jiho-cech jiho-cech komentáře u knih

Orinoko Orinoko Arkady Adam Fiedler

Prvé dvě knihy trilogie jsem četl jako kluk - asi tak před padesáti lety. Vím, že to bylo úžasné čtení. Z děje knih si pamatuji minimum, ale to je jen dobře, protože si jejich četbu brzy zopakuji. Dnes jsem si totiž dokomletoval celou trilogii - přišlo mi Orinoko z inzerátu "Evalu" na tomto webu. No a jako vánoční dátek se vrátím do dětských let a s chutí si přečtu všechny tři knihy za sebou. Autor je skvělý vypravěč, a podklady pro děj jeho dobrodružných knih nejsou vycucané z prstu - on v těch končinách byl a ví, o čem píše (psal)! Jako doplnění k této trilogii si můžete přečíst jeho cestopisnou knihu z Jižní Ameriky: Ryby zpívají v Ukajali. Vřele ji doporučuji.

23.10.2017

Generál Karel Kutlvašr Generál Karel Kutlvašr Zdeněk Vališ

Pečlivě zpracovaný životní příběh Karla Kutlvašra. Od první světové války, československých legií v Rusku, jeho úlohu v Pražském povstání v r. 1945 až k jeho vykonstruovanému odsouzení. Není to román, je to zdokumentovaný život výjimečného člověka s výstižným popisem doby, okolností a souvislostí (i v té velké mocenské politice). Jako historická práce je to velmi dobré a precizní dílo.

02.11.2021 5 z 5

Rodinná encyklopedie světových dějin Rodinná encyklopedie světových dějin * antologie

Potvrzuji to, co se o knize píše v jejím popisu. Jen doplním, že: jak je u vydavatelství "Výběr" zvykem, kniha nabízí k zajímavým a výstižně popsaným "heslům" kvalitní poutavé obrázky. Jako celek láká kniha k prohlížení a zvědavosti - třeba jen tak pro potěchu listovat a sem tam si něco přečíst. To ovšem přináší "riziko", že upoutá vaši pozornost na delší čas. Na to, jak je encyklopedie velká a objemná, překvapuje, že není příliš těžká.

19.10.2021 5 z 5

Ryby zpívají v Ukajali Ryby zpívají v Ukajali Arkady Adam Fiedler

Na to, že se jedná "jen" o cestopis, má kniha spád, čte se velmi dobré a ani těch 60 let stáří jí neubralo na půvabu. naopak její vypovídací hodnota je nyní pro mne ještě vyšší, než v době vydání knihy. Doporučuji i jako doplňkovou četbu k trilogii Robinzonův ostrov, Orinoko a Bílý jaguár.

23.10.2017 5 z 5

Bílý šeřík Bílý šeřík Rudolf Kalčík

Útlá kniha krátkých hutných povídek, které vás i na několika stránkách vtáhnou do popisované doby a prostředí a zanechají ve vás stopu. Doporučuji. Ideální do vlaku...

02.11.2021 3 z 5

Bratři Bratři Jurij Koriněc

Hezká kniha. Pokud se nenecháte rušit občasnou propagací "sovětismu", ale budete vnímat líčení prostého dobrodružného života v tajze, bude se vám kniha líbit. Ještě bych vyzdvihl krásné ilustrace. Přírodní motivy připomínají obrázky Mirko Hanáka (např. v knize Rybaříci na modré zátoce). Obrázky se střapatým klukem zase jako kdyby kreslil Jiří Trnka. Ilustrátor se však jmenuje Jiří Krásl a jeho obrázky jsou špičkové!

02.11.2021 3 z 5

Nový atlas anatomie člověka 3D Nový atlas anatomie člověka 3D Thomas McCraken

Kvalitní tisk i papír a velký formát stránek (24,4 x 32,8 cm) dávají vyniknout kvalitním ilustracím, které jsou často přes celou stránku. Počítačově vytvořená vyobrazení všech jednotlivých částí těla spolu s výstižným stručným výkladem umožňují rychle se zorientovat v problematice stavby lidského těla a jeho funkcí. Jsem přesvědčený, že takto kvalitně zpracovaná kniha se ještě dlouho nestane zastaralou. To se samozřejmě netýká těch lidí, kterým bude málo, když najdou v této knize pouze pohlaví mužské a ženské ... a žádné další :-)
Prostě skvělá kniha pro domácí knihovnu, pro maséry, terapeuty nebo studenty medicíny.

19.10.2021 5 z 5

Františkovy Lázně a okolí Františkovy Lázně a okolí František Maleček

Velmi pěkná kniha s fotografiemi Františkových Lázní a také z Chebu, Aše a dalších lokalit v okolí. Hodí se jako vzpomínková pro toho, kdo tam byl. Pro toho, kdo tam ještě nebyl, může být lákadlem, pozvánkou se tam podívat. Kvalitní fotografie v přirozených barvách, na křídovém papíře mají popisky: česky, německy, anglicky, francouzsky, italsky a španělsky. Kniha jako dárek určitě potěší a vy si ji předtím se zalíbením prohlédnete a pročtete.

14.10.2021 4 z 5

Historica Historica kolektiv autorů

Chtít si dělat názor na dějiny na základě jedné knihy není rozumné. Texty a komentáře k mapám sice umožňují základní přehled, ale dějepisné atlasy beru vždy jako doplněk ke studiu dějin z dějepisných knih. Každý autor či kolektiv autorů je poplatný názorům své země a doby. A v každém atlase bude vždy někomu něco scházet či přebývat. Takže je dobré vždy čerpat z více zdrojů. Velmi dobrý je také např. Velký atlas světových dějin od Readers Digest Výběr, který mohu vřele doporučit.

22.01.2021

Na úsvitu civilizace: Od prehistorie do 900 př.n.l. Na úsvitu civilizace: Od prehistorie do 900 př.n.l. kolektiv autorů

Výpravná kniha s kvalitními ilustracemi na křídovém papíře. Přímo láká ke čtení textu, který zaujme. Pokud někomu budou scházet mapy, tak ty Reader´s Digest Výběr vydal ve vynikající knize: Velký atlas světových dějin:

08.01.2021 5 z 5

Lidé, kteří změnili svět Lidé, kteří změnili svět Ralf Dambrowski

Tohle je trochu těžší kniha - tedy na váhu.
Na čtení a prohlížení je velmi příjemná.
Obaly léků obsahují text: Uchovávejte mimo dosah dětí.
To platí i pro tuto knihu. Proč?
1. Když malé dítě vezme knihu do náruče, může je svou váhou povalit :-).
2. Kniha je opravdu zajímavá, se spoustou poutavých obrázků. Takže děti, které ještě neumí číst, vás pak budou často "otravovat", abyste jim přečetli, co se tam k těm obrázkům píše.
Pro ty, co už umí číst, nebo tak ještě jsou ochotni činit, je to sqělá knížka, ve vynikající technické kvalitě s informacemi o osobnostech ze všech možných oblastí.
Ideální je třeba i pro prohlížení "naslepo" při dlouhých zimních (koronavirových) večerech. Určitě vás při namátkovém listování brzy nějaký obrázek a informace zaujme.
Vřele doporučuji pro specializované zájemce o různé obory, ale především jako knihu pro celou rodinu.

08.01.2021 5 z 5