JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Atom v plném světle Atom v plném světle Percy Stulz

První třetina je plná souvislostí počátku projektu Manhattan, které nejsou moc známe, i když vyplněná propagandou Sovětského systému. Propaganda je jednoznačně oddělitelná, protože je doplněná zřejmě dodatečně v celých odstavcích. Další část knihy obsahuje žel už jen propagandu a lži.

07.06.2018 2 z 5

S Paulusem k Volze S Paulusem k Volze Wilhelm Adam

Němci prohráli, ale lítost přesto nepatří jim ale lidem za jejich sklony podléhat bludům, lžím a nenávisti.

18.04.2018 5 z 5

Příroda, nekonečná inspirace vědy Příroda, nekonečná inspirace vědy Mat Fournier

Pro mladé přírodovědce a techniky mi připadla kniha Patenty přírody mnohem vhodnější, i když je o tolik starší.

29.03.2018 3 z 5

Patenty přírody Patenty přírody Mirko Vosátka

Výborná kniha pro mládež, hlavně pro začínající přírodovědce a techniky. Při padá mi mnohem vhodnější než modernější kniha Příroda nekonečná inspirace vědy.

29.03.2018 4 z 5

Zasažen bleskem Zasažen bleskem Jeffrey S. Rosenthal

Po přečtení se stanete milovníci pravděpodobnosti. Jestli se rozhodne tuto knihu číst, pak byste si ji měli přečíst celou, protože některé souvislosti z první poloviny knihy jsou zřejmé až po přečtení té druhé poloviny.

28.03.2018 5 z 5

Báječný chaos Báječný chaos David H. Freedman

Ta kniha měla mít jen 70 stran bylo by to dobrý, takto je to jen neustálé opakování. Nepořádek je relativní pojem někdo ho vidí, někdo naopak vidí skvělý propracovaný systém. Vypsal jsem si strany co stojí za přečtení a je jich skutečně jen 70.

21.02.2018 3 z 5

August Borsig, stavitel lokomotiv August Borsig, stavitel lokomotiv Fritz Pachtner

Tato kniha má mnohem blíž k vlasteneckému románu, než k serióznímu životopisu technika. Nečekejte technické informace. Pro mě zklamání.

30.01.2018 2 z 5

Liberty: Lodě svobody Liberty: Lodě svobody Jan Bek

Těžko si představit vyváženější knihu o tomto typu lodí. Na své si přijdou jak sběratelé příběhů, tak zájemci o lodní konstrukce.

26.01.2018 5 z 5

Ferdinand Porsche - Průkopník a jeho svět Ferdinand Porsche - Průkopník a jeho svět Reinhard Osteroth

Důstojné navázání na knihu Gotlieb Daimler. Téměř polovina knihy je o vývoji VW brouk a z něho odvozených typů.

12.01.2018 5 z 5

Aerodynamika větrání Aerodynamika větrání Karel Hemzal

Jedná se spíše analytický popis proudění obecně. Velkou předností této knížečky je její srozumitelnost i při použití vyššího matematického aparátu.

30.12.2017 5 z 5

Život s erbem Tatry Život s erbem Tatry Milan Švihálek

Je skvělé, že vychází knížky s takovou tématikou, i když osobně bych uvítal více technických detailů, popis pracovní metod ve vývoji apod.

21.12.2017 4 z 5

Velcí inženýři Velcí inženýři Conrad Matschoss

Jedná se skutečně jen o krátké medajlonky vybraných vynálezců a podnikatelů. Nehledejte moc souvislostí ani technických údajů, spíše beletristicky pojatý popis životů.

20.11.2017 3 z 5

Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Karel Pacner

Naprosto unikátní dílo, které vyniká především souvislostmi rozvoje kosmonautiky na Sovětské straně. Mnohem lepší než kniha Hlavní konstruktér. Těším se na druhý díl.

27.09.2017 5 z 5

Hlavní konstruktér Hlavní konstruktér Karel Pacner

Životopis poplatný době. Třetina knihy se hodí na životopis jakéhokoliv sovětského člověka, tak jak se psali. Paralelně
jsem četl i knihu Kolumbové vesmíru I souboj o měsíc, kde je Koroljovovi věnováno méně stran, ale zato obsahující více informací. V této knize je podrobněji pojednáno snad jen o Korolovově dovolené v Československu.

10.09.2017 2 z 5

Z Peenemünde na mys Canaveral Z Peenemünde na mys Canaveral Dieter K. Huzel

V knize je překvapivě několik technických detailů vývoje balistických raket ve fašistickém Německu. Zaujme putování Německem během posledních týdnů války. Nicméně některé drobnosti například, že při kobercovém bombardování navíc spojenci z bombardéru odstřelovali utíkající civilisty, mi připadá neproveditelné apod.

22.08.2017 4 z 5

Doktor Vesmír Doktor Vesmír Bob Ward

Skvěle napsaná kniha, na konci máte pocit, že umírá někdo koho znáte. Mimo jiné čtenář nahlédne do řízení velkých projektů.

14.08.2017 5 z 5

Schneiderův pohár Schneiderův pohár Lubomír Koutný

Krásný závod, krásná kniha.

22.06.2017 5 z 5

Polární konvoj Polární konvoj John Edmund Taylor

Jedná se o podobný příběh jako Křižník Artemis, ale odehrávající se v severní moři. Kvalit Křižníku Artemis tento příběh rozhodně nedosahuje a už vůbec románu Kruté moře. Příběh je bez napětí a emaocí, což je asi dáno i tím, že se autor zaměřuje na popis různých námořnických historek a nikoliv na aktuální operaci torpédoborce doprovázející konvoj do Murmanska. Například na objevení, i útok na ponorku a její potopení stačilo autorovi jen jedna stránka. na sestřelení letounu odstavec apod. Připomíná mi to ruské příběhy té doby.

16.06.2017 3 z 5

Co je a k čemu je vyšší matematika Co je a k čemu je vyšší matematika Karel Rektorys

Skvělá je hlavně ta část o řešení diferenciálních rovnic.

05.06.2017 4 z 5

Křižník Artemis Křižník Artemis Cecil Louis Troughton Smith

Skvělý popis života na válečné lodi uprostřed bitvy.

29.04.2017 5 z 5