JaniMa JaniMa komentáře u knih

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Atmosféra a kulisy příběhu jsou vykreslené velmi kvalitně. Postavy už tak dobře zpracované nejsou. I to bych ale bez mrknutí přešla, nebýt vetchých zápletek.

Co kapitola to jeden příběh. Každý je zakončený velkolepým odhalením ve stylu Hercula Poirota, ve kterém se spojují jednotlivé střípky skládanky sbírané napříč předcházejícími stranami. Taková struktura se mi obvykle líbí, ale tady mi přišly některé spojky poněkud zmatené a ve výsledném obrazu jako by byly díry.
Zkrátka: Po dočtení mi chyběl očekávaný pocit úplnosti.

Za jednotlivé kapitoly:
První příběh před soud pohnaného tesaře, ve kterém se čtenář seznamuje s notářem Petrem a jeho pomocníky mě moc neoslovil. Zdálo se ale, že autorka se orientuje v historických reáliích, a tak jsem pokračovala dál s očekáváním něčeho většího.
Druhá kapitola mi přišla zpočátku zajímavější, ale nad množstvím jmen a rodinných pout mezi jednotlivými postavami se mi po přečtení několika stran klížily oči.
Třetí příběh byl málo uvěřitelný, ale napínaví, originální a dějově živější než předešlé dva.
Poslední kapitola měla zajímavý námět, ale než se mi konečně podařilo vstřebat všechna jména, opustila mě téměř veškerá zvědavost po tom, jaké bude rozuzlení.

Asi bych hodnotila jen 3***, ale za dobovou atmosféru jednu přidávám. Bylo osvěžující chvíli se od knih krimi (převážně zahraničních) autorů na chvíli odtrnout a zabrousit do historie domovské půdy.

29.10.2022 4 z 5

Energie Energie Václav Smil

Zpočátku trochu zklamání. Čekala jsem knihu, která mě sama vtáhne, ale tady jsem se musela snažit a cestu k ní si trochu prosekat. Je to snad poprvé, co mi u nějaké knihy tak moc nevyhovovalo uspořádání. Vložené kapitoly mě vždy vytrhly z toku informací, kterých je v knize bezpochyby nepřeberně, a někdy bylo velmi obtížné vrátit se k nim zpět.
Na knize si začíná neúprosně pochutnávat čas (logicky s ohledem na rok vydání originálu), což se odráží v kapitolách z její druhé poloviny, které jsou orientované na soudobou problematiku energetických zdrojů. Přesto bych tu ráda ocenila velkou koncentraci informací napříč všemi stránkami. Na velké množství dat ke vstřebání v krátkém úseku textu jsem si brzy zvykla a do poloviny knihy mi autorův věcný styl začal naprosto vyhovovat. Jsem ráda, že se nezdržuje zbytečnou omáčkou a nevyzvedává, jak je to či ono úžasné a fascinující.
Hlavně v úvodních kapitolách bych ocenila více grafů, které by lépe dokumentovali obsah textu. Například v té věnované fotosyntéze by rozhodně nic nezkazilo alespoň zjednodušené schéma shrnující jednotlivé popisované děje.
Za mě dobré čtení a je škoda, že není mnoho titulů, se kterými bych jej mohla srovnávat. Uvítala bych více podobných knih.

15.05.2021 4 z 5

Mrtvola v brnění Mrtvola v brnění Jan Bauer

Po přečtení prvních stránek jsem knihu viděla jako velmi nadějnou. Zaujal mě námět a líbilo se mi i členění příběhu do krátkých kapitol. Po té, o jsem jich několik přečetla, mi ale přišlo, že se celý děj až přespříliš točí okolo vymetání hospod a je jaksi uměle vyplněn narážkami na sexuální život hlavních aktérů. V příběhu mi navíc chybělo napínavé rozplétání vyšetřovaného případu. Knihu bych proto hodnotila jako jakýsi průměr - neurazí, nenadchne.

09.12.2020 3 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

Po přečtení prvních 50 stran jsem knihu málem odložila. Dlouho mi trvalo chytit nit a vžít se do příběhu, jehož hlavní hrdinka je chvíli odvážnou bojovnicí připravenou pomstít svou rodinu a chvíli na to ustrašenou holčičkou. Ostatně určitý charakter podle mého názoru postrádaly vedle Melisandy i další postavy.
Na druhou stranu se mi velmi líbilo prostředí, do kterého byl příběh zasazen a potěšila mě drobná exkurze do života středověkého kata. Možná i proto jsem příběh nakonec dočetla a času stráveného nad ním nelituji.

16.11.2020 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Pro mě je tato kniha jako slaný krekr pro milovníka dortů. Potenciál zaujmout jí neupírám, ale kdyby v knihovně nečekal další díl, nepostrádala bych ho.

Na sérii se mi líbí nepředvídatelnost, ale jako čtenáři seriálem nedotčenému mi komplikuje čtení mnoho postav. Nikdy nevím, které jsou důležité, a které mohu na konci odstavce s klidným srdcem pustit z hlavy. Děj je navíc extrémně rozvláčný a na dějové linky některých zajímavých postav se v něm vůbec nedostalo. A tak, přestože tuto specifickou knihu nemám s čím porovnat, hodnotím ji poměrně nízko. Je mnoho knih, jejichž stránky na mě udělaly větší dojem.

01.05.2024 3 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

Nenáročná milá knížka s porcí adventní nálady. Připomenutí vybraných vánočních zvyků bylo fajn, ale kouzlo, které tu mnozí opěvují, jsem v knize neobjevila. Asi nemám toho správného vánočního ducha...

03.01.2022 3 z 5

Stop průměrnosti : jak uspět ve světě, který oceňuje jednotvárnost Stop průměrnosti : jak uspět ve světě, který oceňuje jednotvárnost Todd Rose

Samotnou mě překvapilo, že jsem se do knihy začetla. Obvykle bývám k podobným titulům dosti skeptická. Nevidím v nich nic víc, než prázdné skořápky s nafouknutými názvy.
Toto skořápka není úplně dutá. Pár zajímavostí a myšlenek jsem v knize našla. Škoda, že obsah některých kapitol je značně předvídatelný a některé úseky textu působí tak, že autor jen potřeboval knihu nafouknout do větší šířky. Omílání již napsaného mi přijde v knize, ve které může čtenář listovat tam a zpět dle libosti, zbytečné a zde to bylo až otravné.

22.06.2021 4 z 5

O život princezny O život princezny Jan Bauer

Začátek - slibný
Konec - ucházející

... ale to, co jsem se mnohdy musela nutit přečíst mezi tím mě přesvědčilo, že další knihy z této série otevírat nechci.

V knize není nouze o svižné dění a nepředvídané zvraty. Sled událostí a chování postav jsou však mnohdy tak okatě nepravděpodobné, že ač se člověk snaží přijmout autorem navrženou dějovou linku, nemůže se nad nimi nepozastavit. A když už se mu tohle podaří, narazí na některou z rádoby oživujících poznámek o poprsí senkýřky Magdalény či něco obdobného a je po iluzích...

Zkrátka: Číst tohle je (podle mého názoru) mrhání časem!

16.02.2021 2 z 5

Neobyčejné materiály: Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět Neobyčejné materiály: Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět Mark Miodownik

Ačkoliv jsem od knihy očekávala něco trochu jiného, vtáhla mě rychle. Materiály byly představeny zajímavým způsobem, ale v některých pasážích mi přišlo, že autor tak trochu krouží nad jedním místem. Zkrátka na velkém úseku textu příliš málo nových vjemů. Přesto myslím, že se ke knížce ještě ráda vrátím.

20.07.2020 4 z 5

Gangsteři - pravdivé příběhy Gangsteři - pravdivé příběhy Henry Brook

Knížka mi ležela několik let v knihovně a zdá se, že je stále poněkud nad můj Level. I přes fajnové zrcadlové provedení jsem ji louskala téměř rok. Některé příběhy mě zaujaly, jiné mi přišly nudné a k jejich přečtení jsem se musela nutit. Přesto jsem přesvědčená, že mi knížka něco dala a moc ráda se pustím do dalších bilingválních příběhů. Na rozdíl od prostého překládání originálů mají tu přednost, že jejich čtení nevyžaduje použití překladače ani slovníku, což je jednak komfortní a zrcadlová četba se díky tomu hodí i na cesty.

22.04.2022 4 z 5

Komiksový náčrtník Komiksový náčrtník Petr Kopl

Knížka je zajímavá a motivuje k sebezdokonalování, ale někdy je trochu obtížné pochopit, jak přesně autor některé zadané úkoly myslí. V jejich plnění je dobré postupovat postupně. Jednotlivé etapy na sebe navazují.
Líbí se mi možnost kreslit přímo do knihy. Můžu sledovat pokroky a vše nosit všude s sebou. Listy knihy jsou na kreslení uzpůsobené. Papíry jsou dost silné, takže se skrz ně neproryje tužka a nepropije ani slabý fix.

22.09.2018