5

Zahrady slunce Zahrady slunce Paul James McAuley

Po krátké době další sci-fi, které jsem nedočetl. Už si nevzpomínám jak se mi tato kniha dostala do knihovny, jedná se totiž o space operu, tedy žánr, který mi moc nesedí. Tato kniha je určitě hezky napsána, ale v podstatě bez myšlenky, navíc jsem po první stránce zjistil, že se jedná o druhý díl větší série.

16.11.2013 1 z 5

Kmitání Kmitání Richard Evelyn Donohue Bishop

Tato kniha se mi náhodou dostala do ruky v antikvariátu právěv době, kdy jsem v Technickém týdeníku četl článek v souvislosti s memoárem jednoho předního českého technika v oboru kmitání působící ve Škodovce nebo v ČKD (žel na jeho jméno si už nevzpomenu). A právě v tomto článku byla zmínka i o světovém odborníkovi v oboru kmitání REDu Bishopovi, který rád jezdil do Československa. Kniha mě na první pohled zaujala tím, že neobsahuje ani jeden matematický vztah. To je v knize o kmitání naprostá rarita, přesto lepší knihu, která by mechaniku a důsledky kmitání popisovala jsem nečetl. Také velmi srozumitelnou formou vysvětluje i základní pojmy v oboru kmitání. Z knihy lze poznat velkou autorovu zkušenost s kmitáním a snad na každé straně uvádí konkrétní příklad a řešení problému. Přitom čerpal z mnoha odvětví techniky i fyziologie.

14.11.2013 5 z 5

Eseje o mechanice Eseje o mechanice Cyril Höschl

Ač jsem absolvoval na VŠ kurzy všech tří mechanik (mechanika tuhých těles, hydromechanika, termomechanika), tak k pochopení některých příspěvků jsem musel napnout veškeré své duševní síly. Ale odměnou mi je ujasnění si některých pojmů a směrů uvažování při řešení úloh z mechaniky tuhých těles, které se věnuji ve své profesi nejméně. Nádherná třešnička na dortu je v české literatuře zcela ojedinělé příspěvky, které přináší zajímavé případy z dlouholeté praxe autora v daném oboru (například řešení problému převodovek na tanku T34) a příběhy z historie mechaniky a to čtivou populárně naučnou formou.

09.10.2013 5 z 5

Kde končí země Kde končí země Thayer Willis

Myslím, že je to ta pravá kniha, pro dobrodružné povahy, které láká tajemství odlehlých míst a historie jejich dobývání člověkem. Četl jsem ji poprvé jako náctiletý, ale rád se k ní vracím.

28.09.2013 5 z 5

Pirát na Dunaji Pirát na Dunaji István Bedö

Tuto knihu jsem četl jako dvacetiletý a doslova jsem ji hltal. Především vyprávění o plavbě v Bulharsku a Rumunsku dá čtenáři plastickou představu o tom jaká obrovská a žívá řeka Dunaj je.

22.09.2013 5 z 5

Křídla nad pólem Křídla nad pólem Umberto Nobile

Jedná se v podstatě o Umbertův pohled na ztroskotání vzducholodě Italia. Knihu jsem si přečetl abych získal na toto, pro mě přitažlivé, téma jiný pohled než je Běhounkův, ale jsou tam i dobré popisy předchozích vzdušných výprav na severní pól.

22.09.2013 4 z 5

Konstrukce letadel Konstrukce letadel Michail Nikolajevič Šulženko

Čekal jsem trochu více. Bylo mi jasné, že se bude jednat o geometrii strojů a přístrojů a nikoliv o jejich návrh, ale zklamala mě absence historie vývoje toho daného prvku. Knize se nevyhnula důkladná cenzura a to možná už i autorova, dokonce se mlží i v technické oblasti, aby nešlo poznat, že něco takového nevymysleli soudruzi ze SSSR, ale někdo jiný z "imperialistického" světa a soudruzi to pouze okopírovali.

01.09.2013 2 z 5

Aerodynamika vysokých rychlostí Aerodynamika vysokých rychlostí Josef Hošek

Cítím hlubokou úctu k autorovi jakou knihu napsal, jaký měl na to čas a v jaké době ji psal. Kniha vyšla sice až po únoru 1949, ale kromě úvodu do ni zřejmě nebylo politicky zasaženo. Kniha obsahuje výsledky výzkumu vysokých rychlostí během druhé světové války v Německu i na straně spojenců a především klíčový výzkum prováděný na západě v letech 1945 až 1948.

01.09.2013 5 z 5

Atomová letadla Atomová letadla G. N. Něstěrenko

Problematika atomového pohonu letounu je zde popsána populárně naučnou formou se spoustou technických dat , které by měl pochopit každý středoškolák. Z tohoto pohledu, pokud se chce něco dovědět o atomové energii, je kniha užitečná. Kniha vyšla za hluboké totality, takže o narážky na mírový socialismus a barbarský kapitalismus není nouze, ale dá se to s odstupem času překousnout vzhledem k technickému obsahu. Podobně pobaví představa obrovského dopravního letadla na atomový pohon, když čtenáři je jasné, že autor popisuje atomový bombardér.

01.09.2013 3 z 5

Zalétáváme... Tovární piloti Zalétáváme... Tovární piloti Fritz Kienert

Tři hvězdičky za bohatou fotografickou přílohu, která stojí za zhlédnutí. Kniha se zaměřuje na popis problémů úkonů při zalétání německých letounů v období 1935 až 1940, je tam sice několik podrobností a postřehů, které stojí za přečtení, ale jinak je to spíše zaměřeno pro vyzdvižení německého technického náskoku v letectví oproti spojencům. V knize je také několik rasových narážek.

01.09.2013 3 z 5

Konstruktéři Konstruktéři Michail Arlazorov

Je to kniha vydaná za normalizace a v některých směrech jsou údaje zkreslené. Samozřejmě veškeré politické souvislosti, kterých naštěstí není mnoho, jsou k ničemu a lze se jim dnes jen smát, kdyby přitom tenkrát neumírali lidé. Co se týká technického popisu problému při vývoji různých letounů v Sovětském svazu, tak tam už je kniha mnohem poučnější. Autor popisuje vyloženě i chyby, při kterých umírali zkušební piloti i neuvěřitelný tlak z hora na konstruktéry často i od samotného Stalina. K pochopení některých částí výkladu nutno mít základní znalosti strojírenství. Dokonalou tečkou na závěr byl popis výběrového řízení na vojenský vrtulník pro indickou armádu, kde každý nabízený typ musel splnit v terénu různé stupňující se úkoly a zakázku dostala společnost jejichž vrtulník zůstal až do konce testu letuschopný. Předpokládám, že výběrové řízení na Pandury a ještě lépe Casy probíhal trochu jinak.

31.08.2013 5 z 5

Neviditelná armáda, kniha o energii Neviditelná armáda, kniha o energii Alexander Friedrich

Na tuto knihu pozor, už její název je dvojsmyslný. Kniha popisuje možnosti energetické politiky státu a především moc energie v tomto případě v podmínkách třetí říše. Je propagandisticky a rasově zabarvená, ale jako kniha o energii obsahuje spoustu zajímavých údajů a hospodářských principů platných dodnes.

29.08.2013 3 z 5

Fenomén Winston Churchill Fenomén Winston Churchill Malcolm Thomson

Překvapilo mě jakou velkou charakterovou proměnou za svůj život, tento velký politik, prošel. Doposud jsem o něm slyšel jen to, co se vztahovalo k druhé světové válce.

Marie Curie-Skłodowská Marie Curie-Skłodowská Helena Bobińska

...Je třeba mít vytrvalost a víru v sebe. Je třeba věřit, že něco dokážu a dokázat to za každou cenu...

Záludné miniponorky Záludné miniponorky Josef Borotský

Téměř románový popis osudů posádek mě naprosto vtáhl do děje. Pro evropana dobře pochopitelné chování japonského námořníka, který dobrovolně z rozkazu měl za úkol vlézt do torpéda a potopit loď...nakonec přežil a svůj příběh odvyprávěl.

Válka gigantů Válka gigantů Emmerich Hakvoort

Byl jsem překvapen kolik informací taková malá knížka obsahuje. Od historie vývoje, popis válečných taktik, které se měnily velmi dynamicky s narůstajícím výkonem letounů, popis drtivé většiny střetnutí včetně akce "Africké" vzducholodi. Bohatá fotografická a obrazová dokumentace včetně morbidní fotografie otisku v poli po vojákovi, který raději z hořící vzducholodě vyskočil.

26.08.2013 5 z 5

Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách I. Dílo a život mlynářů a sekerníků v Čechách I. Luděk Štěpán

Nádherná velkoformátová kniha bohatě ilustrovaná. Dozvěděl jsem se nejen to jak vyhledat místo pro vodní mlýn, jak postavit vodní kolo a jeho mechanismus, ale i něco ze života mlynářských rodin, které byly uzlem prostého života lidí. Děkuji autorům, že se do takové práce pustili a napsali i druhý díl zaměřující se na větrné mlýny a popisy osudů posledních mlynářských rodin. Před lety mi psali z Vietnamu, že v jejich vesnici není zavedena elektřina a že by si chtěli postavit vodní kolo, které by pohánělo dynamo. Jeden místní uměl česky a taková kola u nás viděl. Doporučil jsem jim tuto knihu, poděkovali za ni a už se na nic neptali, tak snad přispěla k exportu českého Know-how do zahraničí.

Vynálezy které změnily svět Vynálezy které změnily svět Alois Adalbert Hoch

Kniha mapuje pouze vynálezy, o kterých si autor myslel, že jsou v té době klíčové. S odstupem času mnoho typů popisovaných strojů se přestalo používat a některé, které v té době již existovaly, opomněl jako neperspektivní viz. např. plynová turbína. Ale jinak vynikající kniha a zdroj historických a technických informací. Neviděl jsem tak podrobnou knihu v novějším vydání, proto i když je z roku 1941 nechávám si ji a často z ní cituji.

Paprsky z popela Paprsky z popela Robert Jungk

Kniha plná utrpení. Doufám, že už nikdo nebude muset prožít něco podobného.