jan8088 jan8088 komentáře u knih

Revoluce s lidskou tváří - Politika, kultura a společenství v Československu v letech 1989-1992 Revoluce s lidskou tváří - Politika, kultura a společenství v Československu v letech 1989-1992 James Krapfl

Tato kniha obrací svůj zrak na dění v československých okresech během let 1989 až 1992, přičemž se nezaměřuje na pouhý soupopis faktografických informací. Autor se naopak snaží vysvětlit vnitřní dynamiku procesů v občanských hnutích, které na regionální úrovni vznikaly. Díky tomu může mnohem lépe podchytit události, jež se udály od sametové revoluce do rozpadu Československa. Metodologicky je jeho dílo vynikající. Pro vysvětlení minulosti využívá myšlenek antropologa Clifforda Geertze, jenž se zabýval mimo jiné tvorbou významů v určité společnosti prostřednictvím různých znaků či symbolů. Dále je inspirován Lynn Huntovou. Tato badatelka zase pracovala na analýze politického jednání, kultury a stavovských tříd v období Velké francouzské revoluce. Pokud Krapfl nemá dostatek podkladů k vytvoření uceleného pohledu na určitou problematiku, nevytváří žádné odborné fabulace, ale s pokorou píše, že onu věc je nutné lépe prostudovat. Zkrátka velmi podařená práce, kterých se o české historii doposud moc nenapsalo.

17.01.2017 5 z 5

Vzpomínky na samet ´89 nejen z Brna Vzpomínky na samet ´89 nejen z Brna Přemysl Janíček

Tato kniha je zajímavá spíše pro odborníka na nedávnou minulost, poněvadž autoři v této publikaci otevřeli stavidla své nespokojenosti s vývojem naší společnosti po sametové revoluci. Celé dílo by se tak mělo stát předmětem historické analýzy. Na tuto knihu jsem napsal recenzi na svůj blog, poněvadž jsem chtěl na základě svého náhledu na dějiny pamětníků vysvětlit obsah textu lidem vzdělaným v jiných oblastech lidské činnosti, než je historie (mám vystudovanou historii).
Odkaz na mou recenzi, kdyby si ji chtěl někdo přečíst je v sekci recenze této knihy nebo přímo zde: http://zerbst.blog.idnes.cz/c/578851/zamysleni-nad-sametovou-revoluci-kdyz-o-ni-pisi-exaktni-vedci.html.

07.01.2017