JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

812 dnů v ledovém proudu 812 dnů v ledovém proudu Viktor Bujnickij

Mnohem věrohodnější popis událostí než nabízí Badiginova kniha Tři roky v Arktidě. Jedná se sice jen o deníkový zápis především vědeckých pozorování, ale je bez sovětské propagandy. Dokonce autor upozorňuje i na chyby ve vedení jak některých institucí, výpravy tak i samotného kapitána, který byl právě Badigin. V první části knihy naznačuje i vztah mezi posádkou, ale v druhé části jako by to měl zakázáno. V knize je fotografie jejich lodi po třech letech uvězněné v ledu focená uprostřed polární noci v okamžiku, kdy k ní připlouval ledoborec Stalin (je to ta fotografie, která je i na titulní straně zde uvedené). Ta fotografie je úžasná mluví za vše.

14.04.2017 4 z 5

100 let parních turbín v Brně 100 let parních turbín v Brně kolektiv autorů

Současně i stručný přehled problémů spojených s vývojem parních turbín. Moc pěkně udělaná kniha s různými zajímavostmi.

05.04.2017 5 z 5

Tři roky v Arktidě Tři roky v Arktidě Konstantin Sergejevič Badigin

Kniha je přitažlivá tím, že se odehrává v říši ticha a chladu, ale je citově plochá, prostě se jedná o popis událostí byť dobře napsaný. Je to asi tím v jaké době a jací lidé ji psali. Druhou hvězdu strhávám za propagandu. Do první části knihy je to docela snesitelné, ale v druhé části, když už se blíží drift ke konci, tak se propaganda rozjíždí naplno, neuvěřitelně nudně - člověk by se tomu zasmál, kdyby to nebyla pravda (připomínám, že se jedná o naprosto nepravdivý popis politických událostí 1938-1940 a neustálé vyznávání lásky Stalinovi za jeho dobrotu či chvála "průměrnému" sovětskému člověku, který je lepší než nejlepší Norové...). Ta kniha patří prostě k době kdy vznikla, ale vzhledem k tomu jakou událost a dobu popisuje, ji stojí za to přečíst. Navíc, tak či tak je posádka sympatická, tím jak se upřímně snaží nejen přežít, ale skutečně si vyrobit i různé vědecké přístroje, aby jejich drift nebyl jen o záchraně lodi. V roce 1946 vyšla kniha 812 dní v ledovém proudu od Bujnického, který byl členem této výpravy, ale předpokládám, že ta bude v podobném stylu. DODATEK: Poslední větu beru zpět. Právě jsem dočetl knihu 812... je bez politických hesel a propagandy, nebojí se kritiky, dokonce tam autor odkrývá diletantství kapitána (Badigin) nebo uvádí takové kapitánovy rozkazy , o kterých se Badigin v knize nezmiňuje jako zákaz tykání v přítomnosti důstojnického sboru po roce a půl v úplné izolaci...tak to k sovětské družnosti a rovnosti...edice Svět sovětů je skutečně hlavně o propagandě a zničili tím několik skvělých příběhů.

22.03.2017 3 z 5

Gottlieb Daimler Gottlieb Daimler Paul Siebertz

Těch pět hvězdiček dávám za podrobné technické informace týkající se zrodu osobního automobilu a především rychloběžného spalovacího motoru, dokonce je stručně popsán zrod precizního německého strojírenství. Jde poznat, že kniha vyšla už v roce 1942, tomu odpovídá i použitý jazyk. V knize je i několik rasistických narážek, ale nejedná se o nic rušivého a s odstupem času znějí mnohdy směšně.

24.11.2016 5 z 5

Jack London - Námořník na koni Jack London - Námořník na koni Irving Stone (p)

Teď už lépe chápu chování některých Londonových hrdinů. Výborný dojem z této knihy mi pokazilo pojetí konce knihy, respektive té části těsně před sebevraždou. Myslím, že obsahuje spíše více autorových domněnek než skutečných pocitů Jacka Londona.

22.09.2016 4 z 5

Turbíny pro Luftwaffe Turbíny pro Luftwaffe Eduard Dokoupil

Klobouk dolů před autorem do jaké hloubky zpracoval takové široké téma. Současně díky, že si to nenechal pro sebe a knihu vydal alespoň samo-nákladem.

31.08.2016 5 z 5

Slova, která se hodí aneb jak si povídat o matematice, kybernetice a informatice Slova, která se hodí aneb jak si povídat o matematice, kybernetice a informatice Milan Mareš

V první řadě mě příjemně překvapilo, že se v Česku našel autor, který o matematice takovým stylem kontextem. Muselo to dát ohromné množství práce. Je to na české poměry odvážné dílo, a proto asi není divu, že jsem se s některými názory a vtípky neztotožnil s autorem. Na druhou stranu ta komplexnost vměstnaná do jedné knihy je obdivuhodná.

25.07.2016 5 z 5

Ponorka Narwhal - 2 Ponorka Narwhal - 2 František Běhounek

Z edice Polnice rozhodně nejlepší příběh z pera českého autora.

19.01.2016 5 z 5

Byli čtyři Byli čtyři Jiří Kajer

Povídka poplatná době, autor klade důraz na neobyčejnou statečnost národa českého v době okupace. To celkem vzhledem k době chápu, ale nemusí tyto myšlenky klást do úst Britům, Američanům i Sovětům v povídce vystupujících, to ani v kontextu doby neberu.

09.01.2016 1 z 5

Guderian - Tankový generál Guderian - Tankový generál Kenneth Macksey

Voják píše o vojáku. Kniha celkem hluboce seznamuje s příběhem generála Guderiana, který měl určitě velké vojenské kvality i zásluhy při vytváření konceptu bleskové války. Na druhou stranu považuji, z mého pohledu, za zcestné obhajovat jeho důvod nepřidat se na stranu vojáků, kteří chtěli odstranit Hitlera, protože mu kdysi přísahal věrnost. Přeci žádná věrnost nemůže být slepá a absolutní, ani u vojáka, zvláště, když druhá strana nedodržuje svou část slibů.

24.12.2015 3 z 5

Q. E. D.: Krása matematického důkazu Q. E. D.: Krása matematického důkazu Burkard Polster

První co vás napadne je: graficky nádherně uděláno. Na druhou stranu autor si vybral pouze ty důkazy, které lze vyjádřit geometrickými metodami, a někdy se nezabývá podstatnými detaily. Možná mu šlo skutečně spíše ukázat fyzickou krásu důkazu než samotnou podstatu důkazu.

30.10.2015 3 z 5

Křeslo pro hosta Křeslo pro hosta Jan Zelenka

Kniha jde nahoru a dolů podle hosta. Hodně ji ubližují vyloženě komunističtí prominenti, ale na druhou stranu obsahuje rozhovory s velmi zajímavými lidmi včetně několika techniků a jiných odborníků a rozhovor s Menšíkem je skutečně zábava-psaný je snad ještě vtipnější. Žel ale i u těchto světlých výjimek se autor snažil jejich lásku k vlasti překovat na lásku k socialismu. Těžké hodnotit, části jsou vyloženě odpadem za 0% a části čiší vůlí k tvořivosti za 90% i více.

10.09.2015 3 z 5

Matematické stroje Matematické stroje Ján Gecsei

I přes své stáří výborný výklad funkce počítače.

10.08.2015 5 z 5

Fenomén ČKD Fenomén ČKD Hynek Stříteský

Pro mě trochu zklamáním, především kvůli tomu, že prakticky není zmíněn technický rozvoj po druhé světové válce v oblasti turbokompresorů. Pro techniky je rozhodně přínosnější kniha "příběh rodiny Kolbenů-Historie ČKD" od Jindřicha Kolbena.

30.04.2015 3 z 5

Spin Spin Robert Charles Wilson

Pravděpodobně mé poslední setkání s Wilsonem. Darwinie, Chronolity a teď ani Spin mě nedokázal zatáhnout do děje. Prostě mě jeho styl nesedí a knihám jako by chyběla výraznější myšlenka.

11.04.2015

Příběh zapomenutého průmyslníka Příběh zapomenutého průmyslníka Radek Diestler

Kniha je skutečně pouze o osobě Karla Loevensteina a jeho práce. Sice je tam něco o podnikové strategii předválečné Škodovky, o předválečném Československém průmyslu a čtenář se dozví jak se stává akciová společnost polostátní firmou, ale 80% knihy je jen o shánění peněz na úvěry a boj Škodovky se Živnobankou. O výrobcích, zajišťování materiálu na výrobu, vývoj, inovace, výroba, konkurence, mechanismy vývozu a plateb to tam nikde nenajdete. Pro mě, vzhledem k obsahu, přeci jen zklamání. V knize jsou i fotografie z návštěv například Američanů, Japonců apod, ale popis proč tam byli, co říkali, co sháněli, tam vůbec není. Tyto fotografie jsou tam jen proto, že na nich pózuje pan Loevenstein.

07.04.2015 2 z 5

Hjalmar Schacht Hjalmar Schacht Christopher Kopper

Kniha je dost výrazným oddémonizováním fašistického hospodářského zázraku 30 let minulého století. Především s kombinací vzpomínek Alberta Speera musí být každému jasné, že Německo vždycky patřilo mezi vyspělé ekonomiky a hospodářský růst ve zmiňovaném období nebyl díky národnímu socialismu, ale jemu navzdory.

17.03.2015 4 z 5

Dialogy o matematice Dialogy o matematice Alfred Rényi

Geniální kniha nejen svým námětem, ale i hloubkou myšlenek, když dialog o matematice prozrazuje něco i charakteru postav.

14.11.2014 5 z 5

Tvůrci japonského zázraku Tvůrci japonského zázraku Jiří Lejnar

Čtivě napsané zásady hospodářské prosperity platné určitě i dnes. Kniha sice byla napsána v roce 1970, ale nemyslím, že by byla ideologicky zatížena a autor Japonské hospodářství srovnává především s USA nebo západní Evropu. Překvapilo mě, že ač autor Čechoslovák bylo dovoleno setkat se s některými předními průmyslníky Japonska 60. let. Jinak obdiv jak Japonské firmy v tvrdé konkurenci dokázali udržet kvalitu výrobků a současně prudký nárůst nových druhů výrobků. Hodnotím plným početem, když přihlédnu k době kdy kniha byla napsaná.

07.02.2014 5 z 5

Naše zahrádka Naše zahrádka Alan Titchmarsh

Knížka je vyloženě mou srdcovou záležitostí. Když jsem byl na učilišti a peněz nebylo nazbyt, koupil jsem si tuto nejlevnější. Tato malá knížka má ovšem velmi vřelý obsah, je přehledná obálka znázorňující květináč, ve kterém je celá zahrada mě přivede do dob, kdy jsem si představoval jak jednou budu mít podobnou zahradu.

04.12.2013 5 z 5