jan7113 jan7113 komentáře u knih

Černý déšť Černý déšť Graham Brown

Dobře čtivý napínavý příběh s nádechem sci-fi. Čtenář se ani na chvíli nenudí, děj ubíhá. A i přes spoustu mrtvých přichází happyend. Nicméně pár záležitostí zůstává otevřených, tak uvidíme, kam se posuneme v dalších dílech.

24.06.2022 4 z 5

Bláto a mršiny Bláto a mršiny Ann Granger

Taková obyčejná detektivka. Nic víc a nic míň. Po hodně utahané první půlce knihy se s druhou vraždou začíná trochu něco dít. Pokus o zdramatizování těsně před koncem už působí dost zoufale. A to pekelné "Ó" na začátku tolika vět... No, tohle dílko mě tedy nenadchlo.

23.05.2022 3 z 5

Ze Země na Měsíc Ze Země na Měsíc Jules Verne

Kniha není ani tak o cestě na Měsíc, jako o její přípravě. Je plná teorie, poučování i určité naivity. Ale je třeba vzít v potaz dobu, kdy kniha vznikla (1865!).
Hodí se i do čtenářské výzvy, neboť fyzicky indisponovaných postav je tam spousta: "v Gun-Clubu se vyskytuje jedna necelá ruka na čtyři osoby a na šest mužů připadají jen dvě nohy" :-)

23.04.2022 4 z 5

Pražská defenestrace 23. května 1618 Pražská defenestrace 23. května 1618 Pavel Kosatík

Jak literaturu faktu zrovna nemusím, tak tuhle knížku jsem zhltnul s chutí. Srozumitelně popsaná situace i postavy; rozsah, který neunavuje; a vše příjemně doplňuje komiks.
Čtenářská výzva určitě splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak přešel.

30.03.2022 4 z 5

Vražedná atestace Vražedná atestace Jean-Pierre Garen (p)

Další z řady příjemných oddechovek s nepřekonatelným Markem Stonem. Pár momentů přesně popisuje fungování reálného světa (čerstvý absolvent školy s horou certifikátů a diplomů, který ovšem o praxi neví zhola nic, rozhoduje o dalším osudu zkušeného profesionála), jeden je v těchto dnech dokonce víc než aktuální (gauner přepadne civilní plavidlo a děsně se rozčiluje, že se oběť brání).
Celkově dobrý dojem z knihy sráží jen množství chyb - nejen obyčejné překlepy, ale hlavně spousta hrubek.

23.03.2022 4 z 5

Kacíř a spol. Kacíř a spol. Guillaume Apollinaire

Zajímavé povídky o Židech a nejen o nich. Pro mě nejlepší jsou ty o baronu d'Ormesanovi.

23.02.2022 4 z 5

Honba za posvátnou archou Honba za posvátnou archou Jean-Michel Sakka

To zas bylo jednou utrpení. Podle místy kostrbatého slovosledu se zdá, že text překládal automat. Chybějící interpunkce, chybějící slova, donebevolající neznalost skloňování... Přinejmenším česká verze je ostudná.

02.05.2021 3 z 5

Druhý grál Druhý grál Boris von Smercek

Ději celkem není co vytknout. Autor se nezabývá popisováním zbytečností, pěkně to odsýpá. Co ale kazí výsledný dojem, je redakční práce (zčásti i práce překladatelky). Takové množství překlepů, gramatických i věcných chyb, to se jen tak nevidí.
Škoda, ubírá to jinak povedené knize bodíky.

24.02.2021 3 z 5

Srub na Kozím Hřbetu Srub na Kozím Hřbetu Pavel Flegl

Což o to, knížka je napsaná hezky, ale je celkem o ničem. Vtip nebo nedejbože humor jsem hledal marně.

02.12.2020 3 z 5