JanHrnecek JanHrnecek komentáře u knih

Star Wars: Trojitá nula Star Wars: Trojitá nula Karen Traviss

(SPOILER) Komentář u prvního dílu jsem zakončil s přáním, aby dvojku provázela Síla. A já se nyní ptám: ,,Vaii gar ru´cuyi? (Kde jsi byla?)“, protože kvalita šla dolů. Mám několik bodů, které mi vadily a místy až pily tal (krev).

Zaprvé. Mám rád kulturu Mandalorianů téměr jako Mandaloriané sami. Ale nemusí být nutně půl knihy v jejich jazyce. Člověk pak musí pořád listovat na konec knihy jako nějaký di´kut (***) , aby se podíval do slovníku.

Příběh jako takový jde od ta´raysh (desíti) k rayshe´a (pěti). Pátráme po hut´uunských (zbabělých) teroristech, u kterých vlastně ani pořádně nevíme kdo jsou.

Jatne´biur (nejepší otec) Kal Skirata spíš než hrdinný pěstoun klonských verda (válečníků) vypadá jako úchyl, který v malých dětech vypěstoval Stockholmský syndrom.

A o jetii (Jedi) Etain se vůbec nezmiňuji.

Poté, co jsem Vám dal ukázku, jak moc je napříjemné všude strkat mandalorianské slova, udělám lehké shrnutí.

- * mnoho mandalorianského jazyka
- * chování Etain
- * malé seznámení s padouchy
+* postavy klonů
+* galaktická detektivka
+* popis akce

Nakonec dám 4 ku 2, protože STAR WARS.

Příště znovu a lépe, vode (bratře).

14.08.2022 3 z 5

Star Wars: Přímý kontakt Star Wars: Přímý kontakt Karen Traviss

(SPOILER) Jsem fanda Star Wars velký jako Hvězda smrti a pro klony mám slabost. Proto jsem šel do knihy s handicapem přísného metru a velkého očekávání. A co jsem přečetl mě velmi potěšilo. Svět Hvězdných válek není jednoduchý svět a vepsat ho na papír je ještě větší výzva. Karen Traviss nám ale poslala příběh, který všechna úskalí rozsekal e-webem. Postavy byly přehledné a sympatické (až na Etain ze začátku). Zajímavé bylo, že je nepopisovala pouze po povrchu, ale přistoupila i na psychologii a ve čtenáři tím rozvířila zajímavé myšlenky a emoce. Děj krásně plynul a nechyběla akce. Jediné, co mi trochu scházelo, byl závěrečný epický souboj s lightsabery mezi Etain a di´kutem Hokanem. Tak či onak, Přímý kontakt mě příjemně navnadil na Trojitou nulu. Těším se na další dávku galaktické jízdy komanda Omega. Síla je provázej!

12.08.2022 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Laciná, ubohá rádoby kontroverze. Betonová zahrada byla proti tomu na Pulitzerovu cenu..

27.08.2020 odpad!