JFK117 JFK117 komentáře u knih

Pohádková země česká Pohádková země česká Vítězslava Klimtová

Kniha bude mít v mé knihovně vždy čestné místo. Je po mé mamince a s věnováním autorky.
Zaujala mě pečlivost a autorčiny znalosti našich dějin. Uvědomila jsem si, že v našich pohanských dobách měly nadpřirozené bytosti své místo a Jirásek na to zřejmě zapomněl.
Nechala jsem se inspirovat a začala číst i další autorčiny knihy. Ale to už byl úplně jiný šálek kávy, ty bych ani hodnotit nechtěla. Skončily v knihobudkach.

24.05.2022 5 z 5

Výcvik a chov koní Výcvik a chov koní Heather Smith Thomas

Kniha spíše pro ty, kteří mají vlastní hříbě nebo koně se specifickými povahovymi problémy. Ale i já bez koně a jezdec začátečník jsem našla spoustu rad o komunikaci s koněm, technické rady pro zvládnutí jízdy na koni atd.

19.05.2022 5 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Čtivé, vtipné, zábavné. Když se chce, všechno jde. Švéd, Nor a Němec můžou být dobrá parta.

07.04.2022 4 z 5

Jízda na vlně aneb co mě naučili koně Jízda na vlně aneb co mě naučili koně Chris Irwin

Knížku jsem měla z knihovny a hrozně jsem ji nechtěla vrátit. Přečetla jsem ji dvakrát, některé části i vícekrát. Prostě je to typ knihy, která má být doma v knihovně. Koně jsou úžasná zvířata a když člověk chce, poskytnou mu spoustu informací i o něm samotném.
" když na myšlenku dozraje čas, současně se objeví jakoby kouzlem všude."
"lidé soutěží úplně jiným způsobem než koně : mají instinkt soupeře zničit a získat trofej. U koní žádné trofeje nejsou."

02.03.2022 5 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

Závěrečný díl je stejně čtivý, jako předešlé dvě knihy. Hodně mě bavily kapitoly s příběhem ze středověku. Asi se teď vrhnu na historii. Tak děkuji za inspiraci.

21.12.2021 4 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Zřejmě pro mě poslední kniha od této autorky (nebo autorů). Měla jsem pocit, že už jsem něco podobného četla v jejích ostatních knihách (podobné téma, jména hlavních postav a jejich životních výher a proher). Opět se autorce podařilo přinutit mě ke vzpomínání na vlastní minulost, ale tentokrát už to pro mě bylo málo.

14.08.2021 3 z 5

Čas zapomnění Čas zapomnění Sharon Guskin

Bylo by fajn a docela správné, kdyby svět fungoval tak, jako v tomhle příběhu. Všichni by věděli, že když někoho zabíjí, on se vrátí v příštím životě a určí je jako pachatele. Každý by si to, podle mě, rozmyslel a soudy by řešily jen malichernosti.
Knížka se čte moc dobře, chvílemi dojímá, ale i pobaví.

15.06.2021 4 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Anne Jacobs

Je to jako sledovat nekonečný seriál... vlastně nuda, ale jak to dopadne?

02.03.2021 3 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Musela jsem si odpočinout od Temných koutů a tahle kniha je úplně ideální antistresová oddychovka. Jak rozdílné starosti hrdinky knih měly. Takový je asi dnešní svět. Někdo na hranici bídy, jiný řeší, jak se orientovat v blahobytu.

27.12.2020 3 z 5

Cesty s tetičkou Cesty s tetičkou Graham Greene

Celkem příjemná kniha, na kterou se dá snadno zapomenout. Poklidný život bankovního úředníka v důchodu naruší živočišná tetička, diky níž vyrazí na životní cestu za sebepoznanim. Nikdy není pozdě na změnu, jen najít odvahu. Pak si člověk může spolu s hlavním hrdinou říct :"Byl jsem šťastný, ale byla to strašlivá nuda."

03.08.2020 4 z 5

Zvláštní problém Františka S. Zvláštní problém Františka S. Petr Šabach

Kdo je normální a co to vůbec znamená normální? Mám raději knihy, kde je poslání skryté a je na mně, jestli ho najdu, osloví mě. Zde je dobro i zlo rozdělené (Domov - okolní svět) situace a konflikty průhledné. Ale asi je to můj pohled. Přiznávám se veřejně, já bych to prase snědla.

22.04.2020 3 z 5

Ptákovina Ptákovina Milan Kundera

Až při čtení jsem si vzpomněla, že jsem tuhle divadelní hru viděla. Asi to tak bude i s knihou. Za rok mi bude nějak povědomá, možná si ji půjčím a pak zjistím, že jsem ji četla... Všechno mi přišlo průhledné, černobílé, čitelné, nebýt závěrečné kapitoly. Takhle se asi pozná Pan Spisovatel.

06.03.2020 4 z 5

Portrét umělce s dvaceti šesti koňmi Portrét umělce s dvaceti šesti koňmi William Eastlake

Indianka 20.století. Dobrodružství, moudrost, humor. Stálé propojení člověka s přírodou. Občas jsem se při čtení ztrácela (proto jen 4*),ale nechám si ji. Možná jsem jen moc chvátala a šla po ději, příště budu pozornejší.
"... Člověk zamíří na Měsíc, aby tam něco našel. Aby učinil objev. Aby uvnitř sebe nalezl člověka. Ne, tak to není, jediný člověk uvnitř tebe je ten, kterého tam vložíš..."
"Dvacet šest koní říká, že každý máme něco, čeho se chceme zbavit, a já bych řekl, že někdy jsme to v prvý řadě my sami..."
Ještě poděkování panu Robertu Křesťanovi za pěkný překlad

15.01.2020 4 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Blogy na blog, fejetony do novin a beletrii do knih. Některé formy psaní v tištěné podobě prostě nefungují.

04.09.2019 3 z 5

Démoni nečasu Démoni nečasu Eva Kantůrková

Nějak jsem se ztratila v příběhu i čase. Ke konci knihy jsem zjistila, že mě osud pánů Nečase ani Zpovědnice vlastně nezajímá.

20.06.2019 2 z 5

Milovanému kraji Milovanému kraji Jiří Simandl

"Kdo si život smutkem krátí,
ten zahořkne, volovatí,
sám sobě si nevěří,
život je mu přítěží."
... V básnické sbírce se odráží nejen láska k rodnému kraji, ale i životní moudro. Knihu jsem dostala jako dárek, počáteční nedůvěra rychle vyprchala. Jsem ráda, že ji mám v knihovně.

30.05.2019 4 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Jennifer Johnston

Čtu většinou večer nebo v noci, což se mi u téhle knížky nevyplatilo. Není přehnaně sentimentální, přesto se mi usadila v hlavě a měla jsem do rána co řešit. Zemřít podle svého a tam, kde to má člověk rád, je v dnešní době skoro zázrak.

16.05.2019 4 z 5

" lidé fungují veskrze tak, že slyší to, co chtějí slyšet, a věří tomu, čemu chtějí věřit."
Naděje existuje!

12.03.2024 4 z 5

Svetr k Vánocům Svetr k Vánocům Glenn Beck

Bylo to poučné. Číst knihu psanou v češtině, ale vlastně v angličtině. Od tohoto "zážitku" si budu více vážit překladatelské poctivé práce. Tvar zájmena JÁ jsem na jedné stránce našla 7x. Pak už jsem jen hledala chyby (špatně čárky mezi větami atd.)
Byla jsem v podobné situaci jako hlavní hrdina. Nesplněné představy vedou k velkému zklamání.

19.03.2023 1 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Mnoho linií vyprávění, množství historických i místopisných údajů, několik časových vrstev a celé to nějak nedrží pohromadě.
"Vypadá to, že pomalu každý, kdo ve Vídni přelomu století něco znamenal, měl českou babičku nebo českou židovskou babičku".
"Češi se k novodobým válkám vždycky tak nějak namanou. Jako třeba Leopold Lojka, rodák z Telče, osobní řidič moravského hraběte Františka Harracha.... Který v Sarajevo špatně odbočil, a způsobil tak světovou válkou."
"Češi a Němci žili pohromadě tak dlouho, až se z nich staly spojené nádoby. Za sedm set let k sobě nenašli cestu, ale zároveň spolu vydržely. "

16.11.2022 3 z 5